Slovenija

Stranke večinoma zadovoljne z odločitvijo ustavnega sodišča

Ljubljana, 25. 11. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Večina parlamentarnih strank je izrazila zadovoljstvo ob odločitvi ustavnega sodišča, da je vatikanski sporazum skladen z ustavo. Le v SNS so prepričani, da je sporazum protiustaven.

V LDS so bili mnenja, da je pametno pred ratifikacijo vatikanskega sporazuma dobiti mnenje ustavnega sodišča, da se odstranijo vsi možni dvomi v zvezi z ustavnostjo sporazuma. "Z današnjo odločitvijo ustavnega sodišča pa so bile odstranjene vse ovire za ratifikacijo sporazuma v DZ," je dejal izvršni direktor LDS Bogdan Biščak.

Mnenje ustavnega sodišča potrjuje, da bi lahko bila določba prvega člena sporazuma nejasna, zato je pomembno, da je ustavno sodišče v tem smislu sprejelo tako "jasno odločitev", je dejal vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč.

V SLS so odločitev ustavnega sodišča pričakovali, je dejal predsednik SLS Janez Podobnik in dodal, da sama vsebina odločbe ustavnega sodišča tudi potrjuje prizadevanja slovenske škofovske konference in vladnih komisij za pogajanje s Katoliško cerkvijo oziroma Svetim sedežem. V SLS pričakujejo, da bo zdaj sporazum z velikim konsenzom sprejet v državnem zboru.

Predsednik NSi Andrej Bajuk je izrazil upanje, da bo ugotovitev ustavnega sodišča korak k normalnosti v državi. Kot je poudaril, je imel možnost živeti v državah, kjer je tudi obstajala ločitev cerkve od države, a so bili zmožni najti določene sporazume, tako za sobivanje kot tudi za sodelovanje. Bajuk je še menil, da je mogoče, da pride do normalnega sožitja med cerkvijo in državo, in izrazil upanje, da je to korak v tej smeri.

Karkšnakoli drugačna odločitev ustavnega sodišča bi bila zelo čudna, saj slovenska ustava vendarle ni tako zelo drugačna od evropskih demokratičnih ustav, je dejal vodja poslanske skupine SDS France Cukjati, ki je še izrazil začudenje, da je ustavno sodišče potrebovalo skoraj dve leti, da je oblikovalo svoje mnenje.

Odločitev ustavnega sodišča je bila pričakovana, vprašanje je bilo namreč zastavljeno tako, da drugačen odgovor sploh ni bil mogoč, je dejal predsednik SNS Zmago Jelinčič. V SNS so prepričani, da vatikanski sporazum ni skladen z ustavo, z njegovo uveljavitvijo pa bo Rimskokatoliška cerkev postala država v državi, je menil.

Mnenje ustavnega sodišča je potrdilo utemeljenost pomislekov SMS ob podpisu vatikanskega sporazuma. Šele sedaj je ustavno sodišče z interpretativnim mnenjem zaščitilo in potrdilo dejansko primarnost slovenskega pravnega reda proti kanonskemu pravu v Sloveniji, menijo v SMS. V stranki bodo mnenje ustavnega sodišča še podrobneje preučili, so pa zadržani glede ratifikacije sporazuma.

Vodja poslanske skupine DeSUS Ivan Kebrič pa je dejal, da morajo odločitev ustavnega sodišča še preučiti in bodo svoje stališče posredovali predvidoma do začetka prihodnjega tedna.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10