
Pred 60 leti je z železniške postaje Rajhenburg odpeljal prvi transport slovenskih izgnancev, ki jih je na tuje pregnal nemški okupator. Skupno prek 63.000 jih je nato štiri leta druge svetovne vojne preživelo v Srbiji, na Hrvaškem in v BiH; zdaj od njih živi še 19.000 ljudi, njihova povprečna starost je 75 let, včlanjeni pa so v Društvo izgnancev Slovenije. Samo iz Posavja in Obsotelja je bilo izseljenih 30.000 oseb, polovica od njih iz Brežic in okolice. Poleg ministra Dimovskega sta se srečanja udeležila tudi državni sekretar Franc Žnidaršič in predsednica Društva izgnancev Slovenije Ivica Žnidaršič.
Brežiški župan Vladislav Deržič, sicer tudi prvi in dolgoletni predsednik Društva izgnancev Slovenije, je v nagovoru povedal, da je okupator izselil kar dve tretjini prebivalcev iz Posavja in Obsotelja. V spomin njim, v opomin zanamcem in vsem, ki ne smejo pozabiti na težke čase v taboriščih, zato zdaj odkrivajo spomenik.
"Režim v taboriščih je bil zelo podoben tistemu v koncentracijskih taboriščih, le nekoliko milejši. Če lahko ponižanju, sramotenju, zasmehovanju in prizadevanju duševnih muk sploh lahko tako rečemo. Pa vendar taboriščniki niso klonili, velika večina je vseskozi jasno in glasno izpovedovala svojo narodno zavest. Prav ta zavest, ljubezen do rodne grude, maternega jezika in spoštovanja prednikov so krepili duha v najtežjih trenutkih. Mnogi ne bodo nikoli doumeli, kakšno trpljenje se skriva za številkami. Koliko neutolažljivega joka, vprašujočih pogledov, zaskrbljenih obrazov, strtih src, ranjenih družin! Kdor je vse to doživel in preživel, ne more in ne bo nikoli pozabil," je med drugim poudaril slavnostni govornik, minister Dimovski.