Predor Šentvid je za sedem ocenjevalnih meril dobil najvišjo oceno zelo dobro, za krizni menedžment pa je prejel oceno dobro. S tem se predor na testu EuroTAP uvršča med zelo varne predore. Kot edino pomanjkljivost so usposobljeni ocenjevalci nemškega podjetja DMT ugotovili prekratko delovanje aparatov za dihanje gasilcev.
Med pozitivnimi lastnostmi predora so ocenjevalci med drugim izpostavili dve predorski cevi s prečnimi povezavami na razdalji 250 metrov kot dodatne reševalne poti in izhod v sili, semaforje in zapornice pred portali ob vhodu v predor, video nadzor, samodejni sistem javljanja požara, zmogljiv prezračevalni sistem in usposobljenost upravljavcev.
Predor Šentvid je dolg 1493 metrov. Osrednji predorski cevi sta bili dograjeni leta 2008. Konec leta 2009 sta bili dograjeni tudi dodatni predorski cevi. Vsak dan predor prevozi skoraj 37.000 avtomobilov, delež tovornih vozil pa je kar 17-odstoten. To pomeni, da predor Šentvid velja za predor s srednjim varnostnim tveganjem.
Predor naj bi v prihodnje dobil merilne naprave za ugotavljanje varnostne razdalje med vozili. Predvideno je tudi nadaljnje širjenje povezav predora z navezovalnimi cestami: uvoz v predor tudi s Celovške ceste iz smeri centra Ljubljane in izvoz na Celovško cesto v smeri centra Ljubljane.
Sodelujte v nagradni igri "Cestni pripetljaji" in se potegujte za ekoskuter!
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.