Slovenski kriminalisti so od 6. do 17. novembra sodelovali v mednarodni kriminalistični operaciji na področju preiskovanja spolnih zlorab otrok prek interneta, ki so jo poimenovali Mozaik 2023. Pri tem so identificirali osem slovenskih osumljencev z območja policijskih uprav Ljubljana, Kranj, Koper in Novo mesto.
Operacijo je vodila slovenska policija, koordiniral pa jo je Europol v okviru evropske multidisciplinarne platforme za boj proti kriminalnim grožnjam (EMPACT), je na današnji novinarski konferenci pojasnil vodja Oddelka za mladoletniško kriminaliteto iz Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi Robert Tekavec.
Kot je pojasnil Tekavec, so kriminalisti uprave kriminalistične policije Generalne policijske uprave ter sektorjev kriminalistične uprave Ljubljana, Koper, Kranj in Novo mesto so od tujih varnostnih organov in organizacij januarja 2023 prejeli podatke, iz katerih je bilo razvidno, da je več slovenskih državljanov pridobivalo in razširjalo gradivo, ki prikazuje spolno zlorabo otrok. "Slikovne in video datoteke kažejo otroke, ki jih spolno zlorabljajo odrasle osebe".
Po doslej zbranih ugotovitvah med žrtvami ni slovenskih otrok
Tekavec je pojasnil, da po doslej zbranimi obvestili in ugotovitvami med žrtvami ni slovenskih otrok niti v preiskavi doslej ni bilo potrjeno, da bi osumljenci gradivo, ki je bilo predmet preiskave, izdelali sami oziroma da bi fizično spolno zlorabljali otroke.
Preiskava in identifikacija slovenskih državljanov je potekala v sodelovanju s pristojnimi varnostnimi organi, Europolom in podjetji, ki ponujajo kripto borze. V Sloveniji so tako identificirali osem državljanov, ki živijo na območju PU Ljubljana, PU Kranj in PU Koper. Pet izmed njih je za izvrševanje kaznivih dejanj uporabljalo kriptovalute. V preiskavi je sodelovalo 41 kriminalistov, je dodal Tekavec.
Policisti so 9. novembra na podlagi odredb sodišča pri vseh osumljencih opravili hišne preiskave in zasegli 40 elektronskih naprav. Preiskava sicer še poteka, policisti bodo po končani preiskavi o ugotovitvah obvestili pristojna državna tožilstva. Za kaznivo dejanje je zagrožena zaporna kazen od šest mesecev do osem let.
Osumljenci so vsi slovenski državljani in polnoletni. Gre pa za različne profile osumljencev, je poudaril Tekavec. "Nekateri so poročeni, nekateri ne, nekateri imajo družine, so ugledni, izobraženi," je naštel.
Kriminalist oddelka za splošno kriminaliteto na PU Ljubljana Primož Podbelšek je pojasnil, da so ljubljanski kriminalisti v januarju od družbe, ki upravlja z borzo digitalnih sredstev, prejeli podatke, iz katerih je bilo razvidno, da je več slovenskih državljanov od leta 2021 preko temnega spleta pridobivalo gradivo, ki prikazuje spolno zlorabo otrok, in za gradivo plačevali v valuti bitcoin.
Po Podbelškovih besedah je šlo za zneske od 20 do 50 evrov za posamezno transakcijo, ki jih je bilo skupaj devet. Policisti so ugotovili, da gre za več kaznivih dejanj prikazovanja, izdelave, posest in posredovanje pornografskega gradiva, ki prikazuje spolno zlorabo mladoletnih oseb. Policisti so na podlagi vseh pridobljenih podatkov identificirali pet državljanov, ki prihajajo z območij PU Ljubljana, Koper in Kranj.
Preiskava se nadaljuje
Preiskava sicer še ni končana, pregledali bodo vse zasežene elektronske naprave, nato bodo sledili še drugi ukrepi, je pojasnil Podbelšek. Gre za več kaznivih dejanj: izdelava, posredovanje in posest. Predkazenski postopek je usmerjalo okrožno državno tožilstvo v Ljubljani. Pri preiskavi so sodelovali tudi kriminalisti iz Madžarske, Srbije, Črne gore, Hrvaške, Severne Makedonije in BiH.
Osumljenci so za prikrivanje svojega dejanja uporabljali "dark web" oziroma temni splet in dostopali do povezav, ki nosi takšno ime, da daje jasno vedeti, da vsebina ni zakonita. Uporabljali so navidezne povezave, pa tudi javne in nezaščitene internetne dostope.
Od 6. do 17. novembra je bilo skupno v državah Zahodnega Balkana opravljenih 41 hišnih preiskav pri 39 osumljencih, zaseženih je bilo 200 naprav, identificirali pa so dve žrtvi.
"Zaenkrat ni podatkov, ki bi kazali na medsebojno povezanost osumljencev, sicer si delijo gradivo, nasvete, na kakšen način ostati neopazen in na kakšen način spolno zlorabljati otroke," je dejal Tekavec.
Predvidoma so žrtve zelo mladi otroci in najstniki, policija pa si pri preiskovanju pomaga z Interpolovim orodjem – bazo gradiva spolnih zlorab otrok. "Na podlagi baze lahko takoj ugotovimo ali je otrok že identificiran, če ni, se trudimo identificirati vsaj izvorno državo, da jo lahko obvestimo in oni izsledijo otroka," je pojasnil Tekavec.
Ob tem je Tekavec sporočil storilcem, da prežijo nanje in da jih bodo prej ali slej identificirali in pripeljali pred roko pravice.
"Naslavljamo starše, naj premislijo, kdaj bodo otroku dali pametno napravo, ter naj potem to napravo tudi nadzorujejo in onemogočijo dostop do nje."
Evropska unija je sprejela nekatere ukrepe proti hudim kaznivim dejanjem in organiziranemu kriminalu. Prednostne naloge se izvajajo med letoma 2022 in 2025 v okviru Evropske večdisciplinarne platforme proti grožnjam kriminala (EMPACT). Platforma EMPACT naj bi postala trajen instrument v boju proti hudim kaznivim dejanjem in organiziranemu kriminalu. Kot je pojasnil Tekavec, je namenjena povezovanju z Zahodnim Balkanom pri skupnem boju proti izkoriščanju otrok.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.