Jeseni 2015 je nemški proizvajalec avtomobilov Volkswagen priznal, da so v milijone avtomobilov z dizelskim motorjem namestili opremo, ki je na testiranju prikazala precej nižje količine izpustov, kot so jih dizelska vozila dejansko proizvedla.
"V Sloveniji imamo 34.291 vozil z volkswagnovo opremo, ki je med testiranji omejila izpuhe in zakuhala afero dieselgate," smo o aferi v oddaji 24UR poročali 7. oktobra 2015.
Lastnike avtomobilov s prevaro je leta 2017 povezala domača Zveza potrošnikov, ki je s pomočjo tuje družbe vložila tožbo proti Volkswagnu. "Niti v Sloveniji niti v Nemčiji ni bilo zakonodaje, ki bi kolektivno tožbo sploh omogočala, to se pravi, da smo morali biti zelo iznajdljivi, da smo prišli do financerja, ki je bil pripravljen prevzeti tveganja," pojasnjuje Breda Kutin iz Zveze potrošnikov Slovenije.
Po šestih letih dosegli poravnavo, odškodnine neuradno do okoli 100 evrov
Družba Financialright je pred nemškim sodiščem zastopala 6500 slovenskih oškodovancev, ki so po dobrih šestih letih dosegli poravnavo. In če so denimo Američani prejemali do 10.000 evrov, milijonske odškodnine pa so dosegli tudi v Nemčiji, Avstriji in Italiji, se začetne napovedi pri nas niso uresničile.
"Za vsakega potrošnika posebej iz Slovenije bomo terjali vrnitev polne cene, ki jo je potrošnik plačal za nakup avtomobila v zameno za avtomobil, ki ga je potrošnik prejel," je aprila 2018 zatrjeval Christopher Rother iz odvetniške pisarne Hausfeld. Višine poravnave za slovenske oškodovance zveza potrošnikov ne komentira. Prav tako še čakamo na odgovore nemške družbe.
Neuradno pa smo izvedeli, da odškodnine znašajo po nekaj deset do približno 100 evrov.
"Zdaj po kapljicah od posameznih potrošnikov poslušamo različne komentarje, čeprav smo mi s tem, da je prišlo do poravnave po skoraj sedmih letih, izjemno zadovoljni," pravi Kutinova.
"Zagotovo je to moralna zmaga, kakšnih hudih finančnih dobrobiti seveda ti, ki so se spustili v tožbo, zagotovo ne bodo imeli," pa ocenjuje odgovorni urednik Motorevije Blaž Poženelj in dodaja, da je afera "dieselgate" ljudi sprva odvračala od nakupa dizlov, da pa je pripomogla, da so prav dizelski motorji danes bolj čisti. "Lahko tudi rečemo, da je morda ta afera spodbudila avtomobilske izdelovalce k novejšim, bolj čistim tehnologijam, kar seveda za eno državo oz. za voznike ni nič slabega."
Skupina Volkswagen, ki proizvaja tudi Seate, Audije in Škode, je v različnih sodnih postopkih plačala na milijarde kazni. Pri skupinski tožbi pa denimo niso bili uspešni Slovaki, Slovenska zveza potrošnikov zato sporoča, da vsaka dosežena poravnava predstavlja mejnik pri uveljavljanju odgovornosti podjetij za svoja ravnanja.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.