V poslanski skupini Zares menijo, da gre v zahtevi opozicijskih poslanskih skupin zgolj za nabiranje političnih točk na znan način in z znanimi temami. Poudarjajo namreč, da je šlo v Beogradu za pogovore zasebne narave in ne za uradni del obiska na konferenci, zato so prepričani, da je zahteva po odstopu Vajgla s funkcije predsednika odbora za zunanjo politiko neutemeljena, in nanjo ne pristajajo.
V Zares še poudarjajo, da Ivu Vajglu izražajo polno podporo pri nadaljnjen delu, če pa kdo meni, da je bila Vajglova udeležba na konferenci v Beogradu v nasprotju s pravilnikom in poslovnikom, pa predlagajo, ''da se o tem opravi razprava v okviru kolegija predsednika državnega zbora, ki je za to edini pristojen''.
Jelinčič: 'Trojček' naj odškodnine plača iz svojih žepov
"Poslanec državnega zbora je vedno in povsod poslanec državnega zbora. Njegove izjave so uradne izjave poslanca državnega zbora," je Zmago Jelinčič komentiral izjavo PS Zares, ki je zapisala, da Vajgl v Beogradu ni nastopal kot poslanec državnega zbora.
Sicer pa Jelinčič meni, da udeležba Iva Vajgla na konferenci v Beogradu ni bila v nasprotju s poslovnikom in pravilnikom DZ, ampak je to bila njegova izjava, "ki pravzaprav negira slovensko samostojnost in ki skupaj z nekaterimi drugimi akcijami teži k nekakšni ustanovitvi, združbi nove Jugoslavije".
Jelinčič je še povedal, da je izjava Iva Vajgla močno razburila slovensko javnost. Če to namerava narediti "levi trojček", naj to plača iz svojih žepov, je zatrdil.
"Še posebej zato, ker naj bi bilo, kot kaže, nagrajenih tistih 12.000 špekulantov, ki si niso želeli urediti slovenskega državljanstva in so bili proti samostojnosti Slovenije," je poudaril Jelinčič in dodal, da je to v nasprotju z vsaj "200.000 drugimi, ki so to zadevo uredili takoj v začetku osamosvojitve".
'Vajgl naj odstopi'
Kot je znano, v poslanskih skupinah SDS in SNS predsednika odbora za zunanjo politiko Iva Vajgla pozivajo k odstopu zaradi njegovih izjav, ki jih je kot funkcionar državnega zbora dal 10. decembra ob uradnem obisku pri predsedniku odbora za zunanjo politiko srbske skupščine Dragoljubu Mičunoviću. Vajgl naj bi Mičunoviću zagotovil, da bo Slovenija osebam brez urejenega statusa zagotovila status in jim izplačala odškodnine.
Vajglova izjava se zdi poslanskima skupinama SDS in SNS sporna predvsem zaradi "razhajanja z referendumsko odločitvijo ljudstva iz leta 2004, ki se je s 95-odstotno večino vseh, ki so glasovali, izreklo proti reševanju vprašanja t. i. izbrisanih z izdajanjem odločb neposredno na podlagi odločbe ustavnega sodišča," pojasnjujeta vodja SDS Jože Tanko in vodja SNS Zmago Jelinčič Plemeniti. Prav tako pa naj bi bila izjava sporna zaradi drugačnega mnenja mnogih uglednih slovenskih strokovnjakov s področja ustavnega prava, ki menijo, da je izdajanje odločb izbrisanim brez ustrezne zakonske podlage ustavnopravno sporno.
Poleg tega bi imelo lahko izplačilo odškodninskih zahtevkov, ki niso omejeni z zakonom, velike in nepredvidene obremenitve državnega proračuna. Po dosegljivih podatkih noben od vloženih odškodninskih zahtevkov ni manjši od 10.000 evrov, najvišji pa znaša dobrega pol milijona evrov.
Napoved izplačila odškodnin v Beogradu ima poleg velikih materialnih tudi izjemno negativne politične posledice. Kot predsednik odbora za zunanjo politiko državnega zbora brez pooblastil DZ Vajgl ne bi smel podajati izjav ali stališč, ki zavezujejo Slovenijo, opozarjata Tanko in Jelinčič.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.