Na Jesenicah so danes govorili o nujni medicinski pomoči. Največ vprašanj, nejasnosti in pripomb je bilo glede predlagane ureditve neprekinjenega zdravstvenega varstva, zagotavljanja zdravstvenega varstva na prireditvah ter glede mreže satelitskih urgentnih centrov, pravi Dušanka Petrič z ministrstva za zdravje.
Srečanje med predstavniki ministrstva za zdravje, člani delovne skupine, ki je pripravljala pravilnik o nujni medicinski pomoči skupaj z mrežo, ter gorenjskimi župani, direktorji zdravstvenih domov in prebivalstvom je bil po oceni Petričeve uspešen.
Udeleženci posveta so zastavili veliko vprašanj in predstavili tudi nekatere dileme, ki jih bodo na ministrstvu resno pregledali. "Vse smiselne pripombe in predloge, ki bodo argumentirani, bomo upoštevali," je dejala vodja sektorja za razvoj zdravja.

Bodo ambulante družinske medicine ob koncih tedna in med prazniki zaprte?
Udeležencem sestanka so predstavniki ministrstva predvsem pojasnjevali, da po predlagani organizaciji nujne medicinske pomoči ambulante družinske medicine ne bodo med konci tedna in prazniki kar počez zaprte, pač pa bodo ambulante redno delovale med 7. do 20. uro ob delavnikih, nato pa bo do polnoči organizirana dežurna služba. Tudi ob sobotah in nedeljah ter praznikih bodo sicer za omejeni delovni čas odprte dežurne ambulante za nenujne primere oz. bolnike, katerih življenje ne bo ogroženo.
Za vsa življenjsko ogrožajoča zdravstvena stanja pa bo treba poklicati na številko 112, kamor bo dispečerska služba napotila reševalno vozilo.
Kako bo z mrežo satelitskih urgentnih centrov?
Po navedbah Petričeve so bile pripombe tudi na mrežo satelitskih urgentnih centrov. "Seveda si vsak župan želi, da bi imel tam, kjer ima že sedaj zdravstveni dom, še satelitski urgentni center," je dejala in dodala, da je ministrstvo to mrežo vzpostavilo na podlagi strokovnih meril in izhodišč.
Satelitski urgentni center si želijo denimo v Bohinju in Tržiču. V Bohinju bodo po besedah Petričeve imeli po novem čez dan reševalno vozilo z zdravnikom v pripravljenosti, medtem ko se po obstoječi mreži zdravnik v nujnih primerih pripelje z Bleda. Za Tržič bodo imeli v prihodnje zagotovljenega zdravnika čez dan in čez vikend, kar bi po besedah Petričeve moralo zadostovati.
Bolj jasna bodo pravila za zdravstvene ekipe na prireditvah
Glede na to, da je na Gorenjskem kar nekaj krajev, kjer so pogoste prireditve, so se vprašanja nanašala tudi na zagotavljanje zdravstvenega varstva na prireditvah, kar je prav tako predvideno s pravilnikom.
Petričeva pravi, da je v pravilniku določeno, za kakšne vrste prireditev je potrebna zdravstvena ekipa, tako da so pravila bolj jasna.
Sodelujoče na sestanku so predstavniki ministrstva pozvali, naj jim pripombe ter predloge pisno pošljejo in jih argumentirajo.
Predstavitve bodo tudi po drugih regijah
To je bil sicer prvi od regijskih obiskov predstavnikov ministrstva za zdravje na temo pravilnika nujne medicinske pomoči. Do 21. maja bodo obiskali še Mursko Soboto, Ptuj, Celje, Trbovlje, Maribor, Slovenj Gradec, Izolo, Novo Gorico, Brežice in Novo mesto. Osnutek pravilnika bo sicer v javni razpravi do 22. maja, nov sistem nujne medicinske pomoči pa bo v celoti zaživel predvidoma leta 2019.
Nova organizacija nujne medicinske pomoči je zasnovana tako, da jo bo neprekinjeno izvajalo 12 urgentnih centrov - 10 na novo izgrajenih urgentnih centrov ter ljubljanska ter ptujska urgenca - in 18 satelitskih urgentnih centrov, prav tako bodo terenu na voljo nujna reševalna vozila ter reanimobili. Predvideva tudi vzpostavitev mreže prvih posredovalcev.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.