V Dražgošah so se ob prihajajočem 1. novembru, dnevu spomina na mrtve, z žalno slovesnostjo, ki jo je organiziralo območno združenje borcev in udeležencev NOB Škofja Loka, poklonili vsem žrtvam druge svetovne vojne na loškem območju, še posebej pa so spomnili padlih v veliki dražgoški bitki. Takrat je umrlo devet partizanov in 41 domačinov.
Okoli sto zbranih, med katerimi so bili predvsem svojci pred 65 leti umrlih, je nagovoril predsednik kulturno-umetniškega društva Dražgoše Rok Pintar, ki je poudaril, da je slovesnost posvečena spominu na dogodke, ki so za vedno zaznamovali tiste kraje. Spomnil se je tudi tistih sokrajanov, ki so v dražgoški bitki padli kot nedolžne žrtve.
Ob slovesnosti je delegacija krajevne skupnosti Dražgoše položila venec padlim, otroci in mladi pa so pripravili kulturni program, v katerem je sodeloval tudi pevski zbor Škerjenček iz Škofje Loke.
Spopadi v Dražgošah so se začeli 9. januarja 1942, ko so se partizani Cankarjevega bataljona branili pred nemškimi policisti. Po hudih bojih, v katerih je padlo devet partizanov, so se slovenski borci umaknili, Nemci pa so v povračilo pobili 41 domačinov, 80 so jih poslali v koncentracijska taborišča, vas pa so požgali.
V Gradcu so se spomnili 1. Pohorskega bataljona
Padlih v nacističnem nasilju med drugo svetovno vojno pa so se spomnili tudi na centralnem pokopališču v avstrijskem Gradcu. Tam je pokopanih 1213 Slovencev, med njimi tudi ves 1. Pohorski bataljon.
Partizansko enoto, ki je bila ustanovljena 11. septembra 1942 v Dobrovoljah na Pohorju, je 8. januarja 1943 pri Osankarici napadlo okoli 2000 nemških vojakov. V nekaj urah je padlo vseh 69 borcev, za partizane pa je bil to velik udarec.
Spomenik v Gradcu je bil odkrit 1. novembra 1961, na njem pa je vklesanih 2516 imen borcev in talcev, tudi Slovencev. Največ pokopanih Slovencev je iz sodnih zaporov v Mariboru, pa tudi talcev iz Starega piskra v Celju in talcev, ustreljenih na Gorenjskem. Med pokopanimi na graškem pokopališču pa je tudi veliko padlih s področja Ruš, Lovrenca in Selnice, zato so se prebivalci teh krajev odločili, da bodo vsako leto skupaj obiskali spomenik in se poklonili mrtvim. Nekaj manj kot 100 udeležencev spominskega obiska je ob spomeniku prisostvovalo tudi krajši komemoraciji.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.