Če bo vlada na to pristala in pripravila predlog ustreznih sprememb kolektivne pogodbe za javni sektor in zakona o sistemu plač v javnem sektorju, se bodo sindikati pripravljeni pogajati o tem, koliko variabilnega dela so pripravljeni dati za omilitev finančne krize, je po sestanku sindikalne pogajalske skupine pojasnil vodja Janez Posedi. Pri tem pa so sindikati kot pogoj postavili tudi predstavitev ostalih vladnih varčevalnih ukrepov in možnosti varčevanja pri javnih naročilih. Za ta ukrep so se po besedah Posedija odločili zaradi podatka, da se brezposelnost v Sloveniji povečuje, in to se jim zdi ustrezen odgovor sindikatov glede varčevanja.
V sindikatih so vlado razumeli, da ji gre za neke okvirje, torej iščejo pogoje, ko bi s proračunom zadostili maastrichtskim kriterijem. Tako ocenjujejo, da je njihov predlog možen znotraj tega, zato po besedah Posedija vlada nima razlogov, da ne bi razmislila o njem.
Sestanka se je udeležilo vseh 21 predstavnikov sindikatov javnega sektorja, ki so prinesli številne predloge, je še pojasnil Posedi. Predlog vladi, da poišče prihranke v variabilnem delu plač javnih uslužbencev, so sindikati ocenili kot zadosten ukrep, zato drugih predlogov vladi sploh ne bodo poslali. Na usklajevanju pa ni bilo šestih sindikatov, povezanih v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja.
Stavka?
Na sredinem sestanku z vlado sindikati pričakujejo podrobno poročilo makroekonomskega stanja v državi. Kot je dejal vodja sindikalne pogajalske skupine, so podatki Umarja o plačah po njihovem mnenju "silno sporni", zato bodo predlagali, da jih ponovno preverijo in da jih vključijo v predlog sprememb, ki jih bo vlada pripravila na podlagi memoranduma z začetka decembra.
O stavki po zagotovilih Posedija niso govorili, osebno pa ocenjuje, da ni razlogov za preplah. Kot je pojasnil, je vse, kar imajo zdaj, ugodnejše in temu se odpovedujejo izključno zaradi povečevanja števila brezposelnih v Sloveniji. "Če se vlada z nami ne dogovori, je to za njo manj ugodno," je prepričan Posedi.
Predsednik sindikata Glosa in prejšnji vodja sindikalne pogajalske skupine Doro Hvalica je sindikalni dogovor ocenil "kot dokaz trdne volje na naši strani in trezne presoje stanja". Pojasnil je, da je bil sam osebno in v sindikatu kulture danes precej bolj jezen kot v sredo, ker so na zadnjem srečanju z vlado dobili zagotovilo ministra za finance Franca Križaniča, da niti evro ne bo šel za banke. "Vemo, da so šli milijoni za subvencioniranje obresti bank," je dejal Hvalica in dodal, "zato tudi ne verjamemo podatkom in razlagam, ki jih dobivamo z vladne strani".
Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs in minister za finance Franc Križanič sta sicer v torek sindikatom predstavila predlog usklajevanja plač v javnem sektorju, po katerem bi se to zamaknilo za nekaj mesecev. Dogovorili so se, da bodo sindikati do prihodnjega tedna pripravili "približevalni predlog, ki bo neke vrste konkurenca predlogu, ki ga je ponudila vlada". Prav tako bodo pripravili popravke kolektivne pogodbe, za katere želijo, da se uskladijo do 15. februarja, "enako kot je vlada želela, da se dogovori predlog ukrepov na področju plač v javnem sektorju za leto 2009".
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.