V Policijskem sindikatu Slovenije (PSS), ki ga vodi Rok Cvetko, so v četrtkovem dopisu generalnemu direktorju Policije Antonu Olaju, ki ga je ta tudi objavil na družbenih omrežjih, zapisali, da je za "vse ukrepe in aktivnosti" policistov na torkovem protestu odgovoren generalni direktor.
Zaradi tega s pooblaščeno pravno pisarno preučujejo vse oblike Olajeve odgovornosti, saj zaradi njegovih pravic in obveznosti "ni mogoče izključiti suma storitve kaznivih dejanj zoper uradno dolžnost, javna pooblastila in javna sredstva oziroma druga kazniva ravnanja", ki bi se lahko pokazala po neodvisni preiskavi. Ob tem mu očitajo tudi upad ugleda in dostojanstva policistov.
Dodajajo, da so policisti s svojim ravnanjem na torkovem protestu sledili odredbam generalnega direktorja Policije, direktorja policijske uprave ali policista, ki ga je za to pooblastil generalni direktor ali direktor policijske uprave. Zato so Olaja v zapisu prosili, naj jih v "najkrajšem možnem času konkretno" seznani s tem, kako je potekalo poveljevanje in odrejanje ukrepanja policistov ter "kdo je dejansko poveljeval oziroma izdajal odredbe policistom".
Olaj zavrnil obtožbe
V zapisu na družbenem omrežju je Olaj Policijskemu sindikatu Slovenije in njegovemu predsedniku Cvetku v četrtek nato odgovoril, da ima lahko vsakdo svoje mnenje. Ostro pa je zavrnil "zavajajoče navedbe o 'zgražanju nad posredovanjem policistk in policistov' in o 'upadu ugleda in dostojanstva'".
Po Olajevih besedah gre za poskus povzročanja slabih medsebojnih odnosov, kar je v nasprotju z določbami kolektivne pogodbe za policiste in v nasprotju z določili dveh členov kodeksa policijske etike. "Tudi pogodbe o zaposlitvi, ki zavezuje k spoštovanju kodeksa," je še dodal.
V Sindikatu policistov Slovenije Olaju očitajo kršenje ustavnih postulatov
Na to so se v petek odzvali v drugem policijskem sindikatu, Sindikatu policistov Slovenije (SPS). Zapisali so, da je Olaj z zapisom "neposredno" grozil z odpovedjo delovnega razmerja Cvetku. Očitajo mu kršenje postulatov "ustave, zakona o delovnih razmerjih, zakona o javnih uslužbencih ter določb mednarodnih konvencij o zaščiti delavskih predstavnikov in sindikalnih zaupnikov".
Pozvali so ga, naj pri svojem delovanju spoštuje veljavne predpise, h katerim je zavezan kot predstojnik Policije. Poudarili so še, da v njihovem sindikatu ob tem Policijskemu sindikatu Slovenije in njegovemu predsedniku Roku Cvetku izražajo "trdno podporo in solidarnost".
Zapis v podporo: "Jaz sem anonimni policist iz Tarče"
Dodatno so se v SPS oglasili danes ter v "pismu anonimnemu policistu" izrazili podporo in zahvalo policistu, ki je v četrtkovi oddaji Tarča spregovoril o razmerah v Policiji. Kot je zapisal predsednik SPS Kristjan Mlekuš, se je v Policiji že začel lov na anonimnega policista, vse pa je pozval, naj na svoj profil na družbenem omrežju dodajo napis "Jaz sem anonimni policist iz Tarče".
"Razumem te, da te je zaradi tega strah za službo, da te bodo razkrinkali in javno linčali tisti, katerih nezakonita ravnanja si razkril. Vem, da je včeraj med policisti završalo, ko so nekateri mediji objavili 'nefiltriran' zvočni posnetek, na katerem si domnevno ti," je zapisal Mlekuš, a dodal, da je lahko anonimni policist popolnoma brez skrbi. "Tvojega posnetka ne bodo našli, ker niti ne obstaja. Tvoja identiteta je povsem varna," je zapisal v sporočilu za javnost.
"In konec koncev, ničesar takšnega nisi storil, da bi imeli pravno podlago, da bi te 'iskali' in 'kaznovali'. Storil nisi nič nezakonitega, ničesar nisi kršil! Si pa dal nov zagon tako meni kot vsem ostalim 8.000 sodelavcem. Zaslužiš vse spoštovanje, a tega, kar si zaslužiš v resnici, ne boš nikoli dobil – medalje za hrabrost. Pa ne zato, ker si je ne zaslužiš, ampak zato, ker nihče ne ve, kdo si, in nikoli ne bo izvedel," je še zapisal.
KOMENTARJI (386)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.