Türk je v zvezi z očitki glede razsipnosti in prevelikega trošenja na potovanjih
povedal, da je v preteklih dneh od svojega urada zahteval dokumentacijo
in jo natančno pregledal, da bi ugotovil, kako je do teh "resnično previsokih stroškov prišlo". Kot je dejal, mu je bilo pojasnjeno, da so nastali zaradi "omejenega
časa, ki je bil na voljo za pripravo obiska, varnostnih faktorjev in
zaradi ekonomskih razmer na trgu najemanja letal v tistem času".
Ob tem je poudaril, da je računsko sodišče zaprosil, naj dokumente
pregleda, ugotovi morebitne napake in da priporočila. Na vprašanje, ali
bi lahko letel tudi z redno letalsko linijo, je odgovoril, da je v teh
odločitvah odvisen in se ravna po odločitvah njegovega urada, ki mu
popolnoma zaupa. Kot je dejal, so tudi njega stroški presenetili, čeprav je vedel, da niso nizki.
Türk je napovedal, da bo pogledal priporočila računskega sodišča, bil
pa bi tudi za uvedbo enotnega sistema, v okviru katerega bi se jasno
določila hierarhija različnih potovanj. "Popolnoma
se zavedam, da bo v prihodnjem letu treba javno porabo zelo skrbno
nadzorovati, jo zmanjšati in prepričan sem, da se bo moj urad vključil
v to zmanjšanje na ustrezen način," je še dodal.
SDS: To je nezaslišano!
Z očitki so začeli v SDS, kjer pravijo, da je nedoumljivo, da lahko predsednik države samo za najem letala za dvodnevni uradni obisk v Bosni in Hercegovini porabi 89.100 evrov, kar znese 162 delavskih plač. Če bi predsednikova 13-članska delegacija potovala z redno linijo slovenskega prevoznika Adrie Airways, bi v glavno mesto BiH lahko poletela kar 13-krat, dodajajo v SDS.
"Bivši predsednik vlade Janez Janša je za vse stroške letalskih prevozov skupaj v letošnjem letu namenil 86.000 evrov, pri čemer je pol leta predsedoval še Svetu EU, kar je pomenilo precej pogoste polete v tujino. V poslanski skupini SDS ne želimo niti pomisliti, koliko bi znašala ta vsota, če bi to nalogo opravljal Danilo Türk," je še zapisano na spletni strani stranke.
Da ne gre za enkraten, osamljen primer predsednikovega razsipništva, dokazujejo tudi druga državniška potovanja predsednika države, so še zapisali v SDS. "Spomladi je predsednik za obisk Bratislave prav tako najel letalo in za polet namenil 30.000 evrov. Naj spomnimo še na predsednikov zadnji obisk New Yorka, ko je za potovanje do Münchna spet najel zasebno letalo za 14 tisoč evrov, hotelske storitve za šestčlansko delegacijo pa so znesle več kot vrtoglavih 34.500 evrov. To pomeni 63 delavskih plač," dodajajo.
"Kaj nam pomaga sklicevati sestanke z vodilnimi menedžerji slovenskih podjetij in jih prositi za nasvete, kako v teh težkih časih ravnati, če prvi med nami, predsednik države, nepremišljeno troši davkoplačevalski denar za svoje luksuzne navade," se sprašujejo v poslanski skupini SDS.
KOMENTARJI (174)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.