Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so se znova odpravili na teren. V okviru preiskovanja kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete so na območju ljubljanske, koprske in kranjske policijske uprave opravili 27 hišnih preiskav. V času preiskav so pridržali tudi šest oseb, a so nato tekom dneva štiri tudi izpustili. Kot so nam povedali na Generalni policijski upravi pa dve osebi ostajata v pridržanju. Jutri bosta privedeni pred preiskovalnega sodnika.
Današnje aktivnosti so usmerjene v preiskovanje kaznivih dejanj v škodo dveh gospodarskih družb iz Ljubljane. Preiskujejo več kaznivih dejanj zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, pranja denarja in goljufije. Za vsa obravnavana kazniva dejanja je zagrožena kazen zapora do osmih let, so zapisali.
Po neuradnih, a zanesljivih informacijah preiskujejo podjetja okoli poslovneža Ranka Mimovića. Ta je pred dvema letoma, ne da bi plačal en sam evro, prevzel Cestno podjetje Ljubljana (CPL), ki je skrbelo za državne ceste, in z njim Komunalno podjetje Ljubljana (KPL). Po neuradnih informacijah pa naj bi poleg Mimovića pridržali tudi zadnjega direktorja podjetja Stanka Petriča, ki je javnosti najbolj znan kot narodnozabavni glasbenik, in Alojzija Kramljaka, enega od družbenikov podjetja CPL Naložbe.
Direktor NPU Darko Majhenič zaradi interesa preiskave o imenih družb in preiskovanih oseb danes ni mogel govoriti. "Prva oškodovana družba je v stečaju in ima 100-odstotni lastniški delež v drugi oškodovani družbi, prav tako pa ima 75-odsotni lastniški del še v eni izmed preiskovanih družb," je pojasnil Majhenič. Družba CPL je v stečaju, preiskovalce pa po neuradnih informacijah poleg KPL zanimala tudi njena hčerinska družba Tovarna asfalta Črnuče. Tako v KPL kot TAČ so potrdili, da so jih danes obiskali kriminalisti.
Preiskujejo dva sklopa kaznivih dejanj
Kriminalisti preiskujejo dva sklopa kaznivih dejanj oškodovanja družb. Kot je pojasnil Majhenič, v prvem sklopu preiskujejo sume oškodovanja v višini treh milijonov evrov, v drugem sklopu pa prve ocene kažejo na šest do sedem milijonov evrov škode.
"Osumljeni je pri vodenju med letoma 2009 in 2011 sklenil za družbo več škodljivih pogodb. Kot porok je nastopal trem gospodarskim družbam iz Ljubljane. Višina sklenjenih pogodb znaša okrog 10 milijonov evrov," je dejal Mahjenič. Družba, ki jo je vodil osumljeni direktor, poslovno in kapitalsko po njegovih besedah sicer ni povezana z družbami, ki so najemala posojila in lizinge.
Osumljeni direktor, kot je dejal Majhenič, ni ravnal kot dober gospodar družbe, ki jo je vodil, in jo je oškodoval za približno tri milijone evrov.
V drugem delu preiskujejo pranje denarja in goljufije. Štirje osumljeni direktorji, ki so se izmenjavali na sedežu drugooškodovane družbe, so zlorabili svoj položaj. Kljub slabemu položaju so načrtno in sistematično izčrpavali prvooškodovano družbo, tako da so na podlagi podjemnih pogodb na račun drugih družb prenakazovali 3,3 milijona evrov, je še pojasnil Majhenič. Osumljeni direktorji so se po njegovih besedah zavedali, da ta sredstva ne bodo vrnjena. "Nakazana finančna sredstva so bila namenjena poplačilu obveznosti drugih povezanih družb v skupini," je dejal prvi mož NPU.
Kriminalisti v CPL, KPL in TAČ
Na preiskave so se odzvali v Komunalnem podjetju Ljubljana (KPL). Zapisali so, da je preiskava na sedežu podjetja KPL ''potekala v zvezi s poslovanjem podjetja in aktivnostmi bivših poslovodstev ter nadzornih organov v preteklosti povezanih z lastniškim prevzemom CPL ter ni povezana s tekočim poslovanjem podjetja, njegovo sedanjo upravo ali nadzornim organom''. Pojasnili so, da se zasežena dokumentacija navezuje na poslovanje podjetja v preteklih letih, na povezane družbe in prejšnje uprave ter nadzorne organe podjetja.
Poudarili so, da preiskava ne ogroža normalnega poslovanja podjetja, saj je KPL nastopal kot oškodovanec.
Podjetje KPL je v preteklem letu navkljub težkim likvidnostnih težavam doseglo dobre poslovne rezultate, ter pravočasno in kvalitetno izpolnjevalo svoje pogodbene obveznosti do investitorjev, so še sporočili in dodali, da je dolgoročni cilj stabilno poslovanje podjetja.
Preiskave so potekale tudi na sedežu družbe TAČ Tovarna asfalta Črnuče. Iz podjetja so sporočili, da je tudi tam preiskava potekala ''v zvezi s sumom oškodovanja družbe zaradi aktivnosti prejšnjih poslovodstev'' in da preiskava ni povezana s tekočim poslovanjem podjetja ali sedanjim poslovodstvom.
''Nad družbo je bil z dnem 3. januar 2014 uveden postopek prisilne poravnave, ki med ukrepi finančnega prestrukturiranja predvideva tudi pravni pregled vseh poslov preteklih poslovodstev, ki bi lahko povzročili oškodovanje družbe. Danes izvedene preiskovalne aktivnosti NPU z ničemer ne ogrožajo izvedbe finančnega prestrukturiranja družbe,'' so še dodali.
CPL je v stečaju
Cestno podjetje Ljubljana (CPL) je od junija lani v stečaju. Stečaj so lani večkrat poskusili uvesti zastopniki neplačanih delavcev, a se je vodstvo družbe, ki je bila v večinskem lastništvu Ranka Mimovića, z različnimi pravnimi manevri in praznimi obljubami stečaju dolgo uspešno ogibalo. Ljubljansko komunalno podjetje (KPL) je hčerinsko podjetje CPL in je bil še edini zdravi del podjetja.
KOMENTARJI (288)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.