Na prigovarjanje prijateljice, ki pozna razmere v ljubljanskem konjeniškem klubu, sta se zdaj že odrasli dekleti zgodbo odločili zaupati Dnevniku. V času, ko sta bili še najstnici, naj bi ju trener jahanja spolno zlorabil, spregovoriti pa sta se odločili, ker moški še vedno trenira mlada dekleta. Nočeta namreč, da bi se grozote, ki so se zgodile njima, zgodile še kateremu drugemu dekletu.
Kot je poročal medij, naj bi trener eno od deklet prvič spolno zlorabil, ko je bila stara 11 let, drugo pa pri njenih 17 letih. Prva naj bi medtem prisostvovala pri posilstvu še enega dekleta, ki je bila takrat po njeni oceni stara 13 ali 14 let. A prepričani sta, da je zlorabljenih deklet še več. Kot sta povedali, je trener po treningih deklice pogosto peljal na pico ali pa jim doma spekel palačinke ter jih nato razvozil domov. Tako naj bi se začelo za takrat 11-letno deklico. "Jasno mi je bilo, da me je k temu prisilil, a vseeno sem bila prepričana, da me bo vsak, ki bi mu povedala, nadrl. Mislila sem, da sem kriva za to, kar se mi je zgodilo," se spominja travmatičnih dogodkov.
Izkušnja takrat 17-letnega dekleta je bila nekoliko drugačna. "Nisem se upirala, nisem rekla ne. Takrat sem mislila, da gre za moje odločitve. Danes vem, da je manipuliral z mano. Pravzaprav mi ni bilo nikoli prijetno, mučili so me dvomi, a sem jih potlačila," je povedala za Dnevnik. Obžaluje, da takrat ni razumela, da je bil klub v resnici trenerjevo lovišče, ona pa njegov plen.
Za medij je spregovorilo še eno dekle, ki je pred okoli 15 leti treniralo v dotičnem klubu. Dejala je, da sicer sama ni bila deležna spolnega nadlegovanja, a da se spominja, da je bil trener takrat v "resni zvezi" z 11-letnico. Za to so vedeli vsi, je dejala.
Ena od domnevnih žrtev je podala tudi uradno prijavo, Policija prejela več anonimnih obvestil
Policija je po razkritju domnevnih zlorab v enem od ljubljanskih konjeniških klubov sprožila preiskavo. Eno od deklet je namreč zbralo pogum in proti trenerju jahanja podalo tudi uradno prijavo. Slednje so potrdili tudi na Policiji. "Poklical me je kriminalist, odzvala sem se in tako tudi Policiji povedala vse," je povedala prijaviteljica, ki pravi, da je v tem času ugotovila, da v tem ni sama. Javilo se je namreč veliko deklet, prič dogajanja v klubu. "Veliko ljudi me je prepričevalo, naj se opogumim in primer tudi uradno prijavim Policiji. Pripravljena sem tudi na sodni postopek," je povedala.
Kot so nam potrdili na Policiji, so po objavi članka 14. oktobra zaznali določene navedbe o sumih kaznivih dejanj, ki so jih takoj po objavi pričeli preverjati. V povezavi s tem so do zdaj prejeli tudi več anonimnih obvestil, prejeli pa so tudi prijavo ene oškodovane osebe. Kot so dejali, trenutno nadaljujejo z zbiranjem obvestil zaradi sumov kaznivih dejanj iz poglavja zoper spolno nedotakljivost.
"Sosledje kriminalistične preiskave zahteva posebno taktičnost in preudarnost pri preiskovanju takšnih kaznivih dejanj, izvajanje policijskih in preiskovalnih ukrepov in njihovo zaporedje pa je odvisno od specifičnih okoliščin oziroma od vsakega primera posebej," so poudarili. Preiskava se vodi v skladu s kriminalistično taktiko preiskovanja kaznivih dejanj, s ciljem raziskati vse primere v celoti, Policija pa izvaja vse možne ukrepe, ki so v skladu z zakonskimi pogoji na razpolago, da potrdi utemeljen sum, da so bila storjena kazniva dejanja, zagotavljajo.
Kot poroča Dnevnik, so na Policiji doslej opravili številna zaslišanja ter govorili z več kot desetimi pričami. Ključno za uspešen pregon domnevnega storilca, ki je očitke sicer kategorično zanikal, bo prav pričevanje zlorabljenega dekleta. Policija sicer z osumljencem še ni govorila, ovadba na tožilstvo pa bo sledila, ko bodo zbrali dovolj dokazov in ga tudi zaslišali. "Preiskovanje kaznivih dejanj je izredno dinamičen proces, v katerem vedno znova prihajamo do novih ugotovitev, katerim prilagajamo preiskavo," so nam še povedali na Policiji in dodali, da podrobnejših pojasnil zaradi interesa preiskave ter zaradi zaščite žrtev ne morejo posredovati. O aktivnostih in ugotovitvah sproti obveščajo Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani.
Dodatno pojasnjujejo še, da lahko Policija kazniva dejanja preiskuje po uradni dolžnosti, četudi ga oškodovanec ne naznani, vendar le pod pogoji, da izve za dejanja in razloge za sum kaznivega dejanja in da je pregon zoper storilce tovrstnih dejanj še dopusten. Tu so pomembni predvsem zastaralni roki in druge okoliščine, zaradi katerih pregon ni mogoč. "Vedno zasledujemo cilj, da se zaščiti žrtev in da so kazniva dejanja preiskana v celoti, storilci pa ustrezno procesuirani. Celovitost pa pomeni tudi, da se preiskuje vse vrste kaznivih ravnanj, ki jih je lahko v posamičnih primerih tudi več hkrati," pojasnjujejo in dodajajo, da lahko Policija deluje zgolj v okviru znanega in v okviru zakonskih pooblastil.
'Opravičujem se žrtvam, žal pa nam je tudi vseh, ki so zaradi tega prizadeti'
Predsednica Konjeniške zveze Slovenije (KZS) Polona Rifelj je po razkritju domnevnih zlorab v javnem pismu izrazila podporo dekletom ter vse, ki so povezani z zadevnim klubom, pozvala k takojšnjemu odstopu vseh položajev v konjeniški zvezi. Kot je povedala za naš portal, so za zlorabe izvedeli iz medijev, na članek v Dnevniku pa so jih opozorili člani konjeniške zveze.
Kriminalistični policisti so kontaktirali tudi KZS, kjer so poizvedovali o podatkih konkretnega kluba, podatkih trenerjev oz. inštruktorjev ter po imenih tekmovalk, ki so za ta klub nastopale v zadnjih desetih letih, so povedali. O podrobnostih preiskave jih sicer niso seznanili."Gre za prvi tovrsten primer, doslej nismo na KZS še nikoli prejeli nobene tovrstne prijave. Tudi tokrat na KZS nismo prejeli nobene prijave, ampak so se žrtve obrnile neposredno na Policijo in medije," so nam sporočili.
"Razen informacij s strani medijev še vedno nismo prejeli nobene uradne prijave, niti nismo seznanjeni z imeni oškodovank. Zato uradno KZS ne more sprejeti ukrepov proti domnevnemu storilcu, dokler mu zlorabe niso dokazane oziroma dokler ne dobimo prijave tudi sami s konkretnimi imeni žrtev ter osumljenca," so ob tem opozorili. Poudarjajo, da je zadeva zdaj v prvi vrsti na dotičnem preiskovanem klubu, da ukrepa v zvezi s svojim strokovnim kadrom.
Zagotavljajo, da glede spolnega nasilja zavzemajo ničelno toleranco. "Naj se to izvaja v športu ali kje drugje, je to nedopustno," so dejali. Morebitne žrtve pa pozivajo, naj spregovorijo z odgovornimi, saj da bodo lahko le tako ustrezno ukrepali na celotnem nivoju športa. "Verjamem v organe pregona in v slovenski pravni sistem ter posledično ustrezno zaščito žrtev," je dejala Rifljeva.
Obžalujejo, da se takšne stvari dogajajo. "Vsekakor pa se lahko v še tako zdravi sredini zgodijo slabe stvari, ki vržejo slabo luč na celotno panogo. Še enkrat se opravičujem žrtvam, žal pa nam je tudi vseh, ki pri vsem tem nimajo nič in so zaradi tega prizadeti," dodaja predsednica KZS, ki zagotavlja, da bodo glede samega primera konstruktivno sodelovali s preiskovalnimi organi.
Verjame pa, da bo ta primer spremenil odnose v prihodnje ter opogumil morebitne žrtve, da bodo o zadevah spregovorile pravočasno ter da se to ne bo dogajalo.
Morebitne žrtve naj tovrstna dejanja prijavijo
Policija vse morebitne žrtve tovrstnih dejanj poziva, da s kriminalisti sodelujejo ter da dejanja prijavijo, "saj je cilj taka dejanja zaznati, preiskavo pripeljati do zaključka in tako preprečiti morebitno nadaljevanje kaznivih ravnanj". "Razumemo pa zadržanost žrtev, vendar policisti in kriminalisti zagotavljamo, da bomo storili vse, kar je v naši moči, da žrtev zaščitimo," dodajajo.
Zagotavljajo tudi, da v Policiji z žrtvami postopajo še posebej skrbno in občutljivo. Žrtvam nudijo tako pomoč kot nasvete, jih po opravljenem razgovoru seznanijo z možnostmi in različnimi oblikami pomoči ter jih napotijo na ustrezne strokovne službe. "Ves čas našega postopka ima žrtev pravico do spremljevalca, do zagovornika in do informiranja o našem postopku," poudarjajo na Policiji.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.