Požara, ki ga je zanetila strela v torek zvečer na nedostopnem pobočju Rombona na Bovškem, ne bodo gasili. Kot je povedal regijski poveljnik Civilne zaščite za Severno Primorsko Samo Kosmač, bodo gasilci dogajanje na požarišču nadzorovali in v primeru širjenja požara ponovno začeli gasiti. Po udaru strele je začelo goreti na težko dostopnem in strmem pobočju Rombona. Danes so ga začeli gasiti z dvema helikopterjema Slovenske vojske, ki sta v bližino požarišča pripeljala tudi petčlansko ekipo posebne gasilske enote Gamsi.
Kot je še povedal Kosmač, je bilo gašenje skorajda nemogoče. Voda, ki sta jo helikopterja pripeljala iz doline, se je namreč zaradi velike strmine odbijala od pobočja. Pet gasilcev, ki so se z ognjem spoprijeli na samem pobočju, pa je bilo po osmih urah dela hudo utrujenih.
Zato so se odločili, da požara ne bodo gasili, saj v bližini ni nobenih objektov, ki bi jih lahko ogenj ogrozil, ogenj pa je zajel le pobočje, poraščeno s travo in rušo. Ob tem obstaja še nevarnost eksplozij, saj je območje še vedno polno neeksplodiranih ubojnih sredstev iz prve svetovne vojne. Pač pa bodo požar budno nadzorovali in v primeru hitrega širjenja v bližnji gozd ponovno ukrepali.
Že prej pa smo o ustavitvi gašenja za mnenje spraševali tudi poveljnika Gasilskega društva Bovec Matjaža Černuto. Spraševali smo ga, če so to storili zaradi nevarnosti, ki naj bi jo predstavljale neekspldirane bombe iz prve svetovne vojne. "Ne to je stranski razlog, ki ga bo država razglasila. Dejstvo je, da orbrambno ministrstvo špara z denarjem za polete in po mojem mnenju je to razlog, ker se jim ne zdi vredno metat vode gor na to skalovje, mi pa brez vode ne moremo delovati." je odgovoril. Dodal je, da bi morala pri gašenju sodelovati vsaj dva helikopterja. "Kar se tiče bomb, je pa bolj tako. Kake pol kilometra, ali pa kilometer stran, je bila res fronta, na tistem delu, ki zdaj gori pa so možnosti zelo majhne, da bi bile," je pojasnil.
Na kriznem sestanku bodo po njegovih besedah povedali razloge zakaj je bilo gašenje ustavljeno, zato ker ne želijo, da jim javnost ne bi česa očitala. Pričakuje, da se gašenje ne bo nadaljevalo. "Mogoče si ga bodo zaželeli takrat, ko bo pol gore v dimu in ognju, ampak takrat bo prepozno. Takrat bo pa res stalo eno goro denarja, pa še uspeh bo res dvomljiv, ker prvi dan so čisto drugi pogoji, kot pa vsak naslednji dan," je zaključil vodja bovških gasilcev.
"Ne izpostavljati ljudi nevarnosti, da se nam ne bi dogodilo to, kar se je dogodilo na Kornatih, kjer so ugašala mlada življenja," pa je za oddajo 24UR povedal direktor Zavoda za gozdove Jošt Jakša. Pri tem je spomnil na tragedijo, v kateri je avgusta 2007 umrlo 12 prostovoljnih gasilcev.
Na obrambnem ministrstvu so v zvezi s tem pojasnili, da so požar na Rombonu že okoli 9. ure začeli gasiti tudi s helikopterjem Slovenske vojske. ''V času intervencije je opravil okoli šest ur in pol naleta. Na osnovi strokovnih ocen uspešnosti intervencijske ekipe gasilcev in helikopterjev Slovenske vojske na območju požara ter glede na dejstva, da je požar talen, teren zelo zahteven in nedostopen, hkrati gašenje ogrožajo neeksplodirana ubojna sredstva, požar pa ne ogroža naseljenih območij, je bila sprejeta strokovna odločitev vodstva intervencije ob sodelovanju poveljnika Gasilske zveze Slovenije, direktorja Zavoda za gozdove Slovenije in regijskega poveljnika Civilne zaščite, da se gašenje prekine in se vzpostavi požarna straža. Pri tem so bile seveda ocenjene tudi učinkovitost intervencije, varnost sodelujočih gasilcev in racionalnost uporabljenih zmogljivosti. Ocenjujemo, da je bila odločitev strokovna in ustrezna ter predvsem zaradi varnosti gasilcev potrebna. V kolikor bi zaradi razvoja požara v naslednjih dneh prišlo do odločitve o nadaljevanju gašenja, bo ministrstvo za obrambo, če bo potrebno, v gašenje spet vključilo tudi helikopterja Slovenske vojske,'' so zapisali.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.