
V Evropski liberalno demokratski in reformistični stranki (ELDR) ne bodo pristali na to, da bi morala Slovenija na vstop v Evropsko unijo čakati zaradi nepripravljenosti drugih kandidatk, je na novinarski konferenci ob začetku kongresa tega evropskega združenja liberalnih strank povedal podpredsednik poslanske skupine ELDR v Evropskem parlamentu Bertel Haarder. "Če je Slovenija pripravljena, enako velja tudi za Madžarsko in Estonijo, bi morala imeti možnost pristopa k EU, čeprav Poljska še ne bo pripravljena na takšen korak," je dejal Haarder. Poudaril je pomembnost upoštevanja meril, ki jih je sprejela sama EU, in izrazil upanje, da bo Slovenija polnopravna članica unije leta 2004. Temu se je pridružil tudi gostitelj, zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je poudaril pomembnost dejstva, da je ELDR za mesto kongresa izbrala Ljubljano. Tokrat je namreč prvič, da poteka kongres katere od evropskih političnih grupacij v državi kandidatki za članstvo v EU.
Podpredsednik ELDR Lord Alderdice pa je povedal, da je Slovenija dokazala svojo pripravljenost za članstvo v EU. Slovenija in Estonija, kjer so tudi na oblasti liberalci, sta po njegovih besedah naredili večji napredek v tem procesu kot ostale kandidatke. Dimitrij Rupel je ob zadovoljstvu, da je širitev EU ena od osrednjih tem kongresa, izrazil prepričanje, da je prihodnost Evrope prav v njeni širitvi. V primeru, da se bo ta proces zavlekel, se bodo po njegovem prepričanju tako kandidatke kot sama EU znašle v težavah.
Ena od tem kongresa bo po besedah Lorda Alderdicea tudi problem mednarodnega terorizma. Po njegovem mnenju je pomembna "pazljivost pri izbiri besed" in način reševanja tega problema. Vendar pa to ne pomeni bežanja od resnega problema, s katerim se je potrebno pogumno spopasti. Po Ruplovem mnenju pa gre za novi fenomen, ki bo zaznamoval novo stoletje, in ga je treba pozorno preučiti.

ELDR sicer v Ljubljani obeležuje svojo 25. obletnico, gre pa za srečanje okrog 300 evropskih liberalcev in predstavnikov liberalno-demokratske in reformistične skupine v Evropskem parlamentu (EP). Skupina je z 51 poslanci tretja najmočnejša skupina v EP in je ob glasovanjih velikokrat jeziček na tehtnici. Po napovedih se bosta kongresa udeležila nekdanji nemški in italijanski zunanji minister, Hans-Dietrich Genscher in Lamberto Dini, nastopili pa bodo tudi premier Janez Drnovšek ter ministra za zunanje in evropske zadeve, Dimitrij Rupel in Igor Bavčar.
Na kongresu, ki se bo končal v petek, naj bi sprejeli okrog 10 resolucij, ki se dotikajo predvsem širitve in vprašanj delovanja EU, razmer v JV Evropi, ciprskega in bližnjevzhodnega vprašanja in še nekaterih drugih, sprejeli pa naj bi tudi nekatere spremembe statuta.