Komisija za nadzor nad obveščevalnimi službami je na današnji seji opravila pogovor z nekdanjim namestnikom direktorja Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) Boštjanom Šeficem. Član komisije Dušan Kumer (SD) je po koncu seje pojasnil, da je nekdanji namestnik glede dogajanja v Piranskem zalivu leta 2004 na pogovoru dejal, da "so bili incidenti skrbno načrtovani". Poslanec SDS in član komisije Miro Petek pa je izjavil, da je Šefic profesionalec in da ni uporabil besedne zveze "skrbno načrtovani incidenti". Po njegovem so na današnji seji izvedeli to, kar so že vedeli, namreč "da se Janša in Sanader nista dogovarjala o incidentih".
Petek: 21. člen je neustaven
Petek je tudi prepričan, da je 21. člen zakona o Sovi neustaven. Po njegovem mnenju bo poročilo komisije napisano že naslednji mesec. Prav tako je zatrdil, da bo vztrajal pri tem, da naj komisija na pogovor povabi tudi predsednika SD Boruta Pahorja in poslanca SD Ferija Horvata, ki sta bila predsednika državnega zbora v prejšnjem mandatu.
Po Petkovih besedah je Šefic govoril pošteno in resnično. "Šefic je profesionalec," je poudaril in dodal, da so se z njim že večkrat sestali. Prav tako je zatrdil, da nekdanji namestnik direktorja Sove ni nikoli spreminjal svojih izjav.
Kumer: Sova ni delovala nezakonito
Kumer je dejal, da je na pogovoru s Šeficem dobil potrditev, da Sova od sprejema zakona leta 2003 do danes v zvezi z 21. členom ni delovala nezakonito. "S tem seveda ne mislim, da kdaj pa kdaj ne bi kdo kaj na ta račun tudi zlorabil," je še dodal.
Najpomembnejši podatek, ki ga je dobil danes, je ta, da odredbe, povezane z 21. členom, podpisuje direktor Sove, je pojasnil. "Če je bilo kaj nezakonito v zvezi z realizacijo 21. člena, objektivno odgovornost nosita nekdanji predsednik Anton Rop v drugi polovici leta 2003 in sedanji premier Janez Janša od konca leta 2003 do danes," je še dodal.
Gantar: Nič o 21. členu
Predsednik komisije Pavel Gantar (Zares) ni hotel povedati, ali je nekdanji namestnik direktorja Sove na pogovoru dejal, da so bili incidenti skrbno načrtovani. "Uporabljene so bile besede incident, skrbno in pa še marsikatera druga kot načrtovanje, seznanjanje, obveščanje, pogovori, pa besede Sanader in Janša," je pojasnil. Dodal je še, da "o vprašanju legalnosti prestrezanja elektronskih komunikacij tako kot jih določa 21. člen zakona o Sovi" danes niso razpravljali.
Šefic po koncu pogovora s člani komisije ni dajal izjav.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.