Na rednem volilnem in programskem kongresu SLS je bil pričakovano za novega predsednika stranke izglasovan edini kandidat, dosedanji podpredsednik stranke in celjski župan Bojan Šrot, ki je od 212 delegatov dobil 211 glasov. S tem se je končal štiriletni mandat sedanjega vodstva stranke z Janezom Podobnikom na čelu, ki je bilo izvoljeno na zadnjem kongresu novembra 2003 v Rogaški Slatini.
Šrot je ob izvolitvi zbranim delegatom dejal, da je ponosen in počaščen, da so ga izvolili za predsednika. Obljubil je, da bo v vodenje stranke vložil vse znanje. Šrot se je še zahvalil svojemu predhodniku za štiri dobra leta, medtem ko je Podobnik prepričan, da je štafeto predal pravemu človeku. Podobnik je sicer postal novi podpredsednik, druga podpredsednica pa je županja Slovenske Bistrice Irena Majcen.
Delegati so soglasno sprejeli tudi prenovljen program, v njem pa kot vizijo zapisali, da bo SLS v roku dveh mandatov postala največja stranka v Sloveniji in prevzela odgovornost vodenja slovenske države. Poleg tega so sprejeli tudi več resolucij.
'SLS v samem vrhu slovenske politike'
Pred začetkom volitev novega predsednika SLS ter ostalih vodstvenih funkcij v stranki je delegate, ki so se zbrali na strankinem kongresu v Ljubljani, nagovoril Šrot. Edini kandidat za novega prvega moža stranke je poudaril, da odločitev za kandidaturo ni bila enostavna, vendar jo je sprejel po tehtnem premisleku, s ponosom in srčno. "Naša skupna odgovornost, moja iskreno velika pripravljenost za vodenje stranke in nenazadnje vaša odločitev na kongresu" lahko SLS popeljejo v sam vrh slovenske politike, je dejal Šrot.
Današnji volilni kongres ne bo prinesel samo sprememb v vodstvu stranke, temveč bo s svojo programsko prevetritvijo ter oblikovanimi jasnimi in odločnimi političnimi stališči do aktualnih izzivov ponudil Slovenkam in Slovencem dober odgovor na prihodnost Slovenije, je poudaril Šrot. Omenil je nekaj vsebinski poudarkov iz prenovljenega programa, dotaknil pa se je tudi današnjega protestnega shoda v središču Ljubljane. Država je tista, ki mora zagotoviti ustrezen ekonomski okvir, na ramenih sindikatov in predstavnikov delodajalcev pa je, da dosežejo ustrezne plačne dogovore - brez sprenevedanj in prenašanja odgovornosti na tretje, tudi na vlado, ter skozi tvoren dialog med vsemi socialnimi partnerji. Poudaril je, da želijo živeti v državi, kjer bo v skupnem interesu, ne glede na politične delitve, zagotoviti spodbudno okolje za preživetje slovenskega naroda. Prizadevanja SLS bodo zato usmerjena v splošno promocijo družine in pripravo paketa zakonodajnih, davčnih in socialnih ukrepov za spodbujanje družinskega načina življenja.
'S Hrvaško se ne bomo pogajali'
Šrot je glede dokončanja privatizacije dejal, da jo je treba izvajati pospešeno in pregledno, ob ohranjanju ključnega premoženja v slovenski lasti. "Prost pretok kapitala, ki je evropska norma, ne pomeni obvezo prodajati družinsko srebrnino," je dejal. Napovedal je tudi, da bo SLS naredila vse, da trenutna politična nesoglasja glede števila pokrajin ne ogrozijo sprejetja svežnja pokrajinske zakonodaje. Z aplavzom pa so delegati pospremili tudi njegove besede, povezane z reševanjem mejnih vprašanj s Hrvaško, ko je poudaril, da se o ozemlju in morju, ki je bilo na dan osamosvojitve 25. junija 1991 nesporno slovensko, Slovenija ne more in ne sme pogajati z nikomer, niti to ne more biti predmet arbitraže ali sodne poti reševanja.
Šrot je dejal, da v letu do parlamentarnih volitev lahko pridobijo, žal pa tudi izgubijo in da se mora vsak zavedati, da "dobra letina ni odvisna zgolj od vremen, to je od razpoloženja volivcev. Je plod trdega in pridnega dela naših rok in bistrih glav". "Naša skupna odgovornost, moja iskreno velika pripravljenost za vodenje stranke in nenazadnje vaša odločitev na kongresu, lahko popeljeta SLS tja, kamor sodi - v sam vrh slovenske politike, kajti SLS je velika stranka, ne glede na trenutno javnomnenjsko podporo," je delegate nagovoril Šrot. Dodal je, da so v program zapisali, da bodo leta 2012 postali vodilna stranka v Sloveniji in da je ta cilj realno dosegljiv, če še bolj trdno stopijo skupaj in pričnejo z vztrajnim, trdim delom.
Podobnik: Praznik za stranko
Kongres se je sicer začel z uvodnim govorom zdaj že nekdanjega predsednika stranke Podobnika, ki je zbranim delegatom in gostom dejal, da je vsak kongres praznik za stranko. Dejal je še, da je tokratni kongres za stranko prelomen. Poudaril je, da je s svojim odstopom od kandidature za predsednika stranke omogočil novo energijo in nov profil na vrhu stranke. V poročilu o svojem štiriletnem predsedovanju stranke pa je spomnil tudi na uspeh SLS na županskih in lokalnih volitvah leta 2006. Pojasnil je, da se je za odstop od predsedniške kandidature odločil po tehtnem premisleku. "Zaradi tega nisem nič zagrenjen," je zatrdil. Po njegovem mnenju je SLS stranka, ki temelji na načelu skupnostnega vodenja in zavzemanju za demokratičnost.
Nekdanji predsednik SLS je v poročilu izpostavil delo Kluba županov SLS in Nove generacije SLS. Po njegovih besedah je klub bazen za vidno politično prisotnost in priložnost za rast stranke. Povedal je tudi, da je v času njegovega vodenja stranke odprl prostor za "dinamično ekipo Nove generacije SLS". Prav tako je poudaril velik pomen njihove strankarske mreže na terenu. "V obdobju dveh mandatov bomo postali največja politična stranka v Sloveniji in prevzeli odgovornost za vodenje Slovenije, to je ključen stavek tega kongresa," je še dejal in dodal, da se bo danes za stranko nadaljevala pot, ki se je začela z ustanovitvijo Slovenske kmečke zveze (SKZ) maja 1988.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.