Obilno sneženje, ki je zajelo večji del Slovenije, je povzročilo številne nevšečnosti predvsem na cestah. Samo na Koroškem in Štajerskem je bilo 50 prometnih nesreč, ki pa so se končale le z manjšimi poškodbami in gmotno škodo. Zaradi snežne oddeje se je polomilo tudi več dreves, v ljubljanski regiji, z izjemo prestolnice, pa so ostali tudi brez elektrike.
Sneg je že v dopoldanskih urah zajel Štajersko in Koroško, kjer so se zbudili v zimsko jutro. Promet na območju Maribora, kjer je sneženje čez dan začelo pojenjati, poteka upočasnjeno, vendar brez zastojev. Delavci so bili s plugi na terenu v okolici Ormoža in Ptuja, pa tudi v Ratečah, Korenjskem Sedlu, Jezerskem in Predelu, so za 24ur.com povedali na prometno-informacijskem centru. Na Celjskem je bilo najbolj močno sneženje na območju Slovenskih Konjic in Šetjurja. Celjski policisti so zato voznike opozorili, da vožnjo prilagodijo razmeram na cesti, saj so ceste mokre in spolzke.
Močno je snežilo tudi na Koroškem, kjer se je na cestah nabrala snežna brozga, zaradi teže snega pa se je ponekod na ceste nagnilo vejevje in podiralo drevje, so sporočili z OKC PU Slovenj Gradec.
Zastoji proti Primorski, Dolenjski in Gorenjski
Zaradi obtičanih tovornih vozil so zaprli dolenjsko avtocesto med Grosupljem in Višnjo goro. Promet je močno oviran zaradi zdrsa tovornega vozila tudi proti Ljubljani. Sicer je za tovorna vozila na avtocestah obvezno samoizločanje. Zaradi obilnega sneženja tovorna vozila izločajo iz prometa na avtocesti Ljubljana-Koper na počivališču Ravne v smeri Ljubljane, pa tudi na ljubljanski južni obvoznici na počivališču Barje. Zaradi močnega sneženja je za tovorna vozila zaprt predor Karavanke. Vozila izločajo na cestninski postaji Torovo.
Veliko težav v prometu je tudi na Gorenjskem, kjer so morali za nekaj časa zaradi snežne brozge zapreti del avtoceste Podtabor-Ljubljana od izvoza Kranj proti koncu avtoceste v Podtaboru v smeri Jesenic.
Zastoji na gorenjski avtocesti so nastali potem, ko je zdrsnilo tovorno vozilo med Vrbo in Črnivcem. Kolona vozil je bila dolga več kilometrov tako proti Kranju kot tudi proti Radovljici. Zaradi kolone vozil, ki je nastala, zimska služba avtoceste ni mogla plužiti.
Kot so pojasnili na Operativno-komunikacijskem centru PU Kranj, so ceste po vsej Gorenjski zasnežene, še vedno pa tudi močno sneži. Največ težav na zasneženih cestah imajo vozniki, ki so zimske pnevmatike že zamenjali z letnimi. Kot so pojasnili na policiji, je takih na gorenjskih cestah kar precej. Zaradi več zdrsov tovornih in osebnih vozil je na gorenjskih cestah oteženo tudi čiščenje cestišča.
Zastoji zaradi obilnega sneženja nastajajo tudi na primorski avtocesti od Brezovice proti Postojni. Sneg promet ovira tudi na avtocesti Ljubljana-Koper med priključkom Kastelec in
priključkom Senožeče v obe smeri. Na severnem Primorskem sneži v višjeležečih krajih v gornjem Posočju, a večjih nevšečnosti v prometu zaenkrat ni bilo.
Kaj napovedujejo vremenoslovci?
Po napovedih vremenoslovcev, bo ponoči še snežilo, po nižjih legah Primorske pa deževalo. V torek bo oblačno, občasno bo še snežilo, ob morju in občasno tudi ponekod po nižinah v notranjosti pa deževalo. Padavine naj bi ponehale šele v sredo.
Strah pred pozebo
Čeprav je sneg zajel večji del Slovenije, pa profesorica na Biotehnični fakulteti v Ljubljani Lučka Kajfež Bogataj pravi, da sneženje na poljščine ne bo vplivalo, tudi če bo snežilo še naprej.
Vendar pa je Kajfež Bogatajeva opozorila na napovedanao sredino zjasnitev, ki lahko prinese pozebo na Primorskem, kjer je sadno drevje že v cvetju. Ta pozeba bi lahko uničila rodne brste v sadnih nasadih, kot tudi oljno ogrščico, ki je že visoko zrasla.
Primorsko je huda pozeba nazadnje prizadela leta 2003. Takrat so se namreč na Goriškem minimalne temperature zraka spustile do minus pet stopinj Celzija, na Vipavskem do minus šest stopinj Celzija in na Obali do minus štiri stopinje Celzija. Spomladanska pozeba leta 2003 je tako uničila pridelek orehov, marelic in breskev, poškodovani so bili tudi rodni brsti češenj, aktinidij in zgodnjih sort vinske trte.
Spomladanska pozeba, ki je posledica spomladanske ohladitve, je v Sloveniji sicer vsakoletni pojav. Ponavadi prizadane manjša izpostavljena območja, kot so doline in dna pobočij, kamor se ob ohladitvah steka hladen trak.
Več o stanju na cestah...
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.