Slovenija

Šolska torba naj ohranja dobro držo otroka in poskrbi za vidnost

Ljubljana, 09. 08. 2020 07.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Maja Korošec
Komentarji
27

Starši pogosto zgolj sodelujejo pri otrokovi izbiri šolske torbe, saj na koncu pristanejo na njegove želje. Prav je, da je torba otroku všeč, a strokovnjaki opozarjajo, naj bodo starši pri nakupu pozorni na udobje, primerno velikost, funkcionalnost in varnostni vidik. Dobra torba namreč otroka lahko prikrajša bolečin v remenih, vratu ali hrbtu.

Na trgovskih policah ob običajnih šolskih torbah stoji poplava atraktivnih nahrbtnikov, ki so bolj ali manj primerni tudi kot šolske torbe. Resda je osnovni namen tako torb kot nahrbtnikov prenašanje šolskih potrebščin, vendar so zaradi skupne teže pomembni tudi velikost, teža, širina naramnic in dodatni pasovi na torbi ali nahrbtniku, ki omogočajo pravilni način nošenja, so opozorili na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS).

Šolska torba

Teža šolskih torb je pogosto problematična predvsem v višjih razredih, ko učenci zvezkov in knjig ne puščajo v šoli. Vrh vsega se poleg šolskih potrebščin v njej pogosto znajdejo tudi druge, nepotrebne stvari, ki težo še povečajo. Z izbiro ustrezne torbe oziroma šolskega nahrbtnika bodo šolarji obdržali pravilno držo in se izognili bolečinam v hrbtu, ramenih in vratu. "Čeprav na Ortopedski kliniki UKC Ljubljana ne beležijo poškodb otrok, katerih vzrok so pretežke torbe, poudarjajo, da pri tem sklepajo, da morebitne tovrstne težave otroci in starši rešijo s svojimi osebnimi izbranimi pediatri," so navedli podatke na ZPS. Zato svetujejo, da starši pred nakupom preverijo tudi podatek o teži, sploh če otrok v šolo hodi peš. "Če pa razmišljate o šolski torbi na koleščkih, razmislite, koliko ovir ima otrok na poti od doma do razreda, ko bo moral polno torbo dvigniti," so dodali.

Teža šolske torbe naj ne bi presegala priporočene 'zdrave' teže, in sicer 10 odstotkov šolarjeve telesne mase (največ 15). Starši občasno stehtajte torbo vašega otroka. Če preseže omenjeno mejo, preverite, ali so v njej res le nujne potrebščine.

Torba naj ne bo niti premajhna niti prevelika

Na ZPS priporočajo, da starši izberejo torbo, ki ustreza šolarjevi telesni zgradbi in potrebam: "Velikost torbe naj bo sorazmerna z otrokovo velikostjo, dolžino in širino hrbtišča. Hrbtišče naj bo anatomsko oblikovano, naramnice podložene, široke in iz nedrsečih materialov. Dobre torbe imajo naramnici povezani s pasovi, z enim v višini prsi in drugim v višini trebuha, ki poskrbita za dobro prileganje telesu. Na ta način se enakomerneje porazdeli teža, kar razbremeni hrbtenico, pasovi pa tudi preprečijo, da torba udarja ob hrbet. Naramnice naj ne tečejo tik ob vratu, da ne drgnejo obenj."

Šolska torba
Šolska torba FOTO: Zveza potrošnikov Slovenije

Šolar naj bo viden

Otrok bo v mraku ali slabem vremenu bolj opazen, če bo imel torbo opremljeno z odsevnimi trakovi oziroma mačjimi očesi. "Trakovi na torbi naj bodo speljani tako, da bo otrok viden z vseh strani. Tudi torba naj ima pasove živih barv, fluorescentno rumene ali oranžne, ki prispevajo k boljši vidnosti podnevi," so izpostavili na ZPS. 

Roza se kot signalna barva ne obnese najbolje

Nemški varnostni standard, ki ni zakonodajno potrjen, a je uveljavljeno merilo za kakovost, za šolske torbe določa, da mora biti vsaj 20 odstotkov njene sprednje in stranske površine prekrite s signalnimi fluorescentnimi barvami. Prav optični učinek, ki zagotavlja vidnost šolarja podnevi (fluorescentne barve) in v temi (odsev), se je izkazal za največji izziv na testu šolskih torb, ki so ga izvedli Nemci. Po besedah ZPS so preverjali klasične šolske torbe, ki so v primerjavi z nahrbtniki, ki vedno bolj izpodrivajo prve, še bolj skope z odsevniki. Med 12 torbami, za nekatere so odšteli več kot 200 evrov, je le četrtina uspešno opravila ta del testa. Čeprav varnostni standard poleg rumene in oranžne signalne barve dovoljuje tudi roza, se ta na testu ni dobro odrezala.

Rumena in oranžna sta svetlejši in ju človeško oko zazna hitreje, so zatrdili na ZPS. Zato naj starši ta pravila upoštevajo. "Hiter pogled na nahrbtnike, ki jih uporabljajo slovenski šolarji, pokaže, da na številnih odsevnikov ni, saj ti nahrbtniki prvenstveno niso bili namenjeni za šolsko torbo," opažajo na ZPS.

Dražje torbe niso nujno tudi najbolj kakovostne.
Dražje torbe niso nujno tudi najbolj kakovostne. FOTO: Thinkstock

Torba na kolesih – da ali ne?

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) poudarjajo, da so torbe na kolesih zaradi teže bremena res primernejše, vendar imajo tudi svoje omejitve, ki lahko negativno vplivajo na zdravje.

Šolarji naj pri uporabi torbe na kolesih upoštevajo priporočila:

 

torbo naj potiskajo naprej, namesto da jo vlečejo za seboj,

izmenično naj uporabljajo levo in desno roko, sicer obstaja nevarnost asimetričnih položajev in obremenitev,

pri premagovanju stopnic ter na poti v šolo in domov (avtobus, avtomobil) je pomembno, da torbo pravilno dvignejo in spuščajo. Kako? Teleskopski ročaj pospravijo, nato pa v počepu in z ravno hrbtenico torbo dvignejo oz. spustijo.

Pri najmlajših je pomembna stabilnost

Ko otrok torbo postavi na tla, naj bo stabilna, ne glede na to, ali je polna ali prazna, saj tako zagotavlja preglednost nad vsebino. Hkrati preprečuje, da bi se predmeti v njej raztresli. To je še posebej pomembno pri mlajših, ki še niso vešči rokovanja s številnimi zvezki, knjigami in drugimi šolskimi pripomočki.

Varnost, udobnost in primerna velikost pred motivom

Če otrok vztraja pri torbi s svojim najljubšim risanim junakom ali športnikom, je lahko rešitev, da ima tak motiv na peresnici, zvezkih, vrečki za športno opremo. 

Pri izbiri pa naj staršev ne zavede niti cena, so še opomnili na ZPS: "Za šolsko torbo lahko odštejete nekaj deset ali več kot 100 evrov, a cena sama po sebi še ni zagotovilo za kakovost. Pogosto so torbe dražje tudi zaradi 'dodatne opreme', kot so peresnica, denarnica, vreča za športno opremo ..."

 


Po priporočilih NIJZ je dobro vedeti:

 

1. Torba naj bo na hrbtu ustrezno nameščena.
Torba naj ne sega ne previsoko in ne prenizko – zgornji rob naj bo pod višino ramen, spodnji rob pa v višini pasu (naj ne sega pod zadnjico ali čez njo).

2. Naramnice naj bodo primerno dolge in nameščene po sredini ramen.
Ročaj na torbi je namenjen izključno dvigovanju in odlaganju torbe, šolar naj jo vedno nosi na obeh ramenih, tako da se torba prilega križni krivini. Tudi športne in glasbene torbe naj bodo takšne, da jih šolar nosi na obeh ramenih.

3. Pravilna razporeditev.
Mape, učbeniki, zvezki in druge potrebščine naj bodo organizirane po velikosti – ob hrbtnem delu večje in težje stvari, navzven pa vse manjše in lažje. Tako bo težišče čim bližje otroku.

4. Torba naj otroka ne ovira pri gibanju.
Vaš šolar je na poti v šolo aktiven udeleženec v prometu, zato ga torba ne sme ovirati pri obračanju glave, premikanju rok ... 
5. Napolnjena torba naj ne presega 10 odstotkov šolarjeve telesne mase.

Otroka spodbudite, da v šolo nosi samo tisto, kar v določenem dnevu res potrebuje. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (27)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uporabnik1908191
04. 07. 2022 10.10
Sej ni sama torba problem, a to kar navaga z njo vse skupaj 7 kg robe. Je res, da ne nosi tega vsak dan. Bsekakor je pretežko. Že jaz kot odrasla osrba to nosim, je preveč, kje bo to 10 letni otrok. Tudi če je 5 kg. Vedno bi morali imeti stvari v soli, za moje pojme in nosit domov kar je za dokončat ali kaj..
Brabus
09. 08. 2020 16.43
+2
Torbo naj potiskajo naprej?????
RamzesII
09. 08. 2020 18.33
aviktora
09. 08. 2020 16.17
+9
V dobi računalnikov "nabite" šolske torbe!
JApajaDAja
09. 08. 2020 16.13
+4
torba naj dobro drži hrbtenico, ki jo še vedno tršice ukrivlajo?
nikhrast
09. 08. 2020 15.57
-2
Najbolj pomembna je pa torba za malico, vsaj v Severni Ameriki kjer skoraj vsak nese svojo malico v šolo in na delo. Pa saj imajo učenci omarice v šoli, tako ne nosijo vse domov. Pa precej nalog tako delajo v šoli, osnovne šole po Severni Ameriki končajo pouk ob polštirih, tako ne vandrajo domov že opoldne kot vidiš nekje po Sloveniji. Pa po gimnazijah ponekod imajo semestre, manj kuzov naenkrat, pa tam ima vsak svoj laštop, precej se dela online.
NotMe
09. 08. 2020 14.40
+7
Jamrat in komplicirat na vsakem koraku, dajte no! Koliko ima otrok zares torbo na ramenih? Zares redki imajo do šole dlje kot 20 minut peš. Med odmori max 2 min od ucilnice do učilnice. Ne, od tega si nihče, ki je zdrav ne bo fental ne hrbtenice ne nog. Nasprotno, malo kvihtanja ne škodi. Mene bolj skrbi hrbtenička tistih, ki ure in ure prečemijo na kavču v dve gubi, s napravicami v rokah.
Tara29
09. 08. 2020 14.07
+6
Letos ne bodo rabili torb, ker bo pouk na daljavo, učitelji bodo imeli počitnice vsaj do Božiča, breme poučevanja otrok bo prenesen na starše.
JApajaDAja
09. 08. 2020 13.49
+16
kaj pomaga, če so pa za 10 kg pretežke! sama navlaka ,ki financira založnike, njih 100+!
Balki30
09. 08. 2020 13.35
+23
Se spomnim...100 listnih zvezkov z trdimi platnicami...delovni zvezki ucbeniki....jeklena peresnica....pribor...pa je blo 25 kil....pa 2 km do avtobusa pes...ce si zamudu pa se 6 do sole....pa nazaj....pa smo se mel dost energije da smo ddo vecera spilal med dvema ognjema...pa spat nismo hotl it....dans pa dostava do sole in do dom nazaj...pa takoj dremat k so bozcki utrujeni...pa to
Balki30
09. 08. 2020 13.36
+16
Pa nikjer nobenega avtomata....dans pa otroc zlampajo kave pa energijske napitke....vsi bojo al invalidi al mrtvi do 50 let....pa to
TEDO(uajtu)MEDO
09. 08. 2020 12.21
+9
Cene šolskih torb so nad 100 €, to mi je zmešano. V časih Jugoslavije so bile enake torbe 10x cenejše.
Uporabnik652150
09. 08. 2020 12.17
+19
Mislim da je skoraj vseeno kakšna je torba, problem je v tem, ko ti nekdo vanjo nasipa 15kg šolskih potrebščin, ta problem bi bilo potrebno rešiti.
TEDO(uajtu)MEDO
09. 08. 2020 12.27
+10
Z današnjo tehnologijo bi lahko bile torbe majhne. Vsi bi lahko imeli eno tablico (kot android), s tistim pravim svinčnikom bi pisali po njej med poukom in pri domačih nalogah, v njej bi bile vsebine vseh knjig in obrazcev za domače naloge. Samo od tega še dolgo ne bo nič, ker naša oblast je po pameti 100 let nazaj.
hotchilipoper
09. 08. 2020 12.03
+5
A spet eden propagira torbe,ki jih je uvozil iz kitajske
JApajaDAja
09. 08. 2020 16.20
+3
lumpimonster
09. 08. 2020 10.55
+4
>700 hahahaha dobri ste
lumpimonster
09. 08. 2020 10.58
+2
6ur ....6zvezkov..ze 300g kuliji 300g.....to je to...kaj pa se 5-10 debelih knjig? Lol
RamzesII
09. 08. 2020 10.21
+12
Bolj reklama kot pa ... zgleda da se bodo spet šolali doma.
Andrej Volaj
09. 08. 2020 10.18
+14
šolska torba za učenje na daljavo
V SHESHELJ
09. 08. 2020 09.47
+26
Vlada naj izda ukrep da dober in kakovosten nahrbtnik ne sme presegati cene 70 eur pa bodo otroci iz vseh slokev imeli kakovostne torbe..ne pa da je taka torba cca 150€. Ne varcujemo na otroku ampak preprosto marsikomu ta stevilka sploh ni dosegljiva,sploh pa v teh casih
Periot222
09. 08. 2020 09.23
+8
Glede na to da danes solarji sploh ne hodijo vec temvec se vozijo ni problem teza torbe!!!!!
SlobodaNE
09. 08. 2020 09.04
+17
V 21 stoletju torbe
Uporabnik1817555
09. 08. 2020 09.01
+13
Nikoli ni prav enkrat so pretežke drugič ne pišete bedarije in gluposti
tanka nit
09. 08. 2020 08.58
+18
Zakaj solske torbe?