Slovenija

Slovo poletja: rekordno namočeno, nevihtno in vroče

Ljubljana, 23. 09. 2023 07.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Letos se je prvič doslej zgodilo, da je bilo poletje hkrati nadpovprečno toplo in rekordno namočeno, je ob koncu letošnjega poletja povedal klimatolog Gregor Vertačnik. Izstopalo je tudi po velikem številu neurij v razmeroma kratkem času. V soboto se začenja koledarska jesen, ki po deževnem začetku še obeta lepše vreme.

"Prvič doslej smo imeli tako kombinacijo, da je bilo glede na zadnje 30-letno obdobje hkrati nadpovprečno toplo in pa tudi močno nadpovprečno namočeno. Ker običajno so vroča poletja tista, ki so suha, deževna so pa običajno tudi hladna," je za STA pojasnil klimatolog za Agencije RS za okolje (Arso) Gregor Vertačnik. Dež v poletnem času namreč praviloma sovpada z nižjo temperaturo zraka, mokra tla pa se počasneje in manj segrejejo od suhih tal, kadar je seveda sončno vreme.

Letošnje poletje je "slovelo" po velikih spremembah vremena.
Letošnje poletje je "slovelo" po velikih spremembah vremena. FOTO: Bobo

V letošnjem meteorološkem poletju, ki zajema junij, julij in avgust, je padlo približno dve tretjini več dežja, kot je dolgoletno povprečje. Ponekod, zlasti na območjih, kjer so imeli avgusta hude poplave, je ta količina presegla tudi 200 odstotkov, kar pomeni, da je na nekaterih krajih padlo za dve normalni poletji padavin, je dogajanje opisal Vertačnik.

V prvih dneh avgusta so marsikje, od območja Idrije prek Gorenjske do Koroške in severa Štajerske, izmerili rekordno višino padavin za časovne intervale od šest ur do nekaj dni. Dnevna vsota padavin med 3. in 4. avgustom letos je znašala 201, dvodnevna 258 in tridnevna 277 milimetrov dežja. Pred 16 leti je bil rekord 180 milimetrov dežja v enem in 190 milimetrov dežja v dveh dneh.

Na samodejni merilni postaji Letališče Jožeta Pučnika so v noči s 3. na 4. avgust izmerili 160 milimetrov v šestih in 199 milimetrov dežja v 12 urah. V celotnem avgustu je na tej merilni postaji padlo 414 milimetrov dežja. Prejšnji rekord ob povodnji septembra 2007 je bil 120 milimetrov dežja v šestih in 176 milimetrov dežja v dvanajstih urah. V Suhi pri Škofji Loki so namerili 185 milimetrov dežja v šestih urah in 212 milimetrov v 12 urah oziroma 213 milimetrov dežja v enem dnevu. Pred tem so 18. septembra 2007 v šestih urah izmerili 121 milimetrov padavin. Na merilni postaji Poljane nad Škofjo Loko pa so v celotnem avgustu namerili 472,7 milimetra dežja, je razvidno iz podatkov, objavljenih na spletnih straneh Arsa.

Nevihta nad Velenjem
Nevihta nad Velenjem FOTO: Jernej Sušec

Na Pasji ravni so v času ujme izmerili 217 milimetrov dežja v 12 urah, 222 v enem dnevu, 293 v dveh in 316 milimetrov v treh dneh. Podobna količina dežja je verjetno nazadnje padla ob katastrofalnih poplavah leta 1926, ko so v bližnjem Topolu pri Medvodah izmerili kar 201 milimeter dežja v sedmih urah, v celotnem avgustu pa 382,3 milimetra, navaja Arso.

Podatki Arsa s štajerskega in koroškega konca so bili zaradi izpada internetne povezave v času ujme nepopolni. V Zavodnjah nad Velenjem so v 12 urah izmerili 166 milimetrov, v enem dnevu 171, v dveh 226 in v treh dneh 264 milimetrov dežja. V Lučah in Logarski dolini so pred izpadom povezave izmerili do 99 milimetrov dežja v šestih urah, a ga je gotovo padlo še precej več, so takrat izpostavili na Arsu. V celotnem avgustu so na merilni postaji Luče namerili 393 milimetrov padavin. Na Ravnah na Koroškem so izmerili 127 milimetrov v enem dnevu in 185 milimetrov dežja v dveh dneh. Prejšnje rekordne vrednosti so na Ravnah znašale 96 milimetrov za en dan oktobra 1980 in 116 milimetrov za dva dni v septembru 2007.

Po podatkih samodejnih ali glavnih meteoroloških postaj za letošnji avgust je v Gornjem Gradu padlo 397,2 milimetra padavin in v Dravogradu 336,7 milimetra. Postaja v Kamniški Bistrici pa je v avgustu zabeležila 429,7 milimetra padavin.

Razlog za takšno vreme je po pojasnilih klimatologa v tem, da je bilo območje Slovenije zlasti julija dolgo na stiku dveh zračnih mas, in sicer hladnejše na severni strani Evrope in toplejše na jugu, mi pa smo bili bolj v topli kot pa v hladni zračni masi.

"In na stiku teh dveh zračnih mas so bile pogoste nevihte, tudi neurja, ki so prinesle kar precej padavin julija. In potem še deževje v začetku avgusta, ki je bilo izjemno izdatno. To dvoje skupaj je prineslo zelo veliko količino padavin. Nismo pa imeli poleti, razen v začetku avgusta, nobenih daljših obdobij hladnega vremena. To je tudi razlog, da smo imeli nadpovprečno toplo poletje," je pojasnil klimatolog.

Izstopa veliko število neurij v razmeroma kratkem času. Od 12. do 26. julija je bilo vsakih nekaj dni dvo- do tridnevno obdobje s pogostimi neurji. Nato so 1. avgusta pri Ilirski Bistrici doživeli tornado, 3. in 4. avgusta pa je sledilo izjemno obilno deževje v severnem delu Slovenije, ki je povzročilo poplave in plazove katastrofalnih razsežnosti.

Neurje v Kamniku
Neurje v Kamniku FOTO: Aljoša Kravanja

"Tako da smo res veliko večino padavin imeli v manj kot 30 dneh, torej od 12. julija do 6. avgusta, pri čemer pa vemo, da je poletje dolgo 92 dni. Se pravi, da smo v četrtini časa dobili praktično tri četrtine padavin za celotno poletje. Precej nenavadno je, da so bile te padavine, pa tudi neurja, bolj ali manj skoncentrirana na to kratko obdobje. To je pravzaprav edinstveno za zadnjih 20 let, da smo imeli v nekaj tednih tako veliko neurij in s tem povezanih izdaj opozoril, običajno oranžne, občasno pa tudi rdeče stopnje," je izpostavil Vertačnik.

Takšno poletje se po njegovih besedah lahko ponovi, je pa verjetnost zelo majhna. Že zaradi tega, ker je bila ta količina padavin v letošnjem poletju daleč nad prejšnjim rekordom. Prejšnje najbolj namočeno meteorološko poletje je bilo leta 1989.

Obilnim padavinam v začetku avgusta je nato sledilo približno tri tedne dolgo obdobje bolj ali manj suhega vremena, nato konec avgusta novo poslabšanje s padavinami, sledil pa je topel september. September je bil v prvih treh tednih nadpovprečno topel, primerljiv z rekordno vročim septembrom leta 2011. "Kot kaže, bo september kot celota drugi najtoplejši doslej," je dejal Vertačnik.

Letošnje meteorološko poletje ni bilo tako vroče kot lansko. Na ravni celotne države je bilo osem desetink stopinje Celzija toplejše od dolgoletnega povprečja in to ga uvršča na približno deveto mesto med najtoplejšimi.

Glede števila vročih dni in tropskih noči je bilo poletje dokaj normalno za zadnje desetletje. Imeli smo dva do štiri vročinske valove v večjem delu države. Najvišja temperatura je bila izmerjena 22. avgusta, ko so v Dolenjah pri Ajdovščini namerili 37,7 stopinje Celzija. V notranjosti Slovenije pa je bilo najbolj vroče 17. julija, ko so v Dobličah izmerili 37,2 stopinje Celzija.

Najnižja temperatura med vsemi postajami je bila izmerjena na Kredarici, kjer se je 27. julija ohladilo na minus 0,6 stopinje Celzija. Po naseljenih krajih je bilo najhladnejše jutro 8. avgusta, ko je bilo v Babnem polju in na Jezerskem tri stopinje, v Ratečah pa 3,9 stopinje Celzija. Ne na vroči in ne na hladni strani niso zabeležili izrazitih temperaturnih ekstremov, je povzel klimatolog.

Začetek koledarske jeseni, ki se v soboto začenja z jesenskim enakonočjem, bo deževen, se bo pa že prihodnji teden jesen nadaljevala z lepim vremenom. Naslednji teden bo še nekaj toplih dni z najvišjo temperaturo po nižinah okrog 25 stopinj. Tudi sezonske napovedi za do konca leta kažejo verjetno v povprečju nadpovprečno toplo vreme, glede padavin pa je napoved zelo negotova, je še povedal Vertačnik.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (68)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JAZsemTI
23. 09. 2023 16.10
+3
Meni so v sadovnjaku avgusta zacvetele češnje in zdaj imajo “frišno perje”…🤔
tdmg
23. 09. 2023 13.54
+1
POLETJA SO POSTALA NEZNOSNA...Pa kaj lahko nekdo pove, kaj se nam dogaja ??? Neurja vsak dan. Veter, toča, potresi itd. Prej tega ni bilo. Groza !!! Poletja so postala meseci, v katerih imaš srečo, da jih preživiš s streho nad glavo, če ti že cele hiše ne odnese, če te pred tem že kakšen vročinski val ne spravi pod zemljo !!! Vsako leto je slabše glede neviht !!! Kdor nima škode in ni doživel toče, se lahko norčuje. Ostalim nam je izredno težko. Krovci so na dopustih. Ni nam do smeha !!! Hvala City park in Aleja...lepa gesta vsaj za avto !!! Komur se zdi vse to smešnoo...poglejte si SV države in Zagreb, ki je 15 min stran. Žensko je pred blokom skoraj veter odnesel. Gospa se držala za prometni znak. Rršil jo en moški. Resno, če ni ravno Vam na glavo padlo, še ne pomenii, da je vse super !!! Kaj bi Slovenija brez vseh pogumnih in požrtvovalnih gasilcev, ki izredno hitro pridejo na pomoč in takoj začnejo vzpostavljati normalno stanje. Pohvala tudi vsem ostalim intervencijskim službam. Tudi delavci elektra delajo v težkih in nevarnih razmerah, da mi hitro dobimo elektriko nazaj. To pa je kvaliteta Slovenije na katero smo lahko ponosni. In smo. Bravo fantje !!! Super ste !!!
ssecnik
24. 09. 2023 21.33
+1
Hmmm.Ni mi jasno,kdo ti je lahko minus pritisnil??Ni nam pomoči,folk je bebav.
tdmg
23. 09. 2023 13.48
+5
Narava vrača udarec. Podnebne spremembe. Vsaka križarka - ladja ima 6 dizelskih motorjev težkih 75.600 KW (približno 100.000 HP), 1,8 milijona cc x 6 cilindrov (equiv. 5400 VW Golf TDI), Poraba: 13,8 ton/uro ali 390.000 litrov na dan.120.000 ton/leto, kar ustreza celotni proizvodnji težke nafte v rafineriji Falconara. Potem Vam povedo, da je za rešitev problema podnebnih sprememb potrebno kupiti električni avtomobil. Bolano !!!
JAZsemTI
23. 09. 2023 16.11
-1
Skinwalker
23. 09. 2023 13.33
+5
A vi to resno mislite z PRVIC.. MISLIM DA JE PRVIC DA MEDIJI PISEJO TAKSNE NEUMNOSTI O VREMENU....
Prinašalec
23. 09. 2023 13.32
+6
Na štajerskem je že vse zalilo,...... dežja nekaj malega.
ArkaMast
23. 09. 2023 13.05
+1
Če kmetje jamrajo in hočejo odškodnine za uničen pridelek bo pa že držalo, da vreme ni več kot je nekoč bilo.
EU Dig. Cenzura
23. 09. 2023 12.29
+9
Podnebne sprmembe in zeleni prehod.... Tehnologija petent za točo z jedrsko reakcijo dosežejo -8 stopinj celzija in potem sledi naprej... Vse umetno ustvarjeno tudi poplave. In VSI plačujemo za vse to...
PomisliNaSonce
23. 09. 2023 12.33
-3
Samo totalni slepci mislijo, da bi šefeti tega sveta obilje življenja prepustili očetu soncu in materi naravi. Ni ni naključnega v tem sistemu, vreme naj bi pa kar bil :)
slimy12
23. 09. 2023 11.12
+7
na obali avtomobili za 50k+, sadna kupa u kakavu 15e, voda z okusom 4e, gostilne polne, denar je, potrošništvo je
mungus
23. 09. 2023 10.17
+6
hvala za takim zmešanim poletjem....
Potouceni kramoh
23. 09. 2023 10.01
+7
Bi se reklo ze en mal subtropsko podnebje s točo.
ArkaMast
23. 09. 2023 09.52
-7
Žiga Turk bi problem podnebnih sprememb reševal tako, kot predebel človek rešuje problem svoje prevelike teže. Enostavno kupi širše hlače.
PomisliNaSonce
23. 09. 2023 09.56
+2
Zanimivo da te podnebne spremembe na koeldar poznajo u nulo do dneva natačno
ArkaMast
23. 09. 2023 10.08
-6
Zanimivo da tako razmišljaš. Po koledarju ne velja nič več. Nisem še našel koledarja, na katerem piše datum poplave. .... Glede koledarja je pa itak cela znanost in zgodovina ...npr septet 7, oktet 8, nonet 9 ,.... se ne ujema z septembrom, oktobrom, novembrom. Npr. Veš zakaj, k si tojk brihtn?
JOSEPH HAYDN
23. 09. 2023 10.09
+5
Spletni portal na katerem je pisal Turk pa rešuje probleme po modelu Sovjetske zveze. Počisti vsakega drugače mislečega in nastavi svojo Nikico
PomisliNaSonce
23. 09. 2023 10.14
+1
Vedno useka konec julija ali v začetku avgusta....sj ni bla to klasična poplava, tk so hudourniki usekal ker je bil hud naliv v Alpah in po hribih sredi noči. Če nebi gor padalo, pa bi ulilo kje nižje....sicer sredi dneva, ko je izzid malo drugačen. Tole naštimajo severnjaki in zahodnjaki ko ustavijo in gredo na dopuste...slepi nismo, gluhi pa tud ne
ArkaMast
23. 09. 2023 09.48
-3
Po suši udari neurje s točo in poplavo. To je danes realnost. Produkt tako imenovane gospodarske rasti. Ampak več ko vzamemo naravi, več nam vzame nazaj. Primere ni potrebno naštevati.
štajerski janezek
23. 09. 2023 10.47
+1
Mater mores bit vsekan, da govoris da je to zaradi gospodarske rasti.... 🤣🤣🤣
ArkaMast
23. 09. 2023 13.17
+1
Je. Npr, gospodarstveniki nočejo ucinkovitega javnega prometa. Veš zakaj? Ker zelijo potrošnike: vsak naj bu kupil svoh avto, vsak mora plačati cestnino, registracijo, zavarovanje, vsak svoje gume, vsak bencin le zase, servisi na vsakega, .... samo troši troši troši, oni pa kasiraj kasiraj kasiraj..... ne glede na kupe odpadnih avtomobilskih zadev in z njimi povezani odpadki, da o zraku ne govorimo ko so vsak dan kilometerske kolone ki se premiksjo 20 na uro in stojijo na mestu..... isto je z kopanjem premoga, izsekavanjem gozdov, lovljenjem rib, .... samo čim več, čim več, čim več vsako leto še več. .... Narava pa udari nazaj in vzame nazaj še več. Na koncu imamo mi manj. ... Kolilor smeti je samo letos napihalo v gozdove še ni nikoli. Vrečka pri vrečki. Kamor pogledaš.
ZIPPO
23. 09. 2023 09.43
+6
Ahahaha kdor razmišlja s svojo glavo ve, da to ni res!
ArkaMast
23. 09. 2023 09.45
-2
Na Koroškem se še kako zavedajo da je to res. Žal.
TvojPrijatelj
23. 09. 2023 09.43
+0
kje je after stari
PomisliNaSonce
23. 09. 2023 09.41
+1
Kar je najbolj zaskrbljujoče, je da vreme pozna na koledar in da ve da je vikend...ane mastri, pa povejte kako vreme ve kdaj je pri nas sobota in nedelja in da vas majo da poganjate ravno takrat slabo vreme od doma
IvanJaJo
23. 09. 2023 09.41
+9
Že trikrat isti naslov letos 💆‍♂️💆‍♂️🤣
Zmaga Moke
23. 09. 2023 12.00
+2
mojcd
23. 09. 2023 09.28
+8
Letosnje poletje Ni BILO vroce! Bilo je povsem normalno
ArkaMast
23. 09. 2023 09.30
-8
Partapaki
23. 09. 2023 11.00
-6
Poplave, veterolomi, toča, itd, POVSEM NORMALNO POLETJE
Zmaga Moke
23. 09. 2023 12.01
+2
Delavec_Slo
23. 09. 2023 09.28
+17
Slovo poletja rekordno namočeno, nevihtno in vroče in s polno poslanskih laži!
nelika123
23. 09. 2023 09.16
+9
Zofka ni scala,pa ni bilo poletja letos.
nelika123
23. 09. 2023 09.14
+2
Zofka ni scala letos...pa smo imel poletje za en drek