Slovenija

Še vedno na dveh bregovih

Ljubljana, 31. 01. 2008 08.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Mnenja o pokrajinskem zakonu se še vedno krešejo. Medtem ko ga koalicijski poslanci podpirajo, pa je opozicija do njega skeptična.

DZ je opravil prvo obravnavo drugega zakona iz t.i. paketa pokrajinskih zakonov, to je predlogu zakona o volilnih enotah za volitve v prve pokrajinske svete. Predlog zakona podpirajo koalicijskimi poslanci, medtem ko ga opozicijski zavračajo.

Žagar je uvodoma pojasnil, da želijo z omenjenim zakonom zagotoviti enakomerno porazdelitev volilnih enot. S tem bodo zagotovili tudi enakomerno zastopanost znotraj pokrajinskih svetov, je dodal. Ob tem je opozoril, "da ni mogoče med sabo primerjati števila volivcev volilnih enot med posameznimi pokrajinami". V pokrajinah, kjer je večja razdrobljenost občin, je tako vlada za volilne enote vzela meje občin, pri ostalih pokrajinah pa so vzeli meje četrtnih in krajevnih skupnosti, je še pojasnil Žagar.

Polsanci si glede pokrajinskega zakona niso enotni
Polsanci si glede pokrajinskega zakona niso enotni FOTO: POP TV

Poslanec SDS Branko Marinič je prepričan, da gre za enega izmed zakonov,"na katerega pravzaprav legalno, legitimno izvoljeni predstavniki na nižjih nivojih lokalne samouprave niso imeli bistvenih pripomb". Zato predlog v poslanski skupini podpirajo, je poudaril.

Precej pripomb na zakon imajo v SD. Za Bojana Kontiča je problematična zastopanost svetnikov po posameznih pokrajinskih svetih. "V poslanski skupini socialnih demokratov menimo, da so volilne enote pripravljene tako, da se že vnaprej nekaterim občinam zagotavlja večje število predstavnikov oz. svetnikov v pokrajinskem svetu," je pojasnil. Pri tem je dodal, da se lahko celo zgodi, da bodo nekatere manjše občine ostale brez predstavnika. Kontič je še opozoril, da območja volilnih enot niso oblikovana v skladu z mnenji lokalnih skupnosti.

Je zakon priemren za nadaljno obravnavo?
Je zakon priemren za nadaljno obravnavo? FOTO: POP TV

V poslanski skupini NSi menijo, da je zakon primeren za nadaljnjo obravnavo. Je pa njihov poslanec Martin Mikolič napovedal, da bodo do druge obravnave preučili pripombe lokalnih skupnosti. V NSi si bodo prizadevali, da ne bi prihajalo do dominacije regionalnih središč na račun ostalega dela pokrajine, je še dejal Mikolič.

V poslanski skupini SLS so prepričani, da je število volilnih enot, število svetnikov po volilnih enotah, kot tudi skupno število svetnikov v pokrajinskih svetih primerno. Ocenjujejo tudi, da je predlagano število svetniških mest znotraj pokrajine po volilnih enotah približno enako. Tu in tam so sicer kakšna odstopanja, ki pa bi jih lahko v kasnejšem postopku prilagodili, je dejal poslanec SLS Marjan Drofenik.

Poslanec LDS Milan Petek je glede na nasprotovanje svoje poslanske skupine osrednjemu zakonu o ustanovitvi pokrajin menil, da je razprava o pričujočem zakonu brezpredmetna. Tudi ta zakon temelji na 14 pokrajinah in je zato "z našega zornega kota napačen", je pojasnil.

Nepovezani poslanec Sašo Peče je prepričan, da so razlike v številu prebivalcev med pokrajinami prevelike. "Iskreno mislim, da se norčuje tisti, ki bo potem rekel, da bosta ti dve pokrajini enakovredni, kar se tiče splošnih nalog, splošnega načina financiranja in v odnosu komunikacije z Vlado Republike Slovenije," je prepričan Peče.

Opozicija je do zakona skeptična, koalicija ga podpira
Opozicija je do zakona skeptična, koalicija ga podpira FOTO: POP TV

Poslanska skupina DeSUS podpira zakon, čeprav opozarja na nedosledno določitev bolj enakih volilnih enot ali bolj izenačenega števila volivcev v posamezni volilni enoti. V Štajerski pokrajini bo denimo v eni volilni enoti izvoljen svetnik na 4300 volivcev, v drugi, na primer Savinjsko-Šaleški, na manj od 2000 volivcev. Take razlike bi kazalo pozneje bistveno ublažiti, je dejal Ivan Jelen.

Poslanec stranke Zares Vili Trofenik je zatrdil, da tako kot zakona o ustanovitvi pokrajin in zakona o volitvah v pokrajinah tudi zakona o volilnih enotah za volitve v prve pokrajinske svete ne nameravajo podpreti, saj je s prvima dvema povezan. Kot je še opozoril Trofenik, bodo rezultat zakona "bridka razočaranja", ker posamezna območja občin ne bodo imela zastopnikov v regionalnih svetih.

"Verjamem, da tudi ta zakon ne bo dobil potrebne podpore in prav je tako," je prepričan poslanec SNS Srečko Prijatelj. Obenem je ponovil nekatere kritike na račun pokrajinske zakonodaje kot celote.

Predstavnice madžarske narodne skupnosti Maria Pozsonec pa je poudarila, da je njena poglavitna skrb vključitev čim večjega števila predstavnikov narodnih manjšin v pokrajinske svete.

Bo ostala Primorska?

Na današnjem Zborovanju za Primorsko se je v Jamskem dvorcu zbralo okrog 200 ljudi. Prizadevanja civilne iniciative za ohranitev imena Primorska pri poimenovanju bodočih pokrajin so z govorom podprli tudi akademik Ciril Zlobec, predsednik Društva Tigr Marjan Bevk in Gojmir Lešnjak-Gojc.

"Namen je vzpodbuditi primorske in slovenske rodoljube, da podajo podporo naši legitimni in zgodovinski pravici, da ime Primorska postane poimenovanje bodočih pokrajin na Primorskem," je pojasnil Bevk, sicer tudi pobudnik za ustanovitev Civilne iniciative za Primorsko.

"Ne gre zgolj za poimenovanje pokrajine, ki ne bi že imela svojega imena, tu gre za brisanje imena, da bi se vsililo drugo ime. Gre za preimenovanje," je v svojem govoru še dejal Bevk in dodal, da so Primorci na to zelo občutljivi. "Ni daleč čas, ko so nam spreminjali celo lastna in krajevna imena," je še spomnil.

Pokrajina bi se morala imenovati Primorska, meni Zlobec
Pokrajina bi se morala imenovati Primorska, meni Zlobec FOTO: POP TV

V zadnjih tednih je iniciativa v primorskih krajih organizirala vzorčno zbiranje podpisov za ohranitev imena Primorska, predsedniku državnega zbora Francetu Cukjatiju so pretekli teden predali 14.231 podpisov, do danes pa naj bi jih po besedah Bevka zbrali okoli 17.000.

Svojo besedo je za ohranitev imena in pokrajine Primorska zastavil tudi akademik Ciril Zlobec. "To vprašanje - Primorska, ne-Primorska - ni samo samoljubno vprašanje Primorcev; jaz pravim, da je eminentno, eno glavnih nacionalnih vprašanj," je dejal Zlobec. "Če bi bila politika nacionalno ozaveščena, če bi gledala na dolgoročne razvojne interese nacionalnega preživetja, bi morala to pokrajino imenovati Primorska, Primorska, Primorska ..." je še dodal Zlobec.

Poslanci še o prenosu nalog v pristojnost pokrajin

Poslanke in poslanci so prešli še k prvi obravnavi zakona o prenosu nalog v pristojnost pokrajin. Tudi pri zadnjem pokrajinskem zakonu, ki je na dnevnem redu današnjega dela zasedanja, se v koalicijskih poslanskih skupinah strinjajo, da je primeren za nadaljnjo obravnavo. Z opozicije pa je slišati pomisleke.

Žagar je uvodoma povedal, da so ta zakon dokončno lahko pripravili potem, ko so se dogovorili o vsebinah, ki se prenašajo z državnega na pokrajinski nivo. S tem zakonom se spreminja približno 50 zakonov, njegova priprava pa je bila glede na usklajevanja na medresorski ravni izjemno zahtevna.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (30)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mrhe2003
31. 01. 2008 17.24
Nintendo64 Katere pokrajine pa bi po tvoje morali ukiniti?
ecoliqua
31. 01. 2008 16.39
Več pokrajin več možnosti za ljudi na pravem mestu, da si nakradejo še več proračunskega denarja. Sploh pa za tako malo državo imeti 150 županov in še 6x toliko prisklednikov z min. plačo 2000 eur. Ena boga duša pa še to z USA izobraževanjem vodi desetkrat večjo pokrajino bolje kot vseh 10 000 naših politikov.
hrcekmuri
31. 01. 2008 14.19
cel new york ima enega župana,pri nas pa je pravilo boljše biti prvi na vasikot zadnji v mestu
killi-123@hotmail.com
31. 01. 2008 13.53
Pahorćek, očitno nisi dovolj dobro poslušal svojega ministra. Kdo tvori pokrajinski svet? Kdo bo v pokrajinski upravi? To so besede "vaših". In od kje logika,da bo PS v Slovenj Gradcu, P uprava pa v Ravnah? Bodo šli iz LJ. uprave na Ravne? To je samo primer,je pa tako zastavljen.
pahor?ek
31. 01. 2008 13.46
NI RES, DA SE BO ŠIRILA JAVNA UPRAVA!!! NE ZAVAJATE!!!
nintendo64@email.si
31. 01. 2008 13.38
Za tako malo državo imeti 14 pokrajin, je docela neumno. Imeli bomo skoraj toliko pokrajin kot Nemčija in več kot Avstrija. Pokrajine morajo biti načrtovane tako, da si konkurirajo med sabo, ne pa da so si jih naredili tako, da si zagotovijo stolček, če slučajno ne bodo izvoljeni v parlament. Brezvezno širjenje državne uprave.
pahor?ek
31. 01. 2008 13.31
doki...dejstvo je, da je tukaj zelo veliko soglasje na lokalni ravni!!! Samo poslanci opozicije nekaj tulijo in kričijo, da so pokrajine umetne. Pri tem pa ne povejo, katera je odveč!!! Iz tega lahko sklepamo dvoje: 1. ne upajo si, ker je na kocki preveč tveganja zaradi volitev in 2. edini namen je, da nagajanje vladi, da ji bodo lahko očitali, da tega projekta niso speljaji.
Franc Kavka
31. 01. 2008 13.23
doki, nocoj na e-trenjih bo zanimivo.
doki007@email.si
31. 01. 2008 13.19
pahorček ,.....to pomeni da se primorska preimenuje v drug ime ,....to je problem ,....???' ------primorci s tem ne bodo zadovoljni ,.....!
pahor?ek
31. 01. 2008 13.17
doki...o čem ti to govoriš?!?!
killi-123@hotmail.com
31. 01. 2008 13.15
Od kje denar za vsa ta delovna mesta? Kaj tako novega pa naj bi prineslo razbijanje Slo?
doki007@email.si
31. 01. 2008 13.04
pahorček ,........dej pol pa prepričaj primorca da ne bo več primorec ,...??????????
politik70
31. 01. 2008 12.44
Manja Takole netransparentno iskoriščaš čas za kosilo? Ajajaj... Ja ustanovit veliko pokrajin in kurnikov... Kje maš pa kolegico? Nekam so ti perutke zrasle! Pa nič bat bomo postrigel pa nov pesek nasul in sem slišal da ste v nabavi novega kurnika? No ja dobro vas je Jankovič zrihtal! Pa še nič mu ne morte ...
pahor?ek
31. 01. 2008 12.40
Tovariši, prosim vas, da mi oprostite na naslednjem izrazu, ampak res ste bedaki od prvega do zadnjega. To sicer ni v moji navadi, ampak drugega vam res ne morem povedati. Vaše trditve, da so pokrajine neumnost itd. enostavno ne držijo. Nikakor mi ne gre v um, da bi ob tolikšnem soglasju v državi, kot je ob sprejemanju pokrajinske zakonodaje, poslanci (predvsem SD) glasovali proti volji državljanov, kajti podprli so jo tako občinski sveti, občine, župani kakor tudi državni svet.
manjakranjc@hotmail.com
31. 01. 2008 12.39
Dan, Naj prosim komentiraj le tisti, ki se na zadevo spoznajo! Večina (čefurjev) in levičarjev pač želi veliko pokrajino pod imenom Janković in to je tista sporna stran nergačev iz leve! Res prosim, da si najprej malo prebrete, ker pokrajine so pozitivna stvar in omogočajo "enakomeren" napredek Slo. Pozdrav M.K
cupofmarja@email.si
31. 01. 2008 11.51
Seveda, razdrobit je treba pokrajine....tako jih bo lažje držat pod kontrolo in vodit...... Kam nas bo ta k...... JJ prpelou........človeku se želodec obrne ko ga že vidi, kaj šele posluša........
politik70
31. 01. 2008 11.42
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * \\\ /// @/ _ _ \@ ( (o) (o) ) =====oOOO====(_)====OOOo==== A MA KDO KAJ PROTI POKRAJINAM? =============Oooo.========== .oooO ( ) ( ) ) / \ ( (_ / \ _)
killi-123@hotmail.com
31. 01. 2008 11.26
Lep pozdrav. Vrli premier je udaril po mizi, zagrozil in sedaj je naenkrat cela koalicija enotna. BRAVO Zanima pa me , kdo bo dajal in kateri davki bodo povišani, da bomo živeli državni aparat. Mar bo v prihodnje državna uprava sama sebi namen?
Prvo Bore
31. 01. 2008 11.00
jurrr motiš se !!! Pod Trbovlje spada Domžale , Trzin, Kamnik , kar pomeni , da Trbovlje ne bi NIČ dobil, ker spada med razvite občine !!
doki007@email.si
31. 01. 2008 10.49
pahorček ,.....tebi pašejo pokrajine vidm ,.....???' ------če ne boste glasovali za pokrajine pol ste za centralizem ,......---to je reku janša ,...ha ha ha ---