
Državljani Slovenije bomo po vstopu v Unijo leta 2004 za delo v večini držav sedanje petnajsterice še najmanj dve leti potrebovali delovno vizo. Države EU so namreč na pobudo Nemčije in Avstrije za nove članice zahtevale od dve do sedemletno prehodno obdobje za prost pretok delovne sile. Tega pa Švedska, Nizozemska, Irska in Danska ne nameravajo uvesti, kar pomeni, da se bomo v omenjeni četverici že ob vstopu lahko enakopravno potegovali za delo.
»Tisti, ki bodo hodil po svetu in v Evropsko unijo iskat delo, bodo po naših ocenah zlasti mladi, izobraženi, ti bodo dobili delo. Njih bo Evropa rabila. Mladi se bodo zato odzivali, ne nujno zaradi višjih plač, ampak predvsem zaradi strokovnih izpopolnjevanj,« pravi Dušan Semolič, predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.
Za delo v Uniji po letu 2004 ne bo več treba nostrificirati diplom in spričeval, dokazati boste morali le, da ste določen poklic opravljali v Sloveniji. Veljati bo namreč začel sistem priznavanja poklicne kvalifikacije. Dokazila o doseženi izobrazbi pa bodo morali nostrificirati tisti, ki bodo hoteli nadaljevati šolanje v EU. Za kar bomo plačevali toliko, kot ostali državljani Unije. Ti sedaj plačujejo tudi do trikrat manj. Sicer pa slovenski študenti že tri leta lahko sodelujejo v programih mednarodnih izmenjav.

Evropski študenti pri nas verjetno ne bodo kupovali stanovanj ali drugih nepremičnin, čeprav bodo po letu 2004 vsi državljani EU lahko brez omejitev kupovali nepremičnine v Sloveniji. »Sigurno se bo povečalo povpraševanje po nepremičninah, vendar ne v obsegu, ki bi bistveno spremenil slovenski trg. Saj slovenski državljani že sedaj lahko kupujejo v državah članicah EU,« meni Klavdija Šušnjara iz Arkada nepremičnin.
Če imate dovolj denarja, si lahko že sedaj omislite vikend na grški, španski ali francoski obali. In ko se boste po počitnicah leta 2004 vračali domov s prtljažnikom polnim poletnih spominkov, večje ali manjše vrednosti, na slovenski meji na boste več slišali znamenitega stavka: Ali imate kaj za prijaviti? Carinske kontrole na t.i. notranjih mejah z Italijo, Avstrijo in Madžarsko ne bo več, ostala pa bo mejna policijska kontrola, vsaj do leta 2006 oziroma do uveljavitve Schengenskega režima. Že takoj po vstopu Slovenije v Unijo pa se bo poostrila kontrola na hrvaški meji, ki bo postala zunanja meja Unije.

Edina konkretna sprememba, ki jo bo začutil vsak slovenski državljan, bo uvedba evra. To pa se ne bo zgodilo čez noč. Slovenija bo članica Evropske monetarne unije v najboljšem primeru postala šele leta 2007. Takrat bomo z evropskimi bankovci in kovanci lahko plačevali tudi v Sloveniji. Evropsko plačilno sredstvo pa - kljub velikim pričakovanjem - še ne pomeni tudi evropskega standarda.