Andrej Magajna je včeraj zvečer sporočil, da bo izstopil iz poslanske skupine SD. Magajna je svoj izstop pojasnil z besedami, da ne želi ostati v stiku s poslansko skupino in prikriti nelagodje. Kot pravi, v poslanski skupini ni imel posebnega vpliva in ni mogel uveljavljati svojih stališč. V številnih pomembnih točkah so se razhajali, zato ni videl razloga, da vztraja. Je pa poudaril, da so bili vsi v PS SD do njega kolegionalni in korektni.
Ne strinja pa se tudi z načinom Pahorjevega vodenja, ki je predsednik SD. ''V njegovem vodenju je premalo socialnodemokratskih vsebin, v vodenje vnaša bolj neoliberalne elemente,'' je Magajna, ki je od danes samostojni poslanec, povedal za oddajo 24UR OB ENIH. ''Želim ostati v dobrih odnosih s PS SD,'' še pravi.
Z Rezmanom in Žnidaršičem v svojo poslansko skupino
S poslanskima kolegoma Vilijem Rezmanom in Francem Žnidaršičem, ki sta pred časom izstopila iz Desusa, se bodo povezali v poslansko skupino nepovezanih poslancev. Na predsednika državnega zbora Pavla Gantarja so že naslovili predlog za ustanovitev poslanske skupine, je potrdil Rezman.
Pojasnil je, da je bila naklonjenost za sodelovanje med omenjenimi tremi poslanci že v preteklosti, po izstopu Magajne iz poslanske skupine SD pa so se za sodelovanje tudi dogovorili. Po poslovniku državnega zbora lahko poslansko skupino ustanovijo najmanj trije poslanci.
Groženj se ne boji
''Gre za tvojo kožo, tvojo odstranitev,'' s temi besedami naj bi Andreju Magajni grozili, tudi zato, ker je glasoval proti zakonu o RTV. Magajna za 24UR OB ENIH ni želel izdati imena osebe, ki je izrekla omenjene besede. ''Če je bilo mišljeno kot odstranitev iz parlamenta, potem bi to razumel. Če pa ta oseba ni vedela, da imam trajen mandat in da se me ne da kar tako odstraniti, potem bi to lahko bila grožnja. A se ne bojim in s to zadevo ne bom dramatiziral,'' je povedal.
Proti zakonu je glasovala še ena poslanka iz vrst SD Julijana Bizjak Mlakar, zato so se pojavile špekulacije, da bi iz poslanske skupine SD utegnila iti tudi ona. Če bi do tega res prišlo, bi Pahorjeva poslanska skupina ostala brez dveh poslancev in tako ne bi bila več najmočnejša v parlamentu. Z 29 bi njeno število padlo na 27, to pa je toliko, kolikor poslancev ima največja opozicijska stranka SDS.
Bizjak Mlakarjeva ostaja poslanka SD
A kot kaže, se to ne bo zgodilo. Julijana Bizjak Mlakar je namreč v izjavi za javnost poudarila, da namerava nadaljevati delo v poslanski skupini SD. Ugibanja o njenem domnevnem sledenju odločitvi poslanca Magajne, ki zapušča poslansko skupino SD, je Bizjak Mlakarjeva v pisni izjavi označila "za špekulacije brez resne osnove".
Na pisanja, da naj bi poslanca izstopila zaradi groženj, ker nista glasovala za zakon o RTV, Bizjak Mlakarjeva izpostavlja, da naj bi poslanci po ustavi "delali le v korist vsega prebivalstva in bili neodvisni od navodil, tudi od navodil političnih strank. /.../ Čas je, da se v državnem zboru pojavljamo tudi poslanci, ki te določbe ustave uresničujemo," dodaja.
Poslanka je še poudarila, da je bilo v času njenega poslanskega mandata sprejetih veliko zakonov, "le nekaj pa je bilo takšnih, o katerih se nismo povsem uskladili v poslanski skupini SD. /.../ To je bilo v primerih, ko sem branila občinsko in državno lastnino (javne zavode, RTV, bolnišnice, zdravstvene domove) pred tajkunizacijo ter ko sem se borila za zdravstvene, delavske, upokojenske in socialne pravice prebivalstva," dodaja poslanka.
Kot je še ocenila, ji je pri zdravstvu in še kje uspelo prepričati tudi poslanske kolege SD, "zato je slab Miklavčičev zakon o zdravstveni dejavnosti trenutno umaknjen. /.../ Umaknjen je bil tudi predlog o prodaji treh bolnišnic v Ljubljani, ki jih javno zdravstvo potrebuje. Velik posluh za socialnodemokratske vrednote je pokazal Andrej Magajna, nekateri drugi poslanci kot tudi moji številni prijatelji iz vrst SD," je še zapisala poslanka.
Pahor: To ni nič posebej dramatičnega
Tudi v Sloveniji se v delu zmerne levice oblikuje prepričanje, da je zmerna politika napačna in da je čas za socialni radikalizem, je o izstopu Magajne iz PS SD povedal premier Borut Pahor. Dejal je, da sam ni bil nikoli socialni radikalist in da sta si z Magajno pri tem prišla navzkriž. V izstopu zato ne vidi "nič posebej dramatičnega".
Opozoril je, da v Evropi vstopajo v koalicije ali jih podpirajo tudi stranke zelo nestrpne desnice. "Jaz si ne bi želel priti v položaj, da bi morala mojo politiko podpirati ali radikalna levica ali radikalna desnica," je dejal. Če bi se moral odločiti, da za vsako ceno zadrži nekoga, ki razmišlja radikalno ali pa da ostane zmerni politik, potem se Pahor odloča za drugo možnost.
Kot je pojasnil, je zmeren politik in je to vedno bil, je socialdemokrat nove usmeritve in se zaveda, da ni mogoče razdeliti več, kot se ustvari. Socialdemokracija ima po njegovih besedah prihodnost le pod pogojem, da se tega zaveda. Sicer pa ima Magajna po njegovih besedah pravico boriti se za tisto, v kar verjame. "Mislim, da je to sestavni del demokratične kulture in s tem je treba živeti naprej," je še dejal Pahor.
Kontič Magajni želi vse dobro
Vodja poslanske skupine Bojan Kontič je dejal, da mu je žal za odločitev Magajne. "Ko sem ga vprašal o razlogih za izstop, je dejal, da je slišal, da ga nameravamo izključiti. Zagotovil sem mu, da se o tem nismo pogovarjali. Prepričan sem bil, da sva se dogovorila, da ostane, a so se stvari očitno odvile drugače," je dejal in dodal, da mu želijo veliko sreče pri nadaljnjem delu, njegove prošnje, da ostane v odboru za človekove pravice ter v odboru za delo, pa še proučujejo.
Kontič je še dejal, da ljudje v SD razmišljajo s svojo glavo in če bi pogledali nazaj, bi videli, da je marsikateri poslanec že kdaj glasoval drugače od stališča poslanske skupine. "Koalicija ima še vedno konkretno večino poslancev in izstop Magajne za našo homogeno ekipo ne pomeni veliko!" pravi.
Poslanec SD je ob tem še zanikal besede Magajne, da stranke sankcionirajo poslance na način, da jih ob naslednjih volitvah ne vpišejo na listo. "Ne poznam takšnih sankcij in tudi Julijani Bizjak Mlakar ni nihče grozil s sankcijami," je še povedal.
Juri: Od tebe tega nisem pričakoval
Odprto pismo Magajni je danes poslal tudi nekdanji poslanec SD Aurelio Juri. "Tvoja iniciativa, da z Jelinčičem in Zornom sopodpišeš in vložiš zahtevo za razpis referenduma o novem Zakonu o RTV, me je zelo presenetila in zmotila," piše nekdanji poslanec SD. "Da te moti sprememba statusa zavoda in njegovih zaposlenih, še lahko razumem, a ne vidim potrebe po referendumu v trenutku, ko se zaposleni sami, torej domnevno najbolj prizadeti, v tem smislu, vsaj javno, ne izrekajo," dodaja.
"Ne razumem pa s strani krščanskega socialista, že po definiciji človeka strpnosti, humanosti in sožitja, da nasprotuješ uvedbi posebnih oddaj oziroma programskih vsebin za pripadnike narodnih skupnosti nekdanjih republik SFRJ. Kaj takega od tebe ne bi pričakoval," piše Juri.
KOMENTARJI (148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.