Poslanci štirih opozicijskih strank so očitke kulturnemu ministru v interpelaciji zapisali v desetih točkah, ki jih je na današnji novinarski konferenci predstavil Matjaž Nemec iz vrst SD. Na prvo mesto so postavili "odgovornost ministra za neučinkovito ukrepanje pri omejevanju in odpravi posledic popolne blokade dela in izvajanja storitev na področju kulture zaradi omejevalnih ukrepov boja proti epidemiji covida-19".
Ministru očitajo tudi odgovornost za napade na svobodo in neodvisnost novinarskega dela ter poskus omejevanja neodvisnosti in pogojev za delo javnega servisa Radiotelevizije Slovenija in STA, odgovornost za zadrževanje izplačevanja finančnih sredstev za že opravljeno delo na področju filma in filmske produkcije, za "nesmiselno deložacijo" najemnikov prostorov na Metelkovi v Ljubljani in za politični odvzem statusa samozaposlenega v kulturi.
Po mnenju predlagateljev interpelacije je minister odgovoren tudi za neplačevanje socialnih prispevkov samozaposlenim v kulturi, za "retrogradno vodenje kulturne politike in suspenz socialnega dialoga", za politično kadrovanje v javnih kulturnih ustanovah in za nespoštovanje ustavnega načela ločitve cerkve in države. Prav tako ministru očitajo nepripravo nacionalnega programa za kulturo.
Kot so zapisali v interpelaciji, aktualni vladi in ministru Simonitiju "najbolj ustreza prav delovanje zunaj institucionalnih okvirjev, brez 'nepotrebnih' dolgoročnih usmeritev". "To je namreč izvrstna podlaga za uresničevanje samovolje in vodenje kulturne politike po kulturnem programu stranke SDS, pri pisanju katere je sodeloval prav minister Simoniti," so navedli.
Violeta Tomić iz Levice je dejala, da je seznam grehov Simonitija tako dolg, da ga nima smisla ponavljati. Dejala je, da so na Odboru DZ za kulturo na to neprestano opozarjali vse od 13. marca, ko je nastopila vlada Janeza Janše. "Kriv je za nemogoč položaj samozaposlenih v kulturi, kriv je za popolno uničenje slovenskega filma, saj filmarji že več kot eno leto ne dobijo plačila za opravljeno delo, kaj šele, da bi lahko načrtovali nove projekte. Kriv je za menjavo uspešnih in mednarodno uspešnih menedžerjev v kulturi s svojimi nekredibilnimi aparatčiki. Verske uslužbence je izenačil s samozaposlenimi v kulturi, nato pa jim je vlada dala še več bonitet. Kriv je za uničenje medijske krajine, saj je molčal, ko so se dogajali pritiski na javno RTV. Kriv je za svoj ciničen, aroganten in sovražen odnos do vseh ustvarjalcev in odjemalcev kulture," je dejala in dodala, da ministrstva za kulturo ne more voditi nekdo, ki kulturo sovraži. V opoziciji menijo, da kulturnikom in uporabnikom ob kulturnem prazniku ne morejo dati večjega darila, kot je ta interpelacija.
Marko Bandelli iz SAB je poudaril, da nobena od sej odbora za kulturo ni bila "normalna", operativna, ampak so se vse zgodile zaradi afer. "Štirikrat smo imeli sejo zaradi STA, dvakrat zaradi RTV," je dejal. Povedal je, da je sam v politiko prišel iz podjetniškega sveta in da včasih ni razumel oziroma cenil kulture, je svoje razmišljanje spremenil, saj zdaj razume, da brez kulture ne moremo in da je ta celo temeljna vrednota slovenskega naroda.
"Nekulturni minister" mora oditi, ker krši vsesplošno sprejete družbene in civilizacijske norme ter zakonodajo, se ne zna kulturno obnašati, ne spoštuje DZ in drugače mislečih ter izključuje dialog z vsemi, ki ne mislijo enako, pa je vložitev interpelacije utemeljila Lidija Divjak Mirnik iz LMŠ. Po njenih besedah se Simoniti raje kot dialoga poslužuje "politike represije, kaznovanja brez ministra vrednih pojasnil in s prozorno argumentacijo".
Na ministrstvu za kulturo so v odzivu zapisali, da interpelacije uradno še niso prejeli, ko pa jo bodo, bodo vse očitke skrbno preučili in nanje tudi argumentirano odgovorili. "Objav o interpelaciji v medijih pa ne moremo komentirati," so še zapisali.
Interpelacijo je pretekli teden napovedal Dejan Prešiček iz SD. Kot je dejal v izjavi za medije, bo to verjetno "eno največjih daril", ki jih lahko dajo slovenski kulturi. Vlada namreč s svojimi dejanji po Prešičkovi oceni ogroža vitalna področja v državi.
Na ministrstvu za kulturo pa so že ob napovedi SD, da bodo vložili interpelacijo, zapisali, da jim bo ta omogočila, da predstavijo vse dosežke preteklih desetih mesecev, ki jih je zaznamovala pandemija covida-19. Kot menijo, se je stanje v kulturi v času ministrovanja Simonitija izboljšalo.
KOMENTARJI (650)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.