Slovenija

Sprejeli oba sporna zakona

Ljubljana, 28. 01. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Državni zbor je kljub nasprotovanju opozicije sprejel predsedniški zakon, s katerim bodo urejeni privilegiji predsednikov republike po izteku mandata. Poslanci pa so podprli tudi alkoholni zakon, ki se ga je že prijel vzdevek "prohibicijski".

Poslanci so med večernim glasovanjem sicer sprejeli štiri zakone. Poleg tako imenovanega predsedniškega in alkoholnega zakona, so sprejeli tudi noveli zakonov o posebnih pogojih za vpis lastninske pravice na posameznih delov stavbe v zemljiško knjigo in o plačilnem prometu.

Zakon o predsedniških privilegijih

Državni zbor
Državni zbor FOTO: Dare Čekeliš

DZ je s 44 glasovi proti 28 (navzočih 73 poslancev) sprejel predsedniški zakon, ki bo uredil zagotavljanje materialnih in drugih pogojev za opravljanje funkcije predsednika republike, podlage za organizacijo in delovanje njegovega urada, pa tudi pravice in položaj bivšega predsednika.

Parlamentarna večina je tako zavrnila dopolnila opozicijskih SDS in SNS, ki so se nanašala na urejanje statusa zaposlenih v predsednikovem uradu. Za poslance iz vrst SDS, SLS, SNS in SMS so bile namreč sporne predlagane rešitve, da bi imeli zaposleni v predsednikovem uradu status državnih funkcionarjev, saj naj bi s tem pravzaprav spodbijali nedavno sprejeti zakon o javnih uslužbencih. Kljub temu bodo tako poleg generalnega sekretarja v predsednikovem uradu in njegovega namestnika status funkcionarja lahko imeli tudi šef predsednikovega kabineta, njegov namestnik in svetovalci.

V zakonskem poglavju, ki določa pravice in položaj nekdanjega predsednika, je DZ na predlog poslanske skupine LDS določil, da ima nekdanji predsednik pravico do varovanja največ eno leto po prenehanju opravljanja funkcije, podrobnejšo ureditev varovanja pa bo določila vlada z uredbo.

Poslanski DA za alkoholni zakon

Na zakon o maturi so morali dijaki čakati dolgih osem let
Na zakon o maturi so morali dijaki čakati dolgih osem let FOTO: POP TV

Poslanci so po decembrskem zapletu, ko je bila ugotovljena neskladnost med posameznimi določbami predloga zakona o omejevanju porabe alkohola, le-tega skupaj z uskladitvenimi amandmaji vnovič dobili na svoje klopi. Tokrat so t.i. protialkoholni zakon sprejeli, čeprav ga je opozicija označila za prohibicijskega in neživljenjskega. Zakon bo med drugim prepovedal prodajo in ponudbo alkohola mladoletnim osebam ter omejil prodajo alkoholnih pijač tistim, ki kažejo očitne znake opitosti.

V nočnem času - med 21. in 7. uro zjutraj - bo tako veljala prepoved prodaje alkohola v trgovinah, v gostinskih obratih pa prepoved prodaje žganih pijač do 10. ure dopoldan. Med ukrepi in načini za omejevanje porabe alkohola zakon prepoveduje prodajo in ponudbo alkoholnih pijač osebam, mlajšim od 18 let, in osebam, ki kažejo očitne znake opitosti od alkohola.

Do zakona o maturi dolgih osem let

Predlog zakona o maturi, o katerem so poslanci že sklenili razpravo, določa vsebino splošne in poklicne mature, pravice in obveznosti dijakov ter drugih kandidatov za opravljanje mature oz. maturitetnih izpitov, sestavo in pristojnosti maturitetnih organov ter postopek in način opravljanje zrelostnega izpita. Predlog zakona, ki je v zakonodajnem postopku že od leta 1995, so v razpravi podprli predstavniki večine poslanskih skupin.