Evropska komisija (EK) je na podlagi pritožbe nemškega proizvajalca smuči Marker Volkel International GMbH 19. septembra 2012 ugotovila, da je dokapitalizacija Elana v letu 2008 v vrednosti 10 milijonov evrov nedovoljena državna pomoč, ki jo mora prejemnik vrniti v štirih mesecih od izdaje sklepa. V primeru nedovoljene državne pomoči je potrebno ponovno vzpostaviti učinkovito konkurenco na trgu, zato je bilo treba pomoč, vključno z obrestmi (po referenčni obrestni meri), vrniti.
Družba Elan je septembra lani na podračun Republike Slovenije nakazala nekaj več kot 12 milijonov evrov in tako vrnila državno pomoč. Ministrstvo za finance je preko proračuna nakazalo denar upravičencem, t.j. podjetjem (KAD, DSU in Triglav naložbe), ki so leta 2008 dokapitalizirala Elan. KAD je prejel približno 5,7 milijona evrov, DSU 1,7 milijona in Triglav naložbe 2,5 milijona evrov ter pripadajoče obresti. S tem je bila tudi izpolnjena obveznost Republike Slovenije, kot izhaja iz sklepa Evropske komisije o dolžnosti izterjave nedovoljene državne pomoči.
Zoper sklep Evropske komisije je Slovenija na Splošno sodišče EU vložila tožbo na ničnost sklepa EK in predlog za začasno odredbo za odložitev izvedbe sklepa EK. Sodišče je predlog za začasno odredbo zavrnilo, danes pa je zavrnilo tudi tožbo, so prve poročale Slovenske Novice. Poleg tega je Sloveniji naložilo, da nosi stroške, vključno s stroški postopka za izdajo začasne odredbe.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.