31. oktobra je svoja vrata zaprla svetovna razstava Expo 2010. Raztezala se je na 5,2 kvadratnega kilometra, na njej se je predstavljalo 192 držav in 50 mednarodnih organizacij, obiskalo pa jo je več kot 73 milijonov obiskovalcev. Slovenija se je prvič predstavila s samostojnim paviljonom, velikim tisoč kvadratnih metrov.

Notranjost slovenskega paviljona je uredil arhitekt Boris Podrecca, njegovo zunanjost umetnik Matej Andraž Vogrinčič, za celostno grafično podobo pa je poskrbela agencija Futura DDB. V paviljonu so bile predstavljene različne vsebine: kultura, gospodarstvo, turizem, znanost, s katerimi so se radovedni obiskovalci seznanili na osmih postankih, ki so jih simbolizirale knjige.
In prav slovenski paviljon se je znašel v skupini 34, ki so bili nagrajeni. Slovenija je za vsebinski koncept svojega predstavitvenega prostora Odprta knjiga med paviljoni kategorije C prejela zlato medaljo za kreativno notranjost (Creative Display). Gre za paviljone s površino do 2000 kvadratnih metrov. Tako se je ob bok postavila paviljonom Savdske Arabije in Švedske ter skupnemu paviljonu za Pacifik, ki so prav tako v svoji kategoriji prejeli zlata priznanja za kreativno notranjost.
Obiskovalci Expa 2010 so že med samo razstavo slovenski prostor stalno uvrščali med 10 najbolj zaželenih, kar je že sproti potrjevalo, da je dosegel svoj namen. Organizator razstave je paviljonu podelil tudi dve priznanji za odlično organizacijo slovensko-kitajske ekipe v paviljonu.
Generalna komisarka Slovenije za Expo 2010 Saša Lavrič je ob tem dejala, da jo veseli, da je bil "zasnovani koncept slovenskega paviljona pravilno zastavljen in odlično izpeljan". "Da je bila odločitev prava, nam potrjuje izjemno visoko število obiskovalcev, bilo jih je več kot tri milijone, in pohvale s strani organizatorja. Poudariti želim, da brez prave ekipe in timskega sodelovanja projekt ne bi tako uspešno potekal, zato se želim vsem sodelujočim pri projektu Expo 2010 zahvaliti, še posebej pa tesnim sodelavcem iz paviljona. Ravno ljudje so tisti, kateri pričarajo pozitivno vzdušje in gostoljubnost obiskovalcem, s čimer se je odločitev, da sodelujejo slovenski predstavniki izkazala za več kot uspešno".

Sicer so slovensko predstavitev zaznamovali številni dogodki. Tako so med drugim slovensko tradicijo predstavili kurenti, nastopali so slovenski glasbeniki in plesne skupine, prirejali so kulturne predstave, ki so omogočile vpogled v moderno igralstvo, slovenski turistični dnevi so Slovenijo predstavljali kot turistično destinacijo. Ob Nacionalnem dnevu je slovenski paviljon obiskala visoka slovenska gospodarska delegacija.
Razstava presežkov
Letošnji Expo se bo v zgodovino zapisala kot razstava presežkov, saj je v šestih mesecih privabil več kot 70 milijonov ljudi. V ospredju letošnje razstave, ki je potekala pod geslom Boljše mesto, boljše življenje, je bil trajnostni razvoj mest. Rekordni obisk so zabeležili 16. oktobra, ko je v enem dnevu razstavo obiskalo več kot milijon obiskovalcev.
Razstava se ne bo vpisala v zgodovino le kot največja in najdražja, ampak tudi po najdaljših vrstah. Za ogled paviljona Savdske Arabije, s 108 milijoni evrov najdražjega na razstavi, so obiskovalci stali v vrsti tudi do devet ur. Sicer se letošnja razstava ponaša tudi z dejstvom, da je bila najdražja do zdaj.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.