Slovenija

Sindikat zavrača očitke

Ljubljana, 17. 10. 2007 14.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture zavrača trditve, da so presegli svoje pristojnosti.

SVIZ je do danes zbral več kot 43.000 podpisov peticije v podporo javnemu šolstvu.
SVIZ je do danes zbral več kot 43.000 podpisov peticije v podporo javnemu šolstvu. FOTO: POP TV

Razprava o financiranju zasebnih osnovnih in srednjih šol je zapadla na raven diskvalifikacij, je na današnji novinarski konferenci opozoril glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (SVIZ) Branimir Štrukelj. SVIZ se po njegovem mnenju legitimno oglaša v razpravi. Do danes so sicer zbrali okoli 63.000 podpisov pod peticijo za javno šolstvo.

Prvi namen današnje novinarske konference je bil po Štrukljevih besedah poskus odvrniti razpravo od diskvalifikacij in žalitev na osebni ravni do sodelujočih v sami razpravi. S tem se je glavni tajnik SVIZ odzval na trditve, ki so jih na novinarski konferenci 9. oktobra izrazili v društvu Pobuda za šolo po meri človeka. Posebej je Štrukelj opozoril na po njegovem mnenju sporen nastop predstavnika zavoda za šolstvo na omenjeni konferenci.

SVIZ je do danes zbral več kot 43.000 podpisov peticije v podporo javnemu šolstvu, skupaj z ostalimi sindikalnim, dijaškimi ter študentskimi organizacijami pa so zbrali okoli 63.000 podpisov. Podpise bodo zbirali predvidoma do naslednjega tedna, ko bo potekala tretja obravnava sprememb zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI) v državnem zboru.

Štrukelj je med drugim opozoril, da spremembe ZOFVI omogočajo kandidiranje zasebnih zavodov tudi za javna sredstva za področja, ki jih država zasebnikom sicer ne financira. Prav tako je naštel primere drugih zahodnoevropskih držav, kjer zasebnike financirajo precej različno (od 50 do 99 odstotkov). Sedanja ureditev s 85-odstotnim financiranjem je tako za SVIZ primerna in povsem primerljiva.

Štrukelj: Peticija je legitimen postopek

Očitke Pobude za šolo po meri človeka, da je SVIZ presegel svoje sindikalne pristojnosti, je Štrukelj zavrnil z navajanjem Unescovega priporočila vladam posameznih držav, "da so učiteljske organizacije pomembni dejavniki pri določanju in oblikovanju šolske politike".

Štrukelj je zavrnil tudi kritike ravnatelja škofijske klasične gimnazije Šentvid Jožeta Mlakarja, da sedanje zbiranje podpisov spominja na državo, ki se v demokratičnem okolju ne znajde najbolje. Po mnenju glavnega tajnika SVIZ peticija predstavlja legitimen demokratični postopek, ki se ga poslužuje civilna družba. Konceptualno pa je peticija sorodna zbiranju podpisov za ohranitev javnega šolstva in zdravstva, ki poteka pod okriljem evropske konfederacije sindikatov.

Jože Mlakar je pojasnil, da v demokratični družbi obstajajo druge možnosti za uveljavljanje stališč, kot je podpisovanje peticij. V tem primeru gre za "zbiranje podpisov večine proti manjšini," kar je nekorektno, opozarja Mlakar. Ravnatelj šentviške gimnazije poudarja, da so zasebni šolski zavodi pripravljeni na dialog, vendar je SVIZ oblikoval svoja stališča, ne da bi se kdaj soočil z njimi.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

labcon
19. 04. 2008 20.24
Šolstvo ima po moje zelo šibak sindikat (vodstvo sindikata). Sam Štrukl je pa zelo slab in NEUSPEŠEN pogajalec... JAVNOST sploh ne ve kaj dela sedanja vlada s šolstvom.
Borut Kozan
17. 10. 2007 15.53
Gremo na referendum. Najbolj demokratičen način odločitve ali šolstvo podarimo RKCju z sprejetjem tega zakona. A se mogoče bojite glasa ljudstva? Izjava Jože Mlakarja pa spada v rubriko saj ni res pa je! Nism še slišal da bi kjerkoli manjšina odločala, posebaj ne v demokraciji!