SiOL je 1. julija spremenil programske pakete. Od tedaj je vse več nezadovoljnih uporabnikov, ki podjetju očitajo enostransko spreminjanje pogodbenih določil v njihovo škodo.
Kroži tudi spletna pošta nezadovoljnega naročnika, ki je pripravil obrazec ugovora. Naročniki so nezadovoljni, ker naj bi dobili manj programov za višjo ceno, pritožujejo se zaradi vse pogostejših tehničnih težav, vzpostavitev s centrom za pomoč uporabnikom naj bi bila skoraj nemogoča … Nekateri naj bi že prekinili pogodbe in izbrali drugega ponudnika tovrstnih storitev, drugi pišejo pritožbe in reklamacije, tretji, ki so v najmanj zavidljivem položaju, pa so na SiOL vezani za določen čas, saj so z njim sklenili pogodbe za na primer dve leti. V primeru enostranske odpovedi imajo namreč določeno pogodbeno kazen.
Inšpektorji na delu
Prijave in vprašanja potrošnikov so že takoj po napovedi sprememb začeli dobivati tudi na tržnem inšpektoratu. Po pregledu dokumentacije so ugotovili, da bi lahko šlo za kršitev določil zakona o varstvu potrošnikov in zakona o varstvu potrošnikov pred nepoštenimi poslovnimi praksami, zato so na Telekomu Slovenije opravili inšpekcijski pregled.
Zdaj preverjajo, ali je šlo za uporabo nepoštenih pogodbenih pogojev. Zakon v tem primeru predvideva ničnost tovrstnih nepoštenih pogojev, lahko pa se tudi prepove prodaja storitev do odprave pomanjkljivosti in se izreče globo. Višina denarne kazni za pravno osebo je od 3.000 do 40.000 evrov, za odgovorno osebo pa od 1.200 do 4.000 evrov. Glede možnosti, da bi Telekom Slovenije moral vzpostaviti prejšnje stanje, pa je na podlagi vložene tožbe sodišče edino pristojno presojati, ali je ravnanje družbe skladno s trenutnimi naročniškimi pogodbami, so pojasnili na inšpektoratu.
Apek eno, SiOL drugo
Določila pogodbe morata seveda spoštovati tako ponudnik kot naročnik. V Agenciji za pošto in elektronske komunikacije (Apek) poudarjajo, da ''morebitne spremembe pogojev opravljanja elektronskih komunikacijskih storitev, kamor sodijo zlasti cena, obseg in kakovost storitve, ne morejo biti podvržene zgolj enostranski presoji operaterja''. Ker po njihovem mnenju Telekom ni spoštoval pogodbe, tudi ne sme od naročnika zahtevati plačila penalov v primeru predčasne odpovedi pogodbe. Obenem opozarjajo, da morajo naročniki vrniti terminalsko opremo, ''ki so jo od operaterja pridobili zaradi vezave za daljše časovno obdobje''.
Tudi v Zvezi potrošnikov Slovenije menijo, ''da se s spremenjeno vsebino paketov vsebina pogodbenega razmerja enostransko in bistveno spreminja''. Ugotavljajo, da lahko naročniki s pogodbami za nedoločen čas v vsakem trenutku in brez posledic prekinejo razmerje, medtem ko se zaplete pri dvoletnih naročniških razmerjih. Zato ponudnika pozivajo, ''da od načrtovane spremembe v teh primerih odstopi in svojim naročnikom do poteka 'vezane pogodbe' zagotovi vsebino paketov, ki je veljala ob sklenitvi pogodbe''. V nasprotnem primeru tako kot Apec pojasnjujejo 'vezanim' naročnikom, da jim ni treba plačati pogodbene kazni. ''Glede subvencioniranih proizvodov pa se lahko odločijo, da jih zaradi prekinitve naročniškega razmerja vrnejo ali pa plačajo sorazmeren delež vrednosti, glede na število mesecev, ki so preostali do izteka obveznega obdobja naročniškega razmerja.''
Telekom se ne strinja. Naročniku, ki pogodbo odpove predčasno, zaračuna 8,35 evra brez DDV za stroške prekinitve naročniškega razmerja in sorazmeren delež zneska subvencije nakupa osnovne terminalne opreme v višini 115,75 evra brez DDV. Poudarjajo, da so spremembe posledica prilagajanju strank. Ker pa ''so programski paketi živa zadeva, se bodo tudi v prihodnje spreminjali''. Število zahtev za pojasnila s strani naročnikov se je po njihovih trditvah povečalo le ob spremembi, ''število odpovedi pogodb pa se ni bistveno povečalo''.
Naročniki se pritožujejo tudi zaradi tehničnih težav, ki naj bi jih bilo po uvedbi sprememb več. ''V zadnjih dneh smo izvajali dela, povezana z nadgradnjo telekomunikacijskega omrežja, zaradi česar občasno prihaja do motenj ali prekinitev v delovanju storitve SiOL TV, še posebej na območju Ljubljane z okolico. O tem smo javnost oziroma uporabnike obvestili preko javnih komunikacijskih kanalov.'' Prepričani so, da je njihova ponudba najboljša na trgu, ''saj zadovolji še tako zahteven okus''.
Kaj preostane naročniku?
Če vam je SiOL zaračunal kazen zaradi predčasne odpovedi pogodbe, se obrnite na Apek, Urad za varstvo potrošnikov ali Zvezo potrošnikov, če ste član. Na nepravilnosti lahko opozarjate tudi tržni inšpektorat, lahko pa vložite tudi tožbo, če menite, da se vam kot naročniku godi krivica. A sodni mlini meljejo počasi ...
KOMENTARJI (288)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.