V Drnovškovem uradu so se tako danes odzvali na pisanje zunanjega ministra Dimitrija Rupla španskemu kolegu Miguelu Moratinosu v zvezi z načrtovanim obiskom slovenskega predsednika v Španiji in ga označili za "vrhunec sprenevedanja". Trditev v Ruplovem pismu, da je bila vlada pripravljena zagotoviti potrebna finančna sredstva za izvedbo obiska, pa so razglasili za neresnico.
Vlada ni zagotovila niti tega, da bi pravočasno predlagala novega veleposlanika v Španiji, čeprav je bil predsednikov obisk načrtovan že dolgo. Potem ko smo imeli v Španiji štirinajst let odlične veleposlanike, bi se najvišji državniški obisk izpeljal brez veleposlanika, kar je v mednarodni praksi skrajno nenavadno. To je bil tudi razlog, da predsednik republike ministra Rupla ni želel vključiti v delegacijo, saj je prav on najbolj odgovoren za nastalo situacijo," pojasnjujejo v uradu.
Rupel: predsednik ni želel vključiti MZZ
Nekaj ur potem so z ministrstva za zunanje zadeve sporočili, da zavračajo polemike in neresnične izjave na njihov račun. Predsedniku republike očitajo, da “iz neznanih razlogov ni želel vključiti Ministrstva za zunanje zadeve v pripravo državnega obiska v Španiji, ki naj bi se zgodil v oktobru 2006”.
“Minister Rupel se nikoli ni ponujal v nobeno delegacijo in tega ne bo počel niti v prihodnosti. Vendar si je zelo težko predstavljati normalno funkcioniranje države v mednarodnih odnosih, če predsednik republike ne želi imeti stikov z vlado oziroma ministrstvom za zunanje zadeve, in če njegov svetovalec ščuva k sporom med ustanovami sistema,” so zapisali.
V zvezi z očitkom, da vlada ni pravočasno predlagala novega veleposlanika v Španiji, ministrstvo odgovarja, da je dosedanji veleposlanik v Španiji Tomaž Lovrenčič - sicer nekdanji svetovalec v Drnovškovem kabinetu, ko je bil ta še premier - svoje mesto zapustil "predno je bilo mogoče zagotoviti prihod novega veleposlanika" ter zagotavljajo, da veleposlaništvo v Madridu kljub odsotnosti veleposlanika normalno deluje in je bilo vključeno v priprave obiska.
Zadnji slovenski veleposlanik v Španiji je bil Tomaž Lovrenčič, ki je to funkcijo nastopil leta 2002, mandat pa se mu je iztekel konec junija letos.
Resnica pomembnejša od miru
Predsednik republike Janez Drnovšek v zadnjem prispevku na spletnih straneh Gibanja za pravičnost in razvoj razmišlja o poštenosti v politiki. Kot piše, se je v zadnjih mesecih "marsikdo čudil, da opozarjam na napake vlade in s tem povzročam razburjenje. Name se je zato zvrnil val medijskih napadov". Kot pravi, bi lahko bil tiho in imel svoj mir.
Ob tem pojasnjuje, da so zadnji dogodki v sosednji državi, kjer je predsednik vlade v krogu svojih pristašev povedal, da je osem mesecev zavestno lagal javnosti, dober povod za razmišljanje o poštenosti v politiki. Po mnenju Drnovška je v tem primeru zadeva prišla v javnost in ljudje so se upravičeno razburili in prišlo je do velikih, tudi nasilnih protestov.
"Tokrat je slučajno nekdo posnel predsednika vlade in posredoval posnetek javnosti. Lahko pa si zamislimo, da je najbrž veliko takšnih primerov v številnih državah, vendar javnost zanje ne izve. S propagandnim aparatom prekrijejo resnico in stvari gredo naprej. In temu pravijo demokracija," razmišlja Janez Drnovšek.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.