Vodja konzularne službe na zunanjem ministrstvu Andrej Šter je na popoldanski novinarski konferenci povedal, da se jim javljajo vedno novi slovenski državljani, ki poskušajo priti iz tujine in potrebujejo pomoč. Zagotovil je, da bodo to pomoč še naprej nudili vsem in jih poskusili spraviti na varno v domovino. "Javljajo se vedno novi in novi Slovenci, ki so še vedno v tujini. Nekaj se jih v domovino vrne s pomočjo lastnega prevoza, torej s pomočjo najetega letala, in letala Slovenske vojske. Nekaj se jih vrne z drugimi oblikami organiziranega prevoza, ki ga organizira ministrstvo. Gre zlasti za avtobusne prevoze. Veliko pa tudi s svojimi prevozi," pravi Šter in dodaja, da se je v domovino uspešno vrnilo več kot tisoč Slovenk in Slovencev.
Državljane, ki se še vračajo v Slovenijo, spodbujajo, da uporabljajo redne komercialne poti, ki so še na voljo. Je pa Šter opozoril, da organizirane evakuacije ministrstvo zaradi omejenega dosega lahko izvaja le na območju Evrope in Sredozemlja.
Jelko Kacin je izpostavil, da gredo evakuacijski leti na račun države. "Slovenija teh letov ne zaračunava in jih ne more zaračunavati. Vseeno pa mislim, da lahko tisti, ki jih na ta način pripeljemo domov, njihovi svojci in prijatelji, donirajo drugim, ki so pomoči potrebni."
Napovedal je, da bo vlada v prihodnjih dneh, morda že v četrtek, odprla poseben transakcijski račun za tovrstne donacije. Kot je dejal, jih po tem sprašuje tudi veliko slovenskih podjetij. Dodal je še, da če bo kdo, potem ko bo vlada začela uresničevati določbe krovnega zakona, ugotovil, da je pomoč, ki jo dobi iz proračuna, njemu ali njegovim bližnjim nepotrebna, jo bo lahko prav tako doniral na ta transakcijski račun.
"Evakuacijsko reševanje se ne bo zaključilo toliko časa, dokler bomo s tem lahko pomagali slovenskim državljanom, ki so v tujini. In teh je precej. Je pa res, da smo nekaj držav že 'zaprli', saj interesa za vrnitev ni bilo. Pred dnevi je z območja ZDA odletelo slovaško letalo, na katerem je bilo precej prostih mest. Slovenski državljani se niso odločili, da bi jih zasedli," pravi Šter. "To za nas jasno pomeni, da potreb po evakuaciji z območja ZDA ni. Opozarjamo pa vse tiste, ki taktizirajo in morda lahkomiselno razmišljajo, da bo ob neki priložnosti morda bolj ugodno, da se motijo. Bolj ugodnih razmer ne bo. Okolja, ki so še pred nekaj tedni bila videti kot otok zdravja in sreče, se danes spreminjajo v nevarno in tvegano okolje. Evropejci v nekaterih regijah, zlasti v Južni Ameriki, so deležni tudi sovražnega odnosa in ultimatov, da morajo državo na hitro zapustiti. "Tisti, ki so še potovali po teh državah, žalostno sprašujejo, kako nam boste pomagali."
Evakuacijski leti so še na voljo, a so omejeni na domet, ki ga imajo. To pomeni območje Sredozemlja in EU, pojasnjuje Šter.
Šter je poleg tega zagotovil, da so slovenske meje za vse državljane odprte in da bo v Slovenijo lahko vstopil vsak, ki bo prišel na mejo. Slovenija ne bo zaprla meje za svoje državljane, kot je to na primer naredila Srbija. "To ne bi bilo v nasprotju zgolj s slovensko zakonodajo, ampak splošnim civilizacijskim standardom," je dejal. Seveda so vsi, ki pridejo v državo, deležni tudi zdravstvenega nadzora in navodil, kako morajo ravnati v prihodnje, je zatrdil Šter. "Tveganje seveda obstaja. Ljudje, ki so v tujini, s sabo prinašajo tisto, kar v tujini je." V skladu z vsemi navodili se izvaja nadzor ob prihodu v tujino, opozarja Šter. Večina gre v 14-dnevno osamitev ali pa je določen kak drug primeren zdravstveni ukrep.
Na vprašanje, kdaj bomo Slovenci lahko spet potovali, torej kdaj se bo umirila kriza, pa Šter odgovarja, da so se razmere v svetu drastično spremenile. Marsikje izrazito poslabšale. Stanje se bo počasi spreminjalo, opozarja Šter. "Težko pa bomo kdaj dosegli tisto frivolno stanje, ki smo ga imeli na primer lani jeseni."
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.