Podpis sporazuma med vlado in zdravniškim sindikatom Fides bo v ponedeljek ob 12. uri, je povedal predsednik sindikata Konrad Kuštrin. Dogovor, ki je v minulih dneh povzročil nemalo razburjenja tako v odnosih med koalicijskimi partnerji kot v drugih sindikatih javnega sektorja, bodo podpisali na ministrstvu za zdravje.
Obe strani se že pripravljata tudi na začetek pogajanj za spremembo kolektivne pogodbe za zdravnike, ki izhaja iz sporazuma. Pa tudi v koaliciji je pričakovati mirnejše tone.
Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin je sicer omenjal današnji dan kot možen datum podpisa, a uradnega datuma za podpis še vedno ni. Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je sporazum s Fidesom dosegla že prejšnji ponedeljek, parafirali pa so ga dan pozneje. Isti dan so zdravniki tudi zamrznili stavko za dva meseca. A ker sta sporazumu nasprotovali koalicijski SD in DeSUS – predsednik slednje Karl Erjavec je celo omenjal možnost predčasnih volitev – je vlada sporazum potrdila šele več kot teden po parafiranju.
Domino efekt: odprta fronta z javnim sektorjem
Kljub temu, da je bil sporazum potrjen na vladi le s podporo ministrov SMC, koalicija za zdaj ostaja skupaj. Si je pa vlada s tem odprla drugo fronto, in sicer z drugimi sindikati javnega sektorja, na kar tudi opozarjata DeSUS in SD.
Vlada je sindikaliste že povabila na sestanek v ponedeljek. A je vprašanje, ali se bodo tega sestanka sploh udeležili.
Na njem bo po besedah Koprivnikarja ministrica za zdravje Kolar Celarc predstavila dogovor s Fidesom in njegove podrobnosti, kot jih je razumela vladna stran. Hkrati bodo sindikatom ponudili nadaljevanje pogajanj, za katere je prepričan, "da je v nekem skupnem interesu", saj da "so vse druge možnosti za obe strani slabše in manj sprejemljive".
Minister za javno upravo Boris Koprivnikar ocenjuje, da je dogovor s sindikati javnega sektorja možen kljub dogovoru, ki ga je z zdravniškim sindikatom Fides sklenila vlada. Dogovor z zdravniki je sicer po njegovih besedah zgolj okvir za nadaljnja pogajanja, zato "o kakšni dokončni finančni injekciji v zdravstvo še ne moremo govoriti".
Pojasnil je "bistvo dogovora" z zdravniki, ki je po njegovih besedah v tem, "da je okvir za nadaljnja pogajanja in v ničemer dokončno ne zaključuje konkretnih točk, ki so tudi predmet pogajanj". Dodal je, da želijo vse tiste točke dogovora, ki se tičejo splošnega plačnega sistema ali nanj neposredno vplivajo, prenesti na krovna pogajanja.
Sporazuma s Fidesom po ministrovih besedah tudi še ni mogoče dokončno finančno ovrednotiti, saj "govori o spremembah glede uvrstitev zdravnikov in o odpravi 57. plačnega razreda kot najvišjega razreda". "Vendar o tem, kakšne bodo te spremembe, do kje bo šla odprava 57. plačnega razreda, kakšen bo projekt za odpravljanje čakalnih vrst, ta trenutek ni znano, zato so vse finančne ocene v tem trenutku le špekulacije," je dejal.
Koprivnikar je danes izrazil pričakovanje, da se bodo sindikati srečanja udeležili, da "razjasnijo okoliščine zadnjih dni" in se dogovorijo, kako naprej.
"Zaenkrat sta na mizi oba predloga, s katerima smo pogajanja pred časom prekinili. Novih predlogov z nobene od strani ta trenutek ni," je dejal. O morebitnih novih predlogih vlade pa ni želel govoriti. "S pogajanji nadaljujemo in vedno smo se držali dogovora, da vsako ponudbo najprej predstavimo partnerjem, nato pa o njej tudi javno razpravljamo," je dejal.
Na vladi si sicer po njegovih besedah želijo, da bi dogovor "na vsak način" dosegli v naslednjem tednu ali dveh, saj "nas preganja rok, do katerega moramo v DZ prinesti določene zakonske predloge". "Pri tem si želimo, da so ti zakonski predlogi oblikovani na osnovni sprejetega dogovora," je dejal.
Če dogovora ne bo?
Na vprašanje, kako bo vlada ravnala, če dogovora ne bo, je Koprivnikar odgovoril, da se bodo o tem odločali, ko bodo izčrpane vse možnosti za pogovore. "Vsi ostali ukrepi so v nasprotju s socialnim dialogom, zato se bomo zavzemali zanj, dokler bo to mogoče," je dodal.
Ministrica za finance Mateja Vraničar Erman pa je ob robu današnje seje odbora DZ za finance dejala le, da v tem trenutku ne želi strašiti z ukrepi, ki jih bo treba sprejeti, če dogovora do konca leta ne bo. Če do dogovora pride, pa sicer upa, da bo vzdržen.
Če vlada s sindikati ne bo uspela doseči dogovora, bo zaradi državnega proračuna, ki ga je DZ sprejel kljub nedorečenim stroškom za plače v prihodnjem letu, primorana v enostranske ukrepe. A manjši koalicijski partnerici napovedujeta, da interventnega zakona v tem primeru ne bosta podprli. Tako je pričakovati, da se bodo kmalu začela tako pogajanja vlade s Fidesom o aneksu h kolektivni pogodbi za zdravnike, kot pogajanja z ostalimi sindikati javnega sektorja glede varčevalnih ukrepov.
KOMENTARJI (344)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.