Danes praznujemo mednarodni dan žensk. Vsako leto se ob tem spomnimo dosežkov žensk, hkrati pa tudi razlik med spoloma. V Sloveniji imajo ženske v povprečju slabše plače kot moški, višjo stopnjo brezposelnosti, pa tudi višjo izobrazbo.
Med ženskami več brezposelnosti, dosegajo pa višje stopnje izobrazbe
Ženske dosegajo višjo izobrazbo. Diplomantke prevladujejo pri večini vrst izobraževanj z izjemo višjega strokovnega izobraževanja in prejšnjega doktorskega študija. Čeprav so med doktorji znanosti vedno prevladovali moški, je delež žensk naraščal in leta 2012 je doktoriralo približno enako ljudi pri obeh spolih. Pri doktorskem študiju po bolonjskem sistemu (3. bolonjski stopnji), pa je leta 2012 doktoriralo več žensk, in sicer 54, moških pa 17.
A kljub temu je bilo na delovnih mestih v poklicih, ki zajemajo visoke uradnike in menedžerje, konec leta 2013 zaposlenih 29.015 moških in 14.905 žensk, medtem ko je bilo v poklicih za preprosta dela več žensk kot moških. Konec leta 2013 je bilo v takšnih poklicih zaposlenih 39.238 žensk in 36.207 moških.
Brezposelnost je v Sloveniji med ženskami višja kot med moškimi. Po podatkih statističnega urada je bila decembra 2014 stopnja registrirane brezposelnosti pri ženskah 14,2-odstotna, pri moških pa 12-odstotna.
Ženske so tudi bolj izpostavljene tveganju revščine. V letu 2013 je bila stopnja tveganja revščine med ženskami 15,4-odstotna, med moškimi v Sloveniji pa 13,5-odstotna. Pod pragom tveganja revščine je v letu 2013 po statističnih podatkih živelo 157.000 žensk in 134.00 moških.
Ženske v povprečju zaslužijo manj kot moški
Podatki statističnega urada kažejo, da moški v povprečju zaslužijo več kot ženske. V letu 2013 je povprečna mesečna bruto plača žensk dosegla 94,6 odstotka plače moških.
Podatki evropskega statističnega urada Eurostat, ki kažejo primerjavo med plačami moških in žensk v državah EU, pa so gledano primerjalno z drugimi državami spodbudni za Slovenijo, saj kažejo, da je bil razkorak med plačami moških in žensk v letu 2013 najnižji v Slovenji, kjer so ženske v povprečju zaslužile 3,2 odstotka manj kot moški, največji pa v Estoniji, kjer so ženske zaslužile 29,9 odstotka manj kot moški.
Rezultati Deloittove raziskave, izvedene v devetih evropskih državah, pa kažejo, da je v Sloveniji položaj žensk v poslovnem svetu razmeroma dober. V Sloveniji v slabi četrtini uprav borznih družb sedijo tudi ženske, a le pet odstotkov jih je predsednic uprav ali izvršnih direktoric. Glavni razlogi za manj žensk v upravah so po mnenju anketiranih predvsem skrb za družino, tradicionalna patriarhalna mentaliteta in manj zanimanja med ženskami za vodstvene položaje.
Ženske so več odsotne zaradi nege otrok
Tradicionalno je skrb za bolnega otroka prepuščena ženskam. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) število primerov nege narašča pri obeh spolih, je pa viden premik v razmerju med moškimi in ženskami. Če je bilo leta 2000 na enega moškega, ki je vzel bolniški dopust za nego otroka, 6,8 ženske, ki so storile enako, se je razmerje do leta 2013 izboljšalo v korist moških, in sicer en moški na 4,5 ženske. Moški torej prevzemajo večjo vlogo pri skrbi za bolne otroke, navajajo na NIJZ.
Ženske se sicer se vse pozneje odločajo za rojstvo prvega otroka. Povprečna starost matere ob rojstvu prvega otroka je bila leta 2013 29 let, medtem ko je bila dve desetletji prej, leta 1993, ob rojstvu prvega otroka ženska v povprečju stara 24,6 leta.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.