Odnosi med Slovenijo in Hrvaško so dobri, bolšji, kot se morda zdi na prvi pogled, sta se po prvem obisku hrvaškega zunanjega ministra Gordana Jandrokovića v Sloveniji danes na na Brdu pri Kranju strinjala zunanja ministra obeh držav. Menila sta še, da je treba dvostranska odprta vprašanja ločiti od procesa hrvaških pogajanj za vstop v EU.

Srečanje vsaj dvakrat letno
Ministra sta, kot je Jandroković povedal na skupni novinarski konferenci, tudi soglašala, da bi se srečevala vsaj dvakrat letno. Rešitev odprtih vprašanj naj bi državi dosegli čim prej, bodisi z začasno ali trajno rešitvijo, konkretni predlogi o tem, kako in na kakšen način, pa trenutno še niso na mizi, je dejal slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.
Dodal je, da je bil pogovor s hrvaškim kolegom koristen in je prispeval h krepitvi zaupanja in pozitivnega ozračja. S tem se je strinjal tudi minister Jadroković, ki je ocenil, da je bilo "srečanje zelo koristno, dobrodošlo in v pravem trenutku".
Rešitev, sprejemljiva za obe strani
Minister Rupel je izrazil upanje, da bi odprta vprašanja meje državi rešili še pred vstopom Hrvaške v EU. "Nekaj možnosti za to je", je ocenil. Jandroković pa je dejal, da Hrvaška ni obremenjena s časovnim rokom za iskanje dolgotrajne rešitve, bolj pomembno se mu zdi, da strani najdeta rešitev, ki bo sprejemljiva za obe strani.
Zunanja ministra obeh držav sta podprla delo dveh mešanih komisiji strokovnjakov, od katerih ena pripravlja pravni okvir za reševanje odprtih vprašanj pred mednarodnim pravosodnim organom, druga pa naj bi določila sporne točke kopenske meje.
Prvo uradno srečanje
Rupel in Jandroković, ki sta se danes uradno srečala prvič, večkrat pa že ob robu različnih mednarodnih dogodkov, sta govorila še o prihodnjem članstvu Hrvaške v EU in zvezi Nato. Kot je dejal vodja slovenske diplomacije, je Slovenija na aprilskem vrhu zveze Nato v Bukarešti podprla članstvo svoje južne sosede v Natu, v času svojega predsedovanja EU pa je Slovenija poskušala čimveč pomagati Hrvaški. Hrvaška je tako v času slovenskega predsedovanja EU odprla štiri poglavja, kar je enako število kot v času portugalskega predsedovanja, danes pa sta se ministra strinjala, da Hrvaške odpre tudi poglavje 13, poglavje o ribištvu, je dejal Rupel in odločno zanikal, da bi Slovenija kakorkoli ovirala hrvaško približevanje EU.

Hrvaški zunanji minister je še dejal, da sta se ministra pogovarjala tudi o potrebi vzpostavitve strateškega partnerstva. Jandroković je slovenskemu kolegu tudi čestital za način, na katerega je Slovenija kot prva nova članica povezave vodila EU. Slovenija je uspešno šest mesecev vodila EU in lahko je vzgled novim članicam, ki še bodo predsedovale povezavi, je še dejal Jandroković in ocenil, da je slovensko predsedovanje pustilo dovolj prostora, da Hrvaška do jeseni 2009 konča predpristopna pogajanja.
Hrvaška ne razmišlja o uvedbi vinjet
Zunanja ministra obeh držav sta se pogovarjala tudi o uvedbi vinjet na slovenskih avtocesta. Hrvaški zunanji minister je slovensko stran zaprosil, da bi poleg polletnih vinjet uvedla tudi vinjete za krajši čas, npr. za 10 dni in bi bile cenejše, ob tem pa zatrdil, da Hrvaška o uvedbi vinjet ne razmišlja in da sedanji sistem cestnin na hrvaških avtocestah ostaja v veljavi.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.