Zobozdravniki bodo v 48 urah odločili, ali bodo 1. oktobra – kot so napovedali – stavkali. Danes so se namreč dobili z ministrom za zdravje Borutom Miklavčičem in se začeli dogovarjati o reševanju težav. Po ministrovih besedah je bil sestanek konstruktiven, predsednica Sindikata zobozdravnikov Slovenije Dens Alenka Krabonja pa je dodala, da se niso pogovarjali o protestu, ampak o rešitvah.
Stavka tako ostaja v zraku."Tudi rešitve so v zraku, vse je v zraku," pravi Krabonjeva. Po Miklavčičevih besedah je bil ključni dogovor srečanja, ki so se ga poleg zobozdravniškega sindikata udeležili tudi predstavniki Stomatološke sekcije Slovenskega zdravniškega društva ter Zdravniške zbornice Slovenije, da so imenovali komisijo, ki bo 17. oktobra začela pripravljati normative in standarde v slovenskem zobozdravstvu. Ti bodo "osnova za neko jasno ločitev, kaj je tisto, kar plačamo iz javnih sredstev, kar plačamo iz sredstev prostovoljnega zavarovanja in kar mora zavarovanec poravnati sam", je pojasnil minister.
Miklavčič: V tem trenutku ni nobene potrebe po stavki
Glede standardov v zobozdravstvu, za katere zobozdravniki zahtevajo posodobitve, je Miklavčič dejal, da so zastareli. "Naredili se bodo novi, tako smo se dogovorili. Ko bomo imeli te standarde izdelane, se bomo dogovorili, kaj se lahko pokrije iz javnih sredstev in kaj ne," napoveduje minister.
Na vprašanje, v katerih točkah je pripravljen zobozdravnikom popustiti, je odgovoril, da se o popuščanju danes niso pogovarjali. "Šlo je za strikten dogovor reševanja nekaterih odprtih vprašanj, ki so jih zobozdravniki danes odprli," je poudaril. Kot meni, "v tem trenutku ni nobene potrebe po stavki". Je pa to po njegovih besedah odločitev zobozdravnikov oziroma njihovega sindikata, o čemer se v današnji razpravi niso pogovarjali.
Podpredsednica Zdravniške zbornice Slovenije in predsednica odbora za zobozdravstvo Sabina Markoli je po srečanju dejala, da so občutki po sestanku mešani. "Težko je v dveh urah rešiti vso problematiko, ki se je nabirala zadnjih 15 let. Problem pa je seveda tudi, da nekatere stvari predstavljamo vedno znova," pojasnjuje Markolijeva. Ob tem je omenila, da v zadnjih treh letih enake zadeve predstavljajo že tretjemu ministru. Po njenem mnenju je zobozdravstvo specifično in morda tudi ne toliko razumljivo, vendar relativno problematično za reševanje. Zato je, kot pravi, predlagala, "da bi morda veljalo razmisliti tudi o zakonu o zobozdravstveni dejavnosti".
Največji problem je, kot ocenjuje Markolijeva, nov model financiranja. "Stvari niso dovolj jasne in dovolj transparentno narejene, da bi lahko bilo to za izvajalce na nek način dobro. Mislimo pa tudi, da predvsem za državljane Slovenije ta sistem ne bo ugodnejši," poudarja.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.