"Domnevam, da bo Slovenija v čim krajšem času poslala ratifikacijsko listino depozitarju vladi ZDA in da bo hrvaški premier Ivo Sanader v aprilu povabljen na vrh zveze Nato," je povedal slovenski premier Borut Pahor v povezavi s tem, da se danes izteka zbiranje podpisov za pobudo Stranke slovenskega naroda za razpis referenduma o vstopu Hrvaške v Nato. Vendar pa pobudnikom, kot kaže, ne bo uspelo zbrati 40.000 potrebnih podpisov.
Kot je po seji vlade še poudaril Pahor, je vlada storila vse, kar je bilo potrebno, da ne bi bili ogroženi interesi Slovenije, Nata in Hrvaške. V zvezi z zapleti v DZ, ki so sledili odločitvi vlade za ratifikacijo protokola o vstopu Hrvaške v Nato, je Pahor med drugim pojasnil, da je bila po njegovi presoji ne glede na polemike v javnosti to zelo preudarna in pomembna odločitev.
"V začetku leta smo se znašli v situaciji, ko bi lahko zaradi domačih političnih zapletov ogrozili našo zunanjepolitično odgovornost in verodostojnost," je menil premier. Kot je dejal, je zaradi odločne in po njegovih besedah preudarne odločitve vlade, da zunanje politike ne postavi kot talca notranje politike, proces ratifikacije tega protokola neogrožen.
V zvezi s tem, da pobudnikom referenduma o vstopu Hrvaške v Nato, kot kaže, ne bo uspelo zbrati 40.000 potrebnih podpisov, pa je Pahor povedal, da je vsak, ki izpolni pravico za zbiranje podpisov, enakovreden. "Stranka slovenskega naroda je bila lastnica te pravice in jo je bilo treba spoštovati," je povedal Pahor.
Janša: Obžalujemo, da je prišlo do tega zastoja
Predsednik SDS Janez Janša pa je danes glede referenduma dejal, da so v stranki stališče o tem že povedali ob glasovanju o tem protokolu v DZ. "Obžalujemo, da je prišlo do tega zastoja, ki Sloveniji ni koristil in končnega rezultata ne bo spremenil," je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani, na kateri je govoril o najnovejših makroekonomskih napovedih za leto 2009, in rebalansu proračuna sicer še povedal Janša.
"Uporaba besede referendum s strani uradnih predstavnikov Slovenije bo zvenela drugače kot doslej, po neuspešni akciji zbiranja podpisov bo jasno, da to orožje lahko uporabi resna politika v Sloveniji, ne pa neka imaginarna, v obliki društev, skupin ali neparlamentarnih strank; neko skrivanje, ki ga je bilo doslej možno zaznati za uporabo te besede, ne pride več v poštev in to je dejstvo, ki gre v korist sosednji državi," je še dejal predsednik SDS.
SSN v bitki s časom
V Stranki slovenskega naroda poudarjajo, da še nimajo natančne številke o zbranih podpisih za razpis referenduma o vstopu Hrvaške v Nato, je pa bolj ali manj jasno, da jim ne bo uspelo zbrati 40.000 potrebnih podpisov, saj jih je bilo neuradno oddanih le nekaj nad tisoč. V SSN so se odzvali tudi na informacije o tem, da naj predsednik državnega zbora Pavel Gantar ne bi čakal vročitve podpisov, ki so jih zbrali in imajo za njihovo vročitev časa še sedem dni od konca zbiranja podpisov. Kot je dejal predstavnik SSN Lovro Škrinjarič, bi Gantar s takšnim dejanjem kršil zakon.
Kot je še dejal, naj to ne bi bilo nič nenavadnega. Po njihovem mnenju se bo tako tudi predsednik državnega zbora pridružil hitenju predsednika vlade in predsednika države, s katerim si bo Slovenija močno poslabšala pogajalska izhodišča s Hrvaško. Na vprašanje, kaj bo od celotne in, kot kaže, neuspešne akcije imela stranka, je Škrinjarič odgovoril, da njihov osnovni namen kljub drugačnim očitkom ni bila publiciteta, pač pa predvsem zaščita interesov Slovenije, obenem pa se je stranka z nekaterimi odstopi in izstopi tudi notranje prečistila.
Škrinjarič je v sredo dejal, da je stranki SSN uspelo zbrati okoli 1100 podpisov za referendum, o številki 1300 iz preteklega tedna pa naj bi jih napačno obvestili odgovorni. Kot je dejal Škrinjarič, nad številko niso razočarani, glede na to, da se je proti referendumu izrekla skoraj celotna slovenska politika vključno s predsednikom vlade in predsednikom republike.
Kot je znano, je ustavno sodišče v sredo tudi zavrglo predlog SSN, naj do končne odločitve o pobudi, s katero izpodbija več določb zakona o referendumu, in o ljudski iniciativi zadrži uveljavitev in izvrševanje zakona o ratifikaciji protokola o pristopu Hrvaške k Natu in prekine zbiranje podpisov za referendum. V SSN napovedujejo, da bodo kljub neuspešnemu zbiranju podpisov vztrajali, da ustavno sodišče odloči o ustavnosti referendumskega zakona.