Po treh tednih se je danes nadaljevalo sojenje v zadevi Čista lopata. Današnje obravnave se nista udeležila soobtožena Ivan Kroflič in Ivan Zidar. Zidarjev zagovornik Janez Koščak je pojasnil, da se Zidar obravnave ni udeležil zaradi slabega počutja. Ker mora sodni senat odločati še o nekaterih predlogih zagovornikov za izločitev dokaznega gradiva, prav tako pa ni znano, ali se bosta Kroflič in Zidar udeležila naslednje obravnave, bo petkova obravnava najbrž preklicana.
Sicer pa je bilo današnje dogajanje v sodni dvorani v znamenju predstavitve do sedaj opravljenega policijskega dela. Pred sodni senat ljubljanskega okrožnega sodišča je stopil vodja sektorja za gospodarsko kriminaliteto v upravi kriminalistične policije na Generalni policijski upravi Dušan Florjančič. Pojasnjeval je, kako je potekala kriminalistična preiskava, ki je vodila v razkritje afere Čista lopata.
Napake v zadevi Čista lopata zgolj administrativne?
Florjančič je dejal, da je jeseni 2007 prevzel vodenje delovne skupine, ki se je ukvarjala s preiskavo domnevnih kaznivih dejanj podjetja SCT. Preiskava zlorabe položaja nekdanjega prvega moža SCT Ivana Zidarja, ki so ga sumili izčrpavanja podjetja, se je nato jeseni 2007 razširila na preiskavo še nekaterih drugih kaznivih dejanj.
Med preiskavo so iz Nemčije po faksu prejeli informacije nemškega kriminalista Gerharda Schaffnerja o domnevnih kaznivih dejanjih Zidarja, vendar pa omenjeni faks ni bil pravilno vložen v dokazna gradiva, zato se je pozneje popravila številka dokumenta. Prav dejstvo, da so na policiji leta 2007 popravljali številke vloženega dokaznega gradiva, se zdi zagovornikom obtoženih sporno, vendar pa je Florjančič danes večkrat poudaril, da je šlo za administrativno napako.
Nekatere doslej zaslišane priče so namreč policijo obtožile ponarejanja dokazov in izvajanja pritiskov pri iskanju dokaznega gradiva zoper nekdanjega prvega moža SCT Ivana Zidarja ter druge soobtožene.
Informacije iz Nemčije niso bile bistvene za potek preiskave
Zagovornike je zanimalo tudi Florjančičevo sodelovanje s kriminalistom Robertom Slodejem, ki je iz Nemčije prejel informacije. Florjančič je pojasnil, da ni bil seznanjen z dejstvom, da se je Slodej z omenjenim nemškim kriminalistom dobil, še preden je začel opravljati svoje delo kot član delovne skupine, ki je preiskovala Zidarja.
Florjančič je ocenil, da informacije iz Nemčije sicer niso imele objektivne teže, saj tudi ne bi mogle biti uporabljene kot samostojno dokazno gradivo. Omenjene informacije so bile sicer v več kot letu dni trajajočem procesu večkrat izpostavljene kot ključno dokazno gradivo, ki je sprožilo samo preiskavo.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.