"Resnica je tam zunaj." Znameniti stavek iz legendarne serije Dosjeji X, ene najbolj uspešnih serij, ki se je ukvarjala z neznanimi letečimi predmeti in obstojem Nezemljanov. Serija je v ospredje postavljala teorije zarot in prepričanje, da vlada prikriva obstoj NLP-jev, gradila pa je na številnih pripovedovanjih o t. i. "bližnjih srečanjih tretje vrste", ki so že nekakšna "folklora" v ZDA.
Čeprav se je serija leta 2018 zaključila, zanimanje za to tematiko ne pojenja. Glede na januarsko poročilo Pentagona se od leta 2021 število opažanj NLP povečuje. Ameriško obrambno ministrstvo je tako lani ustanovilo oddelek za analizo in zbiranje podatkov o srečanjih z NLP ali tovrstnimi pojavi. Prav tako lani je tudi ameriška vesoljska agencija Nasa začela obsežno študijo o nenavadnih letečih predmetih ali drugih pojavih, ki jih ni mogoče preprosto razložiti. O prvih izsledkih študije so poročali v minulem tednu. Več o tem si lahko preberete v spodnjem članku:
Skoraj polovica Slovencev verjame v obstoj NLP-jev
Glede na podatke raziskave centra Pew iz leta 2021 okoli 65 odstotkov Američanov verjame, da inteligentna bitja obstajajo tudi na drugih planetih. 51 odstotkov jih meni, da so neznani leteči predmeti, o katerih je v preteklosti poročalo vojaško osebje, zagotovo dokaz o obstoju inteligentnih bitij zunaj našega planeta.
Kakšen pa je odnos Slovencev do tega fenomena? Raziskava, ki jo je naročil National Geographic, je pokazala, da kar 48 odstotkov Slovencev verjame, da NLP-ji obstajajo. Le 37 odstotkov anketirancev pa ne verjame v njihov obstoj.
Sodeč po tej raziskavi, je takšno prepričanje bolj značilno za moški spol. Kar 55 odstotkov anketiranih moških je namreč dejalo, da verjame v NLP-je, medtem ko je med ženskami takšnih le okoli 41 odstotkov. Prav tako so starejši bolj nagnjeni k veri v obstoj NLP-jev od mladih.
Še bolj je zanimivo, da kar pet odstotkov vprašanih Slovencev pravi, da so videli NLP ali imeli stik z zunajzemeljskimi bitji. Med ljudmi, starimi od 40 do 49 let, je ta odstotek še nekoliko višji (osem odstotkov).
Kar 54 odstotkov anketirancev meni, da obstajajo dokazi o obstoju zunajzemeljske civilizacije, 33 odstotkov se jih s tem ne strinja, 13 odstotkov anketirancev pa je neopredeljenih.
Eno od vprašanj v javnomnenjski raziskavi je bilo, ali menijo, da bi stik z NLP-jem lahko pomenil nevarnost ali korist za človeštvo. Tretjina vprašanih (32 odstotkov) meni, da bi stik z NLP-ji lahko predstavljal koristi, hkrati pa tudi nevarnost. 16 odstotkov jih meni, da bi bil stik bolj koristen kot nevaren, 12 odstotkov pa je prepričanih ravno v nasprotno.
Pri tem je zanimivo, da moški in starejši udeleženci ankete bolj pogosto menijo, da bi človeštvo imelo več koristi. Med mlajšimi anketiranci (18 do 29 let) pa več ljudi meni, da bi tovrsten stik z Nezemljani predstavljal več nevarnosti (19 odstotkov) v primerjavi s koristmi (12 odstotkov).
Anketirance so spraševali tudi o tem, kakšno politiko glede NLP-jev bi morala imeti vlada. Kar 65 odstotkov jih je odgovorilo, da bi morala vlada zbirati in razkrivati informacije o NLP-jih. 13 odstotkov anketirancev pa je odgovorilo, da bi vlada morala informacije o NLP-jih zbirati, ne pa jih tudi razkrivati. To stališče v večji meri podpirajo mladi, stari od 18 do 39 let. Le pet odstotkov anketirancev pa je prepričanih, da vlada ne bi smela zbirati podatkov o NLP-jih.
KOMENTARJI (152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.