Vlada je v sredo ugodila zahtevam taksistov, ki so ostro nasprotovali in protestirali proti obveznemu testiranju na vsakih 72 ur. Po novem se bodo morali testirati enkrat tedensko. Obenem pa je določila, da bo enotedensko testiranje obvezno tudi za voznike v javnem potniškem prometu, izvajalce v avtošolah ter spremljevalno osebje v železniškem prometu.
Testirati se ne bo treba tistim, ki imajo dokazilo, da so bili cepljeni proti covidu-19 in je od drugega odmerka v primeru cepljenja s cepivom proizvajalca Pfizer preteklo najmanj sedem dni, v primeru cepiva proizvajalca Moderna najmanj 14 dni in v primeru cepljenja s cepivom proizvajalca AstraZeneca najmanj 21 dni, šteto od prejema prvega odmerka cepiva.
Testiranja so oproščeni tudi vozniki, ki so preboleli covid-19 in predložijo potrdilo o pozitivnem rezultatu hitrega testa ali testa PCR, od odvzema brisa pa je preteklo najmanj 21 dni in največ šest mesecev. Prav tako na testiranje ne bo treba tistim s potrdilom zdravnika, da so preboleli covid-19 in od začetka simptomov ni minilo več kot šest mesecev.
Vozniki avtobusov enotedenskemu testiranju nasprotujejo
Zakaj gremo po stopinjah taksi služb, pa se sedaj sprašujejo pri Sindikatu voznikov avtobusov Slovenije. Pozdravljajo sicer vsako odločitev vlade, s katero se "zasleduje jasen cilj, da se od delodajalcev v cestnem potniškem prometu z nično toleranco zahteva tako spoštovanje delovnopravne zakonodaje kot tudi zagotavljanje varnega in zdravega delovnega okolja".
Ne strinjajo pa se z novim odlokom vlade, ki določa obveznosti tedenskega testiranja voznega in spremljevalnega osebja avtobusa, so zapisali v sporočilu za javnost. "V njem ne vidimo dodane vrednosti za zajezitev in obvladovanje epidemije covida-19, v kolikor se v obvezno tedensko testiranje ne bo vključilo tudi uporabnikov javnega potniškega prevoza."
Po njihovih besedah gre za nesorazmeren ukrep, saj bi imel smisel le, če bi vstop na avtobus omejili le na osebe z negativnim izvidom testa. "V nasprotnem primeru pa predlagani ukrep vidimo le kot dodatno obremenitev voznemu osebju."
V Sindikatu so v preteklosti pristojnega infrastrukturnega ministra ter tudi delodajalce že pozivali, naj sledijo ukrepom, ki bodo zaščitili tako zaposlene kot tudi uporabnike potniškega prometa. Predlagajo ukrepe, kot so fizično ločevanje voznika od uporabnikov, uvedba brezgotovinskega poslovanja, obvezna prisotnost varnostnika, ki bo skrbel za upoštevanje priporočil NIJZ, ter zagotovitev strokovnega osebja, ki bo poskrbelo za čiščenje in dezinfekcijo vozil.
"V praksi se kljub preprostosti naših predlaganih ukrepov nič od tega ni realiziralo in vozniki avtobusov so bili v veliki meri prepuščeni sami sebi in izjemno stresnim situacijam, ko so morali biti v vlogi voznika, sprevodnika, čistilca in celo varnostnika. Pod zaščitnimi maskami in vizirji so marljivo opravljali svoje delo, v večini brez dodatkov za posebne pogoje dela, in to v časih, ko je bila v državi izrazito slabša epidemiološka slika kot sedaj, medtem ko so njihovi delodajalci dobivali izrazite finančne injekcije skozi interventno zakonodajo."
V Sindikatu se tako sprašujejo, ali jim ne preostane drugega, kot da sledijo voznikom taksi služb ter z državljansko nepokorščino opozorijo na nevzdržnosti tako v dejavnosti cestnega potniškega prometa kot tudi v vladnem odloku.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.