Poslanec Liste Virant Ivan Vogrin je v državnem zboru povedal, da izstopa iz poslanske skupine stranke Lista Virant, saj kot pravi, ne bi bilo prav, da bi bil njen član, če predsednik meni, da ne spada tja. Tega Gregorju Virantu ne zameri. Tako bo sedaj "samostojni poslanec", iz stranke pa ne bo izstopil in ne ve, kaj bo stranka naredila z njim.
Kot pravi, "smo v Sloveniji od etike osvojili le črko e, od morale pa m. Potrebovali bomo še 20 let, da se bomo rešili 'opija' po osamosvojitvi in od njega opomogli". "Jaz sem podjetnik ... družba je premalo zrela, da bi razumela, da se lahko zgodijo krizni časi," je še dodal. Povedal je tudi, da se na današnji velikonočni petek počuti, kot bi bil križan, česar pa si po njegovih besedah tako kot Kristus ne zasluži.
Stranka SDS pa je danes zavrnila pisanje časnika Finance, da naj bi neuradno Vogrina snubila k prestopu v stranko. Včeraj namreč Vogrin ni želel komentirati tega in je dejal, da si bo vzel čas za premislek.
Vogrin je tudi pokazal pismo podpore poslanca prvega sklica slovenskega parlamenta Andreja Lenarčiča, ki meni, da Vogrin nima nobenega razloga za odstop, saj je bil izvoljen za predstavnika ljudstva in zato ni "hlapec partije". Predstavil je tudi pismo Marinke Marovt, ki je zapisala, da je dober človek in ni prevarant ali goljuf. Dodala je, da v stranki ne bi smel biti šikaniran zaradi krize, zato ga poziva, naj se pridruži neki drugi stranki, ki ga bo bolj spoštovala.
Kmalu po parlamentarnih volitvah se je v javnosti razkrilo, da je podjetje poslanca Vogrina dolžno več upnikom in da tudi vsem, ki so pri podjetju naročili storitve in plačali avans, teh storitev niso nudili. Virant je takrat Vogrinu dal čas do konca marca, da stanje sanira. Ker poslancu to ni uspelo, je Virant svet stranke v sredo obvestil, da je Vogrina pozval k odstopu s poslanskega mesta. Organ stranke je njegovo odločitev podprl. Virant je pojasnil, da nekdo, ki je ustvaril takšne dolgove in ki denar dolguje tudi mnogim malim ljudem, ne more in ne sme biti poslanec. "Zato pričakujem, da bo odstopil. Če tega ne bo storil do konca tedna, ga bomo naslednji teden izključili iz poslanske skupine," je poudaril.
Vogrin se je na odločitev predsednika stranke odzval z ostrim pismom. V njem je med drugim ocenil, da Virant v politiki ves čas deluje protirazvojno, neustvarjalno in škodljivo za državo. Tako je Virant po Vogrinovem mnenju zaradi napačne plačne reforme odgovoren za približno dve milijardi evrov dodatne zadolžitve države.
Danes pa je Vogrin pojasnil, da je Virantu poslal pismo, ker se pač mora braniti, a upa da bodo odnosi ostali dobri. Slovenski kazalci prijaznosti do podjetij niso visoki. Glede svojih podjetij, ki bi ju lahko zasegla banka, pa je dejal, da sta tveganje in neuspeh pogosto posledica objektivnih zadev. "Tako kot smo mi v Interlesu napravili subjektivne napake, je tudi ta država storila veliko napak. Vsakemu, ki dela, ki gradi, se lahko to zgodi. Kdo pa so potem pravi poslanci? Mar tisti, ki nič ne tvegajo, ki ne delajo nobenih napak," se je vprašal.
Bo Vogrin ostal brez vsega?
Po pisanju današnjega Dnevnika naj bi Banka Koper na sodišču v Lenartu uspela s predlogom za izvršbo zaradi izterjave zneska v višini okoli 435.000 evrov. Tako naj bi poslancu rubili celotno njegovo premoženje, hkrati pa tudi nekaj manj kot 5.700 evrov bruto mesečne plače in premoženje njegovih podjetij Interles in Vogrin inženiring.
Dnevnik dodaja, da je Vogrinu, kot kaže, uspelo rešiti družinsko hišo s posestvom v Lenartu, del težav pa naj bi mu pokril celo proračun. Za 136.000 evrov posojila pri Banki Koper naj bi namreč v okviru jamstvene sheme jamčila država. Posojilo bi sicer v celoti zapadlo jeseni, vendar ker Interles ni poravnaval svojih obveznosti, je banka posojila odpoklicala. Tako naj bi Vogrin s svojimi podjetji samo iz tega naslova po pisanju Dnevnika dolgoval že 373.776 evrov. Poleg tega je podjetje Vogrin Inženiring dolžno še 61.000 evrov.
Posojila naj bi bila zavarovana z dvema nepremičninama manjše vrednosti in proizvodno linijo za izdelavo oken. Tako lahko banka zaseže vse omenjeno premoženje, hkrati pa tudi premoženje podjetja Interles, vendar še to ni nujno, da bo zadostovalo za pokritje vsega dolga. Računi obeh podjetij so blokirani že več mesecev, zato bi lahko banka posegla celo po poslančevem premoženju.
Banka naj bi že dobila dovoljenje, da rubi dve tretjini Vogrinove plače. Ne bo pa mu zasegla hiše, saj naj bi, kot še poroča Dnevnik, Vogrin leta 2009 na svojo ženo in sina prepisal vsakemu po četrtino hiše, katere polovični lastnik je bil. To naj bi storil tik za tem, ko je Interles od Banke Koper dobil posojilo po 6,2-odstotni obrestni meri.
KOMENTARJI (622)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.