Slovenska vojska (SV) in ostale strokovne službe, ki sodelujejo pri delu helikopterske nujne medicinske pomoči (HNMP) so danes na letališču Edvarda Rusjana predstavilie delo helikopterskih reševalnih enot. V zadnjih desetih letih se število reševanj s helikopterji nenehno povečuje, slovenski vojaki so v tem obdobju opravili več kot 2600 intervencij, kar pomeni več kot 3000 ur, preživetih v zraku. Kot pomembno pridobitev pa izpostavljajo predvsem to, da zadnji dve leti HNMP izvajajo tudi v Mariboru in s tem dejansko pokrivajo celotno državo.
"Sam sem zagovornik tega, da ta dejavnost ostane v pristojnosti države. Mi te zmogljivosti v okviru SV potrebujemo, hkrati pa jih lahko opravljamo za civilne namene. Mislim, da je to najbolj racionalna rešitev," je na predstavitvi izpostavil minister za obrambo Karl Erjavec in poudaril nujnost nakupa novih treh helikopterjev znamke Bell, ki bi jih SV uporabljala tudi za reševanje. Prepričan je, da se bodo potrebe glede na trenutne trende tudi v prihodnje še povečevale.
V sistem HNMP je vključena 151. helikopterska eskadrilja, ki je enota v sestavi 15. polka vojaškega letalstva ter ima osem helikopterjev tipa Bell-412 in štiri helikopterje tipa AS532AL Cougar. Visoka usposobljenost vojske jim omogoča, da uspešno opravljajo aktivnosti reševanja, predpogoj za kakovostno delo pa je tudi ustreznost helikopterjev, poudarja Erjavec.
Z dodatnimi zmogljivostmi pa bodo lahko dejavnost reševanja na območju celotne države še okrepili. "Zaenkrat gre pri nakupu le za zapis v koalicijski pogodbi, končna odločitev še ni sprejeta," je opozoril Erjavec in dodal, da se bo ravno na to temo srečal tudi s predsednikom vlade Marjanom Šarcem. Tam bodo prisotni tudi predstavniki ministrstva za zdravje in ministrstva za notranje zadeve, ki se bodo pogovarjali o tem, na kakšen način bodo to uresničili.
"Ko gre za nabavo vojaške opreme, so vedno kakšne težave, zato tudi tukaj pričakujem razpravo," je na vprašanje, ali kljub koalicijski zavezi pričakuje kakšne težave pri zagotovitvi okoli 27 milijonov evrov za nakup treh helikopterjev, odvrnil Erjavec. Potrudil se bo, da obljubo uresničijo, pri tem pa pričakuje močno podporo premierja.
Erjavec je izpostavil tudi pomembnost tega, da lahko vojaško opremo, ki jo kupujejo za potrebe SV in obrambe države, uporabljajo za različne namene. V primeru vojaških helikopterjev se je izkazalo, da ne izpolnjujejo samo obveznosti obrambe države, temveč tudi druge naloge, ki jih sicer ne bi mogli. Poleg tega, da sodelujejo v HNMP, posredujejo tudi v primeru naravnih nesreč, iskanju pogrešanih, gorsko-reševalnih akcijah, prevozu dojenčkov v inkubatorju.
Slovenska vojska sicer dežurne helikopterske posadke za potrebe reševanja v gorah in izvajanja helikopterske nujne medicinske pomoči neprekinjeno zagotavlja na brniškem in mariborskem letališču ter na vojaškem letališču v Cerkljah ob Krki. Trenutno razpolagajo z 12 usposobljenimi posadkami.
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.