Marsikje so praznične lučke že prižgali, v soboto pa so se v praznično podobo med drugim prelevili še Kranjska Gora, Ptuj, Koprska Fantazima in Celjska Pravljična dežela. Ponekod je bilo vzdušje še bolj čarobno, saj je zapadel sneg.
Deževje je po napovedih Agencije RS za okolje (Arso) popoldne nareč prešlo v sneženje. "Zdaj bo sneg, upajmo, da ne bo povzročil kaj posebnega," je dejal poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan. Več snega se po njegovih besedah pričakuje predvsem v višje ležečih predelih, predvsem na severu države.
V neprevetrenih krajih v severovzhodni Sloveniji so bile zjutraj in dopoldne temperature pod ničlo, ob padavinah je zato nastajala poledica, okoli dreves pa se je nabiral žled. Žledenje je zaznala tudi Arsova vremenska postaja Zgornja Kapla.
Na severu države se je opoldne začelo ohlajati, na Pavličevem sedlu se je v pol ure ohladilo za 3 stopinje, spuščati pa se je začela tudi meja sneženja.
"Napoved se uresničuje. Na Koroškem, v Prekmurju in ponekod na Štajerskem je dež hitro prešel v sneg," poroča Neurje.si.
Po zadnjih izračunih bo sneg pobelil večji del Slovenije. A ker bo sneženje hitro oslabelo, temperature pa se po nižinah v glavnem ne bodo spustile pod ničlo, bo marsikje le malo' pocukralo', ponekod pa verjetno še to ne.
Na jugu države bo snežilo tudi ponoči
Nekoliko več snega je pričakovati na jugu države, kjer bo snežilo tudi ponoči.
Na Notranjskem in Kočevskem ter ponekod na Dolenjskem in v Beli krajini lahko do jutri zjutraj zapade od 5 do 10, v višjih legah nad okoli 600-700 metrov nadmorske višine pa od 10 do 15 centimetrov snega. Višje bo snega še več, lokalno lahko tudi okoli četrt metra.
Pravo idilo je jutri pričakovati tudi v višje ležečih alpskih dolinah, po nekaterih izračunih pa tudi na območju med Mariborom in Dravogradom ter na Kozjanskem, kjer lahko zapade do 10 centimetrov snega. Po naših najvišjih vrhovih je medtem že zapadlo več kot meter snega, zato se je precej povečala nevarnost snežnih plazov, ki je po podatkih Arsa sedaj v visokogorju 3. stopnje na 5-stopenjski lestvici. V prihodnjih dneh bo tako bolje ostati v dolini ali se odločiti za nižje vrhove.
Uprava RS za zaščito in reševanje je izdala opozorilo pred nevarnostjo snežnih plazov, predvsem v visokogorju Julijskih Alp. Nad nadmorsko višino 2000 metrov je nevarnost plazov zmerna, drugod pa majhna.
Reke v Zgornji Savinjski dolini in Sava Bohinjka so poplavljale
Šestan je dejal, da je Savinja poplavila eno hišo v naselju Loka pri Mozirju, sicer pa ne poplavlja v takšnem obsegu, da bi ogrožala objekte. Narasla Savinja se seli proti Celju, a tam ne pričakuje nič posebnega, razen kakšnega zalitega podvoza, kar pa so tudi napovedovali.
Tudi informacij o plazovih, ki bo ogrožali kakšen objekt ali pa infrastrukturo, po njegovih besedah še ni. "Lahko pa se plaz pojavi tudi nekaj dni po deževju, zato je še vedno potrebna previdnost," je dejal. Po Sloveniji nekaj težav povzroča tudi veter, ki je poškodoval nekaj streh in podrl kakšno drevo, a po Šestanovih besedah ni povzročil nič alarmantnega.
Pretok reke Drave na meji z Avstrijo se je do večera še nekoliko povečal, Drava se je v zgornjem toku v manjšem obsegu razlivala. Ponoči in v nedeljo se bo visokovodni val pomikal proti spodnjemu toku, kjer v noči na nedeljo pričakujejo razlivanja.
Arso za gorenjsko in savinjsko izdal oranžno opozorilo pred poplavami
Arso je za gorenjsko in savinjsko regijo sicer izdal oranžno opozorilo pred poplavami. Geološki zavod pa opozarja na povečano verjetnost zemeljskih plazov na zahodu države.
Regijski center za obveščanje Koper je zaradi visokega plimovanja morja v Piranu ob 8.50 sprožil sireno javnega alarmiranja z znakom opozorilo za nevarnost, so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje. Gladina morja je namreč povišana.
V nedeljo bodo reke večinoma upadale. Naraščala bo Krka, Ljubljanica pa bo imela ustaljen pretok. Ojezerjene površine kraških polj se bodo povečevale. Vodnatost rek v večjem delu države bo velika, izhaja iz hidrološkega opozorila Arsa.
V petek precejšnje težave zaradi vetra in dežja
Obilno deževje in veter, ki je pihal v sunkih tudi do 70 kilometrov na uro, sta v petek zajela predvsem severozahodni del Slovenije, Notranjsko in Dolenjsko ter deloma osrednjo Slovenijo. Veter je podiral drevesa in odkrival strehe, poškodovan je bil tudi električni daljnovod, gasilci so morali ponekod iz poplavljenih objektov črpati vodo.
Kot je danes objavila uprava za zaščito in reševanje, so v občinah Luče, Solčava, Bohinj, Brezovica, Dobrepolje, Grosuplje, Ig, Kočevje, Kostel, Logatec, Ribnica, Vrhnika, Velike Lašče, Ajdovščina, Bovec, Cerkno, Tolmin, Bloke, Cerknica, Loška Dolina, Pivka in Dravograd zabeležili 53 dogodkov.
Zaradi obilnega deževja in močnega vetra je bilo aktiviranih 38 gasilskih enot, ki so odstranjevali podrto drevje s cestišč ter zaščitili odkrita ostrešja stanovanjskih in drugih objektov. S protipoplavnimi vrečami so zaščitili objekte pred vdorom meteorne vode, preusmerjali hudournike, preventivno čistili cestne prepuste in iz nekaterih poplavljenih objektov prečrpali vodo.
V naselju Luče v občini Grosuplje je močan veter poškodoval električni daljnovod. Pri tem se je eden izmed drogov zlomil ter pričel goreti. Gasilci so do prihoda dežurnega uslužbenca Elektra Ljubljana zaščitili območje. Na Škrabčevem trgu v Ribnici pa je močan veter odnesel pločevinasto streho, ki je poškodovala pet osebnih vozil.
KOMENTARJI (162)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.