Če pogledamo malo v preteklost, smo sredi maja zelo hladno vreme nazadnje imeli pred dvema letoma, ko so bile temperature v povprečju za kar sedem stopinj nižje od običajnih za ta čas. Še posebej hladno je bilo 14. maja, ko se je meja sneženja spustila na okoli 700 metrov nadmorske višine, sneg je med drugim pobelil Rateče in Kranjsko Goro.
Še ekstremnejše vreme smo v času ledenih mož imeli leta 2012, ko smo iz pravega poletja v manj kot 24 urah skočili nazaj v zimo. Pankracij je bil še vroč s temperaturami do 33 stopinj Celzija, že Servacij pa nam je prinesel občutno ohladitev in snežinke, tudi v nekaterih nižinah.
Ledeni možje so nas sicer pogosteje kot s hladom razvajali s soncem in visokimi temperaturami. Zakaj temu obdobju potem sploh pravimo ledeni možje? Gre verjetno za spoznanje, da ravno sredina maja predstavlja nekakšno ločnico, ko lahko še pride do spustov hladnega zraka z možnostjo snega in slane po nižinah. In to še kako drži, saj v zadnjih petdesetih letih po 15. maju v večjem delu države nismo več beležili negativnih temperatur.
V preteklosti so ledene može jemali zelo resno. V vinogradih so s kurjenjem ščitili pridelek pred pozebo in tudi danes marsikdo raje še počaka s saditvijo sadik na prosto.
Kakšno poletje bo sledilo hladni in mokri pomladi?
Letos ledeni možje dobro upravičujejo svoj sloves, saj nam prinašajo občasen dež in občutno nižje temperature. Če se spomnimo, smo v najtoplejših krajih v začetku tedna že imeli temperature blizu 30 stopinj Celzija, v sredo in četrtek, torej na god Pankracija in Servacija, pa so se temperature v večjem delu države gibale le med 15 in 19 stopinjami Celzija, kar je za približno tri stopinje manj od običajnih vrednosti za ta čas.
Po ljudski modrosti je spremenljivo in hladno vreme v času ledenih mož dobro, saj naj bi sledilo lepo in toplo poletje. Prav to kažejo tudi dolgoročne napovedi evropskega meteorološkega centra ECMWF. Če se bodo uresničile, si lahko v tromesečju junij, julij in avgust obetamo nadpovprečno toplo vreme z odklonom okoli ene stopinje Celzija. Prevladujoč vpliv na vreme pri nas bi po teh napovedih v poletnih mesecih imel anticiklon, ki bi fronte s padavinami in hladnejšim zrakom potiskal stran od naših krajev, zato si lahko obetamo daljša obdobja suhega vremena. Tudi drugod po Evropi naj bi bilo letošnje poletje nadpovprečno toplo in suho, najbolj v južnem in srednjem delu celine.
V prihodnjih dneh se vreme še ne bo ustalilo
Padavine se v zadnjih dneh pojavljajo predvsem v obliki ploh in neviht, zato je njihova časovna in prostorska razporeditev zelo raznolika. Ponekod je kar dobro zalilo, medtem ko drugod ni padla niti kaplja dežja. Podobno vreme se bo nadaljevalo tudi v prihodnjih dneh.
Danes bo večinoma oblačno, sončna obdobja bodo le kratkotrajna. Dopoldne bodo krajevne padavine nastajale predvsem v zahodni in južni Sloveniji, popoldne pa se bodo ob šibkih južnih vetrovih razširile tudi drugam. Možne bodo tudi posamezne nevihte z nalivi in sodro. Popoldne bo najtopleje ob morju, kjer bo okoli 20 stopinj Celzija, drugod bo od 15 do 19 stopinj Celzija.
Ne le pri nas, tudi marsikje drugje po Evropi je vreme v teh dneh zelo spremenljivo, za kar skrbi dotok hladnega zraka iznad severnega Atlantika, ki ob kombinaciji z močnim majskim soncem povzroča nastanek številnih ploh in neviht. Ozračje bo danes najbolj nestabilno nad srednjo Evropo in Alpami, drugo območje nestabilnosti pa se bo bližalo Britanskemu otočju in se ob koncu tedna pomikalo v notranjost stare celine, zato se vreme pri nas še ne bo ustalilo. Tako bodo tudi jutri nastajale krajevne padavine, ki jih bo več popoldne. Dobra novica je, da bodo vmes tudi krajša obdobja sončnega vremena.
V nedeljo bo občasno deževalo predvsem v hribovitem svetu zahodne, osrednje in severne Slovenije, drugod bo večinoma suho. Spet več padavin nam bo prinesel ponedeljek, ko bo na vreme pri nas vplivala hladna fronta, nekaj dežja bo padlo tudi še v torek in sredo, nato pa morda vendarle dobimo nekaj suhih dni, a ta napoved še ni povsem zanesljiva.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.