
Ste tudi sami med tistimi, ki se v službo vozijo z avtomobilom, čeprav bi lahko stopili na avtobus ali vlak? Žalostno dejstvo je, da javni potniški promet uporablja premalo ljudi. Po podatkih Agencije RS za okolje se je število avtomobilov v Sloveniji v zadnjih dvajsetih letih skoraj podvojilo, stopnja motorizacije pa presega stanje v številnih gospodarsko najrazvitejših državah EU. Takšno naraščanje cestnega prometa prinaša številne negativne posledice za okolje in širšo družbo, večjo emisijo do okolja škodljivih snovi, vse več cest in parkirnih prostorov ter vse manj zelenih površin.

Morda ste tudi sami že opazili plakate, ki opozarjajo na udobnosti prevažanja z javnim potniškim prometom. Gre za kampanjo ministrstva za infrastrukturo in prostor, s katero želijo sprožiti razpravo o tem, kakšne so možnosti njegove izboljšave v prihodnosti. "V preteklih letih je bilo sprejetih že veliko ukrepov, ki so javni potniški promet spremenili na bolje. Uvedli smo nov sistem subvencioniranja mesečnih vozovnic za dijake in študente, do leta 2015 pa si prizadevamo tudi vzpostaviti pogoje za uvedbo enotne vozovnice in poenotenja voznih redov na ravni avtobusnega in železniškega prometa," je danes na predstavitvi kampanje, ki so nosi ime Prednost za vse, dejal Bojan Žlender, vodja Sektorja za javni potniški promet in žičnice. Kot pravi, bo javni potniški promet za Slovence zanimiv, ko bo podobno hiter kot prevoz z osebnim avtomobilom, ko bo bližina postajališč prilagojena današnjim željam in zahtevam in ko bo zagotovljena tudi ustrezna frekvenca prevozov. "V takem primeru potnik reče, da je to prava stvar," meni in poziva Slovence, naj na spletni strani kampanje Prednost za vse podajo tudi svoje predloge za izboljšave. Od začetka kampanje poteka na omenjeni spletni strani akcija zbiranja predlogov za izboljšavo javnega potniškega prometa. Posamezniki lahko na strani oddajo svoj predlog za izboljšavo železniškega ali avtobusnega prevoza v navezavi z regijo, v kateri prebivajo, lahko pa tudi glasujejo za najboljše oddane predloge. Ob zaključku kampanje bo ministrstvo s partnerji projekta na podlagi oddanih predlogov in priporočil stroke pripravilo belo knjigo za boljši javni potniški promet, dokument, ki bo služil kot izhodišče pri ustvarjanju javnega potniškega prometa v prihodnosti.
Ste pozabili, zakaj se vam splača stopiti na avtobus ali vlak?
Da si resnično želimo kar se da urejen javni potniški promet, kaže dejstvo, da so le v nekaj dneh po začetku kampanje prejeli že več kot 30 predlogov za izboljšanje javnega potniškega prometa. Med predlogi je bil na primer tudi ta, da bi se več avtobusnih prevoznikov, ki koristijo iste linije, združilo in ponudilo skupne vozovnice. Tako bi povečali število povezav in frekvenco voženj. Nekateri bi radi boljše železniške povezave po vsej Sloveniji, saj bi po njihovem mnenju hitrejše vlaki in nove proge skrajšale čas vožnje in zvišale število potnikov. Zelo zaželena je tudi enotna vozovnica za celoten sistem javnega potniškega prometa, več pobud pa govori v prid uporabi pametnih telefonov na avtobusih in vlakih. Marsikateri potnik bi poleg plačevanja s telefonom z veseljem uporabil tudi spletno ali mobilno aplikacijo, s katero bi v vsakem trenutku preverili, kako dolgo je treba počakati na naslednji avtobus ali kolikšno zamudo ima vlak.
"Kampanja, katere osrednja platforma je spletna stran Prednost za vse, vključuje pa še TV-spote, radijske oglase, družbeni omrežji Facebook in Twitter ter dogodke, bo trajala do sredine junija in nadejamo se, da se bo vsaj za časa trajanja kampanje več ljudi odločilo poskusiti javni potniški promet in se prepričalo, da je dobra, varna in zanesljiva alternativa prevozu na delo, po opravkih ali v prostem času," je dejala Tamara Štader z agencije Mayer McCann. Aljaž Plevnik, raziskovalec na Urbanističnem inštitutu RS, je dodal, da kazalec kakovosti življenja ni več stopnja motorizacije, ampak funkcionalen javni potniški promet, ki zmanjšuje negativne učinke prometa na okolje, viša kakovost bivalnega okolja in pozitivno vpliva tudi na zdravje ljudi, saj se pri njegovi uporabi več gibljemo in manj sedimo. "Slovenija mora na področju javnega prometa stopiti v korak z drugimi evropskimi državami in stopiti proti sodobnim trendom mobilnosti, ki temeljijo na sodobnem, do uporabnika prijaznem javnem potniškem prometu," je še dodal.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.