Ameriška obveščevalna služba CIA med svojimi dejavnostmi zbira tudi gospodarske, politične, demografske in vojaške podatke o vseh državah sveta in jih objavlja na svojih spletnih straneh. Tam med 262 državami tako najdemo tudi relativno podrobne podatke o Sloveniji.
CIA na začetku zapiše, da je Slovenija država v osrednji Evropi, ki leži med Avstrijo in Hrvaško. Za lažjo predstavo naše majhnosti pa zapišejo, da je “Slovenija malo manjša od New Jerseyja.“
Američanom je sicer potrebno priznati, da so podrobno zbrali (prevedli) geografska, demografska in druga dejstva o Sloveniji, vendarle pa so v obširnem materialu storili tudi nekaj napak.
Drnovšek, Kacin in Podobnik še vedno na položajih
CIA tako navaja, da je predsednik Slovenije še vedno Janez Drnovšek, vendar lahko Američanom to napako delno oprostimo, saj so nazadnje spletne strani osvežili 13. decembra, torej še pred prisego novega predsednika Danila Türka. Poleg tega v nadaljevanju objavljajo tudi rezultate 2. kroga predsedniških volitev s točnimi doseženimi odstotki Türka in Lojzeta Peterleta.
Da ZDA vendarle podrobno spremljajo politično dogajanje v Sloveniji, pričajo vrstice, ki so namenjene aktualni vladi Janeza Janše. Omenjajo, da je Janša 19. novembra 2007 v parlamentu dobil zaupnico.
Manj natančna je CIA, ko navaja vodstva slovenskih parlamentarnih strank. Kot predsednik LDS je še vedno naveden Jelko Kacin, četudi ga je že julija 2007 zamenjala Katarina Kresal. Američani imajo tudi Janeza Podobnika še vedno za predsednika SLS, četudi ga je na čelu stranke 17. novembra 2007 nadomestil Bojan Šrot.
Volilna pravica pri 16 letih?
Zanimiv je tudi podatek, ki ga CIA navaja za volilno pravico v Sloveniji. Pravilno ugotavljajo, da pri nas velja univerzalna volilna pravica za državljanke in državljane stare 18 let in več, vendar dodajajo, da imajo volilno pravico tudi osebe starejše od 16 let, ki so zaposlene. To seveda nikakor ne drži.
Pohvale slovenskemu gospodarstvu
V rubriki namenjeni gospodarstvu in ekonomiji lahko na Ciinih straneh beremo: “Slovenija je po bruto družbenem proizvodu na prebivalca veliko uspešnejša od drugih tranzicijskih držav v osrednji Evropi. Slovenija je model gospodarske uspešnosti in stabilnosti za druge države nekdanje Jugoslavije. Država, ki je 1. maja 2004 pristopila k Evropski uniji in 1. januarja 2007 prevzela evro, ima odlično infrastrukturo, dobro izobraženo delovno silo in izvrstno lokacijo.“
Američani tudi ugotavljajo, da so v Sloveniji reforme zelo izboljšale poslovne možnosti, izpostavljajo večje možnosti za tuje naložbe v slovensko gospodarstvo in posledično zmanjšanje brezposelnosti. CIA še piše, da je aktualna desno-sredinska vlada po izvolitvi konec leta 2004 obljubila, da bo pospešila privatizacijo v številnih velikih državnih podjetjih in v ta namen ustanovila tudi vladni odbor za reforme.
Meja in droge
CIA je kajpada tudi “zaznala“, da bo Slovenija vstopila v schengensko območje. “Slovenija mora uvesti stroga schengenska pravila na mejah s Hrvaško, da zajezi ilegalne migracije in blagovni promet iz jugovzhodne Evrope,“ menijo Američani in dodajajo, da je Slovenija tudi “manj pomembna tranzitna država za tihotapljenje kokaina, azijskega heroina za zahodno Evropo in kemičnih sestavin za proizvodnjo nedovoljenih mamil.“
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.