V ponedeljek, 21. januarja, bo o tem govorila pristojna komisija deželnega sveta FJK. Svoje predloge sta Marjetica in SSk predstavili na današnji tiskovni konferenci v prostorih deželnega sveta FJK v Trstu, na kateri sta govorila deželna svetnika Marjetice (sredinskega zavezništva znotraj levosredinske koalicije Oljke) Cristiano Degano in Franco Brussa ter deželni tajnik in predsednik SSk, Damijan Terpin in Drago Štoka.
Marjetica in SSk se zavzemata predvsem za znižanje števila potrebnih podpisov za predstavitev liste oz. stranke, ki je izraz slovenske manjšine. Potrebnih podpisov naj bi bilo od najmanj 500 do največ 1000. Predlagatelji se zavzemajo tudi za znižanje volilnega praga s petih odstotkov na 0,5 odstotka glasov ki so potrebni za izvolitev predstavnikov manjšine.
Če slovenska lista oz. stranka kljub vsemu ne bo dosegla uspeha, popravki predvidevajo, da bo stranka, s katero se je slovenska lista povezala, slednji odstopila zadnjega izvoljenega svetnika. Vsekakor bo prišel v deželni parlament tisti kandidat slovenske liste, ki je prejel največ glasov in to v tistem okrožju, kjer slovenska stranka tradicionalno zbere največji odstotek glasov. Tudi če bi Marjetica izvolila v deželni parlament le enega svetnika, bi bil ta Slovenec.
Predlogi po besedah predstavnikov Marjetice in SSk ne kršijo italijanske ustave (gre namreč za politično in ne za pravno izbiro) in so jih skoraj dobesedno prevedli iz pravilnika za volitve v Evropski parlament. Na ta način bi bila močno olajšana ponovna izvolitev predstavnika SSk v deželni parlament. Izvolitve ne bi olajšali samo kandidatom SSk, ampak tudi kandidatom drugih komponent slovenske manjšine v Italiji, ki bi uporabili tak sistem list, povezanih z drugimi strankami. Vse komponente na ta način lahko ohranijo svojo specifičnost in v deželni svet se ponovno lahko izvoli večje število slovenskih kandidatov.
Na tiskovni konferenci je deželni tajnik SSk Terpin med drugim izrazil veliko zadovoljstvo, da je pred dnevi komisija DZ za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu soglasno sprejela izjavo v zvezi z zajamčenim zastopstvom. Pri tem upa, da jo bosta na tak način sprejela tudi slovenski parlament in vlada, saj je to vprašanje temeljnega pomena za nadaljevanje dobrososedskih odnosov prijateljstva in sodelovanja.