Za razliko od države in podjetij Slovenci kot posamezniki nismo zadolženi in celo varčujemo, ugotavlja Maja Škrlec s statističnega urada. ''Po podatkih in če se primerjamo z drugimi državami EU, vidimo, da smo Slovenci varčen narod,'' pravi Škrlecova. Nemški Allianz pa medtem ugotavlja, da so se prihodki Slovencev v zadnjem desetletju več kot podvojili.
Finančno premoženje imamo večinoma naloženo v bankah, daleč zadaj so obveznice in zavarovanja. Domači statistiki pa ugotavljajo, da je to komaj polovica vsega, kar imamo. ''Za slovenska gospodinjstva je značilno, da imajo največ premoženja v lastništvu stanovanj, približno 45 milijard evrov,'' pojasnjuje Maja Škrlec.
In tu res izstopamo, saj kar devet od desetih Slovencev živi v lastnem stanovanju ali hiši. ''Tranzicija se je zgodila pred komaj 20 leti. Takrat so vsi dobili priložnost za nakup nepremičnine po zelo ugodni ceni in to seveda tudi izkoristili,'' pravi Jacqueline Stuart iz Slovenija INvesta.
Ni nam slabše, le zavistni smo?
A lahko bi rekli, da smo tudi previdni. Varčujemo in to v najbolj neoprijemljivi obliki, v nepremičninah. Tako smo si Slovenci nabrali kar za 90 ali celo 100 milijard evrov premoženja, naša zadolženost pa dosega le dobro desetino tega zneska. Kljub temu pa ljudje menijo, da živijo slabše, kot so nekoč. Kar je ekonomist Sašo Polanec že pred časom pojasnil: ''Ljudem zavist oziroma primerjava z drugimi ljudmi povzroča nezadovoljstvo.'' A če pri dohodkih še vedno veljamo za družbo enakih, v nekdanji državi so bila plačna razmerja največ 1:3, zdaj direktor domov lahko odnese šest povprečnih plač oziroma skoraj 20-krat več kot najslabše plačan zaposleni, so pri premoženju te razlike še dosti, dosti večje.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.