Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije (ZSVS) je pričel akcijo za izplačilo opravljenih ur javnim uslužbencem v dejavnostih zdravstva in socialnega varstva.
Kot je na novinarski konferenci poudaril predsednik sindikata Zvonko Vukadinovič, so delavci v zdravstvu zelo preobremenjeni. Vzrok za tako visoko število opravljenih nadur je narava dela zdravstvenih delavcev, saj ljudem ne morejo odreči življenjsko nujne oskrbe, hkrati pa se v zdravstvu soočajo s hudo kadrovsko stisko. "Ljudje delajo in za to ne dobijo plačila," je poudaril Vukadinovič.
Po njegovih besedah pa ne gre le za plačilo, ampak so prikrajšane tudi družine delavcev, hkrati pa so delavci izgoreli. To se pozna na njihovem zdravstvenem stanju, kar dokazuje tudi porast števila bolniških izostankov in invalidskih upokojitev.
Težavo velikega števila neplačanih ur delodajalci po Vukadinovičevih besedah rešujejo tako, da delavcem dajejo proste dneve. Zakonodaja pa določa, da morajo tudi v primeru prostih dni izplačati 30-odstotni dodatek k plačilu.
V sindikatu so se namesto stavke odločili za individualne tožbe
V sindikatu so se odločili, da v primeru neizpolnitve njihovih zahtev ne bodo stavkali, saj to po Vukadinovičevih besedah "vedno nekako prizadene bolnike". Pripravili so individualne zahtevke za izplačilo ur. Če jih delodajalci ne bodo uresničili, bodo članom sindikata prek sindikalne pravne službe organizirali vložitev individualnih tožb, pomagali pa jim bodo tudi pri koriščenju odvetniških storitev.
Glede vprašanj, kje dobiti denar za poplačilo teh obveznosti, je Vukadinovič dejal, da ga bo pač treba poiskati, saj se ne more varčevati na zaposlenih, ki imajo že tako zelo nizko plačo.
Kot je pojasnila svetovalka za pravne zadeve na ZSVS Irena Ilešič Čujovič, sicer pričakujejo, da bodo delodajalci ugotovili, da se jim sodni postopki ne izplačajo in se bodo raje odločili za neke vrste dogovore, v kakšnih rokih izplačati opravljene ure.
Po besedah generalne sekretarke ZSVS Dragice Kekec je eden ključnih vzrokov za vse težave na področju zdravstva in socialnega varstva to, da v tej dejavnosti nimajo standardov in normativov. Ta problematika je že zelo stara, kljub številnim prizadevanjem pa jim jih še vedno ni uspelo vzpostaviti.
Kot je opozorila Kekčeva, se zdravstveni delavci soočajo z velikimi preobremenitvami, vlada in ministrstvo pa bi se morala zavedati, da "zdravstveni sistem pač ni enak uradniškemu", zato je tam delovni čas bistveno težje prilagoditi.
Tudi podpredsednica za socialno varstveno dejavnost Darja Ogrič je opozorila, da je zdravstveno osebje zelo izgorelo, hkrati pa kot tako na razpolago zelo težkim bolnikom.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.