Sanader bo slovenski vladi ponudil odprte dvostranske pogovore
Predsednik Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ) Ivo Sanader je po volitvah dejal, da bodo slovenski vladi ponudili odprte dvostranske pogovore in na ta način skušali rešiti nerešena odprta vprašanja. "Če na ta način ne bomo prišli do rešitve, nam ostane mednarodna arbitraža kot civiliziran način reševanja sporov, pri čemer bi se morali obe strani obvezati k spoštovanju njenih ugotovitev," je na vprašanje, kako bo nova hrvaška vlada, v kolikor bo dobil mandat za njeno sestavo, reševala odprta hrvaško-slovenska vprašanja, odgovoril Sanader.
Kot je dodal, je Slovenija prijateljska država, s katero je bila Hrvaška že v času nekdanje Jugoslavije v tesnih odnosih. Sanader upa, da bo tako tudi v bodoče v združeni Evropi.
Rupel: Pričakujemo dobro sodelovanje tudi z novo hrvaško vlado
"Izidi nedeljskih parlamentarnih volitev na Hrvaškem napovedujejo stabilno vlado. Sam imam pozitivna pričakovanja, da bo mogoče premakniti stvari naprej. V novem saboru in vladi bodo po vsej verjetnosti ljudje, ki jih dobro poznamo in s katerimi smo že dobro sodelovali v času osamosvajanja in v prvem obdobju po njem. Dobro sodelovanje pričakujemo tudi v prihodnje, predvsem v luči evropskih in evroatlantskih povezav," je v prvem odzivu po nedeljskih volitvah zapisal slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel. Na vprašanje, če meni, da bo nova vlada vztrajala pri razglasitvi izključnega ekonomskega pasu in pri arbitraži, je zunanji minister odgovoril: " Tega ne vem. Počakati bo treba, da se vlada konstituira, potem pa bomo takoj vzpostavili vse potrebne komunikacije z njo."
Ob tem je dodal, da je med državama nekaj nerešenih vprašanj, njihovo reševanje pa je odvisno predvsem od volje politikov, od stabilnosti hrvaške vlade ter gospodarskih razmer na Hrvaškem, so sporočili z MZZ. V zunanjem ministrstvu so sicer z zanimanjem spremljali volitve na Hrvaškem, odnosi Slovenije in Hrvaške pa so ter bodo po navedbah ministrstva tudi naprej bistvenega pomena.
Janša: Rezultat hrvaških volitev pričakovan
Rezultat nedeljskih parlamentarnih volitev na Hrvaškem je bil pričakovan, je dejal predsednik Slovenske demokratske stranke (SDS) Janez Janša. Janša glede reševanja odprtih vprašanj med državama po spremembah na oblasti v Zagrebu, do katerih bo prišlo po volitvah, ne pričakuje dramatičnih novosti, meni pa, da bodo pogajanja tudi z novo hrvaško vlado trda.
"Resne javnomnenjske raziskave so že dlje časa napovedovale, da bo v sosednji državi prišlo do premikov. Bilo je jasno, da se je Hrvaška demokratska skupnost (HDZ) reformirala in ponovno pridobila zaupanje številnih volivcev," je poudaril Janša. Po njegovih besedah so hrvaški volivci tudi ocenili, katere od obljub dosedanje oblasti, so bile izpolnjene in katere ne, ter so to ustrezno ocenili kot nezadostno. Sam novo hrvaško vlado ocenjuje kot veliko bolj kredibilno, kot je bila Račanova garnitura. "Kar se kredibilnosti tiče, bi čas prvih mesecev naslednjega leta, ko v Sloveniji še ne bo nek klasičen predvolilni čas, veljalo še posebej izkoristiti za to, da se poskusi z novo hrvaško vlado doseči neke premike na nekaterih področjih, na katerih doslej to ni bilo možno."
Janša je spomnil tudi na predvolilne izjave vodje HDZ-ja , da se je hrvaška vlada prehitro odločila za arbitražo. "Če bi bil na mestu slovenskega predsednika vlade Antona Ropa, bi to ponudbo sprejel in še enkrat poskusil, ker ne moreš ničesar izgubiti."
Rop: Treba je počakati na oblikovanje nove vlade na Hrvaškem
Glede na nedeljske parlamentarne volitve na Hrvaškem bo treba najprej počakati na sestavo vladne koalicije in vlade. Ko bo ta oblikovana, bodo s hrvaško vlado opravili ustrezne konzultacije in ravnali v odvisnosti od njenih stališč, je Rop napovedal prihodnje ravnanje slovenske vlade. "Za Slovenijo je pomembno, da dobimo sogovornika na drugi strani, sam pa verjamem, da bo ta sogovornik kompetenten, izbran na demokratičnih volitvah, in bomo lahko z njim vodili konstruktiven dialog."
Ne glede na stališča hrvaške vlade pa slovenska vlada ne namerava odstopati od parafiranega sporazuma o meji, ki bo tudi eden temeljev morebitne arbitraže, je še povedal premier Rop.
O tem, kako namerava vlada v prihodnje zastaviti način reševanja odprtih vprašanj med Slovenijo in Hrvaško v odnosu do prihodnjih novih oblasti ter kakšna so uradna stališča vlade do predloga arbitraže o reševanju odprtih vprašanj med državama, je premier ponovil že znano in večkrat predstavljeno stališče vlade, da je bil že doseženi dogovor o meji med tedanjima predsednikoma vlad Ivico Račanom in Janezom Drnovškom dober, zato slovenska vlada od tega dogovora ne namerava odstopiti. Slednji dogovor, ki pa ga hrvaški sabor ni ratificiral, je po mnenju Ropa zgodovinski temelj za kakršnekoli pogovore Slovenije in Hrvaške o meji. Poudaril pa je, da je najprej treba počakati na oblikovanje vlade na Hrvaškem, potem pa bodo opravili ustrezne konzultacije s hrvaško vlado. "Dajmo času čas in počakajmo, potem pa bomo videli, kakšna so stališča nove vlade; sam upam, da bodo dobra, konstruktivna in bo dialog stekel."
Borut Pahor je hrvaške volitve komentiral v svojstvu predsednika parlamenta: "Za naše novoizvoljene hrvaške kolege je pomembna načelna naklonjenost slovenskega parlamenta k temu, da obe diplomaciji pripravita take predloge, ki bodo v obeh parlamentih uživali potrebno podporo za sprejem."
Uradno izjavo ZLSD pa je dal vodja poslanske skupine Miran Potrč: "Prej je bilo urejanje teh vprašanj odvisno izključno ali v prvi vrsti samo od koalicijske vlade in Račana, poleg tega pa je na splošno razpoloženje precej vplival tudi HDZ in sedanja oziroma bodoča vladajoča koalicija, tako da se problemi niso mogli reševati. Če bi ostalo tako, potem to najbrž ne bo dobro."
Hrvaški volilci so se odločili za spremembe, pravi Janez Podobnik: "Ali bo nova vladna ekipa oziroma nova vladna opozicija pomenila spremembe v odnosih s Slovenijo, je težko napovedovati, lahko pa pričakujemo, da bo HDZ skupaj s svojimi vladnimi partnericami bolj verodostojen sogovornik slovenski vladi in slovenski politiki."
Slovenska politika si je kljub previdnosti pri uradni oceni hrvaških volitev enotna v oceni, da bo na drugi strani imela stabilno garnituro, kar je morda lahko razlog za optimizem pri reševanju odprtih vprašanj.