Slovenski študenti so se prijavili na razpis programa 'European Economic Area' (EEA), objavljen avgusta lani. Obljubljal je štipendijo, 80 odstotkov naj bi prejeli v 30 dneh po podpisu pogodbe, preostanek pozneje. Težava je, ker pogodbe sploh še niso podpisali, denarja ni, oni so na Norveškem, nekateri so se celo že vrnili domov.
''V dobri veri smo se prijavili, bili izbrani in se odpravili v tujino. Sedaj pa že pet mesecev čakamo, čeprav obljubljeni denar potrebujemo takoj. Veliko študentov je že prišlo domov, nekaj jih je še tukaj. Nimamo denarja, prihranki so skromni in večinoma že porabljeni, cene na Norveškem vsaj petkrat višje …'' so opozorili. Po njihovih trditvah jih nihče ni opozoril na možnost, da denarja ne bo ali bo pozneje, ''zato tudi nismo jemali kreditov ali si delali prihrankov, ker smo računali na obljubljena sredstva''.
Drugi razpis EEA, preko katerega se bo na Norveško odpravila nova skupina študentov, se je končal decembra lani, čeprav sredstev sploh še niso prejeli izbranci iz prvega razpisa. ''Kar pomeni, da še kar vabijo študente v tujino pod pretvezo, da bodo dobili štipendije, potem pa ni denarja.''
Zamik zaradi dodatnih pojasnjevanj
Zadeva je zapletena. V zgodbi so poleg študentov še donatorji – norveški finančni mehanizem in poseben sklad držav EEA, ki so Norveška, Islandija in Lichtenstein –, Center za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja (Cmepius), Služba vlade za razvoj in evropske zadeve (Svrez), finančno ministrstvo in Univerza v Ljubljani.
S Svreza so sporočili, da so pogodbe o dotaciji, podpisane med Cmepiusom, Svrezom in končnimi uporabniki, ''osnova za izplačilo predplačila v višini 80 odstotkov celotne vrednosti projektov''. Po njihovih trditvah se je podpis pogodb za dober mesec zamaknil zaradi pripomb glede sistema plačevanja in izplačil s strani Urada za finančni mehanizem v Bruslju, ki je organ donatorja. ''Nejasnosti v zvezi s sistemom so bile sorazmerno hitro rešene v komunikaciji med Svrezom in pravno službo Urada za finančni mehanizem, kar je omogočilo nadaljnje izvajanje Štipendijskega sklada. Sledil je podpis pogodb, ki je bil zaključen konec decembra lani.''
Izplačilo končnim prejemnikom – univerzam in fakultetam – se izvede na osnovi zahtevka za plačilo, ki ga je Cmepius 22. decembra lani posredoval Svrezu. Zaradi manjših pomanjkljivosti v dokumentaciji zahtevka so jih pozvali k dopolnitvi. ''Pričakujemo, da bomo od Cmepiusa dokončno in popolno dokumentacijo prejeli v nekaj dneh, kar bo omogočilo, da zahtevek posredujemo v potrditev ministrstvu za finance v naslednjem tednu. Ministrstvo nato zahtevek certificira in ga posreduje Uradu za finančni mehanizem v Bruselj, ki na osnovi popolnega zahtevka nakaže sredstva na račun Banke Slovenije. Realno je pričakovati, da bodo izplačila končnim prejemnikom nakazana konec februarja oziroma v začetku marca,'' so pojasnili na Svrezu, kjer pri plačilu izbranim prejemnikom na drugem razpisu ne pričakujejo tovrstnih zamud.
Robert Marinšek iz Cmepiusa je pojasnil, da s študenti vzpostavijo pravni odnos z njihovimi matičnimi institucijami, torej z univerzami, visokimi šolami, odvisno, kje študirajo. "Štipendij ne izplačujemo neposredno, smo le vmesni organ v postopku. Izplačila institucijam so v pristojnosti Svrez, dejansko pa jih izvede finančno ministrstvo." Pogodbo s študenti nato podpiše matična institucija, v tem primeru Univerza v Ljubljani. Goran Tomšič z univerze je sporočil, da niso prejeli sredstev od Cmepiusa. Na vprašanje, kdaj naj bi dobili denar, je odgovoril, da nimajo pisnih zagotovil. Poudaril je, ''da Univerza v Ljubljani ni dala zagotovila za izplačilo sredstev oziroma ni napovedala rok zapadlosti tovrstnega izplačila, saj to ni predmet našega odločanja in s tem podatkom zaenkrat ne razpolagamo. Tako kot drugi upravičenci izvedemo postopke zbiranja interesa, prijavimo finančne kvote in izvedemo izplačila, ko prejmemo sredstva. Dosedanje izkušnje iz drugih programov izmenjave kažejo kvečjemu na manjše zamike."
Bodo novi pravočasno dobili štipendije?
Študenti so se lani avgusta prijavili na razpis za študij v tujini in bili izbrani s strani komisije. V razpisu je pisalo, da posamezniku na Norveškem mesečno pripada okoli 800 evrov, ki pa jih dobijo le, če donator nakaže denar. Institucije, ki bi ga morale nakazati na račune končnih uporabnikov, sredstev do danes niso dobile, zato jih tudi študenti niso prejeli.
Januarja se začenja nov cikel izmenjave. Na Norveško naj bi odpotovalo do 30 študentov Univerze v Ljubljani. Na vprašanje, ali bodo pravočasno dobili denar, z gotovostjo ne zna nihče odgovoriti. V vsakem primeru pa se je pred odhodom na študij v tujino dobro pripraviti ...
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.